Akropol w Atenach jest jednym z najsłynniejszych i najbardziej popularnych miejsc turystycznych w Europie. To górujące nad stolicą, wapienne wzgórze, na którym znajduje się zespół najpiękniejszych i najlepiej zachowanych zabytków starożytnej Grecji. Każdego roku odwiedzają je miliony turystów. Budowle, które się tutaj znajdują, powstałe w V wieku p.n.e., są wspaniałym pomnikiem historii i dowodem imponująco zaawansowanej cywilizacji. To pierwsze miejsce, które pragnie się odwiedzić, będąc w greckiej stolicy. My, może nie w pierwszej kolejności, ale również musieliśmy zobaczyć największą atrakcję Aten.
Przygotowanie do wejścia na Akropol
Przed wejściem na Akropol, warto się do niego odpowiednio przygotować. Na wzgórzu ciężko o odrobinę cienia, trzeba więc pamiętać o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej. Zabierzcie ze sobą nakrycie głowy i kremy z filtrem. Nawet w październiku udało mi się tam całkiem nieźle przypalić ramiona. Warto również założyć odpowiednie buty, bo chodzenia i wspinania się jest tutaj sporo. Możecie zabrać ze sobą także wodę, bo choć na szczycie czeka na was „darmowe źródełko”, to kolejki do niego są naprawdę spore. Przed kasami znajduje się bezpłatna toaleta. Jest dobrze oznaczona, więc w razie czego napewno ją znajdziecie.
Bilety
Na Akropol warto wybrać się dość wcześnie, aby uniknąć kolejek. O każdej porze trzeba trochę postać, ale po południu ludzi jest zdecydowanie więcej.
Bilety niestety nie należą do najtańszych. Bilet normalny to koszt 20 EUR, jednak od 01.11 do 31.03 jest obniżony o połowę. Bilet ulgowy (do 18 roku życia i dla osób uczących się – zabierzcie legitymację) kosztuje 10 EUR, a zimą 5 EUR. Bilet ten obejmuje wejście na Akropol oraz Północne i Południowe stoki, gdzie znajdują się między innymi Odeon z Heroda Attyka i Teatr Dionizosa.
Można również zakupić bilet o wartości 30 EUR, upoważniający do zwiedzania Akropolu ze stokami północnymi i południowymi, a także z innymi głównymi miejscami archeologicznymi w Atenach (takimi jak Biblioteka Hadriana, Starożytna Agora, rzymska Agora , Archaeological Site of Lykeion). Bilet specjalny jednak nie obejmuje Muzeum Akropolu ani innych muzeów w Atenach.
Najważniejsze budowle Akropolu
Teatr Dionizosa
To jeden z dwóch teatrów znajdujących się na południowym zboczu Akropolu oraz pierwsze miejsce, które zobaczyliśmy na Akropolu. Został zbudowany na cześć Dionizosa, Boga Wina, w latach 342-326 p.n.e. Odbywały się na nim słynne Dionizje, podczas których miały miejsce premiery sztuk największych greckich dramaturgów. Pierwszy rząd zbudowany był z marmuru i zarezerwowany dla ważnych kapłanów i urzędników. Wszystkie pozostałe fotele zostały wykonane z wapienia i były zajmowane przez zwykłych obywateli. Miejsca dla kobiet zostały przeniesione na tylne rzędy. Mówi się również, że to tutaj miał miejsce pierwszy grecki pokaz teatralny. Trzeba przyznać, że chodzenie po czymś, co istnieje od tylu lat, jest niesamowitym, wyjątkowym wręcz doświadczeniem i przeżyciem.
Odeon Heroda Attyka
To kolejny teatr, który spotkamy na Akropolu i kolejne miejsce, które wzbudza w nas ogromne emocje. Zbudowany został na południowo-zachodnim stoku w 161 r n.e. przez Heroda Attyka, ku pamięci jego żony, Aspasii Regilli. Odeon posiadał 32 rzędy widowni, gdzie zasiadało od 5 do 6 tysięcy widzów. Jego wspaniała akustyka wykorzystywana jest nawet współcześnie. Corocznie odbywają się tutaj spektakle i koncerty w ramach Festiwalu Ateńskiego, przyciągające artystów z całego świata.
Świątynia Ateny Nike
Jest kolejnym miejsce, do którego docieramy podczas naszego spaceru. Właściwie można by ją nazwać świątyńką, bo na tle sąsiadów wygląda na dość malutką. Znajduje się w południowo-zachodniej części wzgórza. Powstała w V w p.n.e., a w czasach starożytnych oddawano tu kult Zwycięskiej Atenie „Nike”. Trzeba przyznać, że prezentuje się wspaniale.
Erechtejon
To, położona na półnoć od Partenonu, czteropoziomowa świątynia, poświęcona Posejdonowi i Atenie i jak dla mnie najpiękniejsza świątynia na Akropolu. To szczytowe osiągnięcie architektury tamtych czasów. Budzącyn największe wrażenie, frgmentem świątyni, jest południowy portyk (Ganek Kariatyd). To miejsce znane ze wszystkich pocztówek, którego pokrycie opiera się na sześciu podporach – głowach, ponadnaturalnej wysokości, kobiecych postaci. Są niezwykle imponujące i trzeba przyznać, że wyjątkowo fotogeniczne.
Partenon
Docieramy w końcu do akropolskiej wisienki na torcie. Partenon to główny, centralnie położony budynek, korona na liście spektakularnych greckich osiągnięć. Budowę tego symbolu Grecji ukończono w roku 432 p.n.e. Trzeba przyznać, że jest imponujący. Niestety, akurat kiedy odwiedziliśmy Ateny, Partenon był w renowacji i otaczały go niezbyt ładne rusztowania. No ale wiadomo, o zabytki dbać trzeba, więc czasem zdarza się i tak. Niemniej jego majestatyczny wygląd robi na nas piorunujące wrażenie.
Punkty widokowe
Akropol to wspaniały punkt widokowy na całe Ateny. A trzeba przyznać, że jest na co popatrzeć. Chyba nie zdawałam sobie wcześniej sprawy, jak wielka jest grecka stolica. Nie dość, że ogromna, to jeszcze jak gęsto zabudowana. Widać stąd również wszystkie wzgórza ateńskie oraz Antyczną Agorę, Świątynię Zeusa Olimpijskiego i pobliski Łuk Hadriana.
Po zejściu z Akropolu, warto wybrać się, na położony obok Areopag, czyli wapienne wzgórze o wysokości ok. 115 m n.p.m. Dziś jest to zupełnie goła skała, jednak kiedyś u jego podnóża znajdowała się świątynia boga wojny – Aresa. Obecnie miejsce to cieszy się opinią popularnego punktu widokowego, z którego można zrobić wspaniałe zdjęcia na tle Akropolu.
Nas Akropol w Atenach ogromnie zachwycił i na długo pozostaliśmy pod jego wrażeniem. To wspaniałe miejsce, z duchem historii oraz architektoniczna perła czasów starożytnych. Ceny biletów nie są może niskie, ale na pewno warto przynajmniej raz wybrać się w to miejsce. A na was jakie robi wrażenie?
Inne moje wpisy o Atenach, znajdziecie – tutaj.
A na koniec zapraszam jeszcze na krótki film z Akropolu
Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na facebooku.