dlaczego warto robić zdjęcia w raw
FOTOGRAFIA

6 powodów, aby zapisywać zdjęcia w formacie RAW

 

 

Prawdopodobnie słyszycie w kółko, że powinniście robić zdjęcia w formacie RAW. Ale czy wiecie, dlaczego to tak ważne? I co to naprawdę oznacza dla waszych zdjęć? Sprawdźmy to!


Co to jest RAW

Po pierwsze, warto dowiedzieć się, czym w ogóle jest RAW? RAW to format pliku, który przechwytuje wszystkie, surowe dane obrazu zarejestrowane przez aparat. Można nazwać go takim cyfrowym negatywem. Podczas robienia zdjęć w formacie JPEG informacje o obrazie są od razu kompresowane. A ponieważ, format RAW zapisuje najwyższą wierność odwzorowania obrazu, można dokładniej obrabiać pliki i rozwiązywać problemy, które nie byłyby możliwe do naprawienia, jeśli byłyby wykonane w formacie JPEG. Kiedy zaczniecie już posługiwać się RAW, nigdy nie przestaniecie. Wierzcie mi, to jedyny słuszny wybór.

 

Dlaczego warto zapisywać zdjęcia w formacie RAW

 

1 Łatwo skorygujesz ekspozycję

Oczywiście wszyscy staramy się ustawić jak najlepszą ekspozycję podczas robienia zdjęć, jednak nie zawsze nam to wychodzi. Zdarzy się więc nam prześwietlić lub nie doświetlić zdjęcia. Z plikami RAW poprawa ekspozycji, bez straty jakości zdjęcia to żaden problem. Zarówno w Camera Raw, jak i w Lightroomie w prosty sposób poprawisz ekspozycję. Możesz także pracować nad kontrastem, nasyceniem barw i wszystkim innym, zgodnie z naszą estetyką.

2 Dostosujesz balans bieli

Balans bieli, który odpowiada za kolory na zdjęciu, ma ogromny wpływ na wygląd naszych fotografii. O ile robiąc zdjęcia w JPG, musimy zawsze pamiętać, aby go odpowiednio ustawić, o tyle w formacie RAW nie musimy sobie tym zawracać głowy. Podczas obróbki zdjęcia możemy wybrać odpowiadający nam balans bieli lub ustawić go ręcznie. Oznacza to, że zdjęcie zrobione w dowolnych warunkach oświetleniowych, zapisane w pliku RAW, możemy wywołać tak, aby wyglądało na zrobione w zupełnie innych warunkach.

3 Wyostrzysz i zredukujesz szumy przy wysokiej wartości ISO

Zdjęcia w formacie RAW nie są odszumiane ani wyostrzane od razu przez aparat. Musimy zająć się tym ręcznie, w lepiej przystosowanym do tego celu i precyzyjnym programie, dzięki czemu dostosujemy ich wygląd do własnych potrzeb. Nic niestety nie uchroni nas przed utratą jakości z powodu wysokiego ISO, ale i tak uważam, że odszumione ręcznie wygląda dużo lepiej niż automatycznie.

4 Dokonasz korekcji obiektywu

Jednym z moich najbardziej ulubionych narzędzi w LR, którego mogę używać dzięki zapisywaniu w formacie RAW, jest „Korekcja obiektywu”. Tak wiele razy nasz obiektyw zastosuje winietę i zniekształci obraz, ale za pomocą tego przycisku można szybko naprawić te wady.

5 Cieszysz się większą rozpiętością tonalną

Zdjęcia w formacie RAW cechują się większą rozpiętością tonalną, co najłatwiej zaobserwować w ciemnych fragmentach zdjęcia. Oznacza to bowiem większą umiejętność rejestrowania scen o wysokim kontraście, bez widocznych przepaleń. Pliki RAW oferują nam także głębię bitową wynoszącą min. 12 bitów, co daje nam większą ilość kolorów oraz większe możliwości podczas obróbki graficznej.

6 Wywołasz wiele razy i będziesz właścicielem

Zapisanie zdjęć w plikach RAW umożliwia wielokrotne i całkowicie odwracalne uzyskiwanie różnych wersji zdjęć z tego samego cyfrowego pliku. Ustawienia aparatu nie są zapisane w pliku jak to ma miejsce w przypadku JPEG czy TIFF lecz w zewnętrznym zestawie parametrów czyli są to nieprzetworzone dane. Poza tym posiadając oryginał pliku RAW, poświadczasz, że jesteś jedynym właściciele zrobionego zdjęcia.

 

Wady plików RAW

Oczywiście bez wad nie może się obyć, bo wszystko jakieś wady posiada. Podstawowe wady formatu RAW to na pewno:

  • duży rozmiar plików, który wymaga większych kart pamięci. Może to delikatnie spowalniać aparat i dłużej się otwierać na komputerze,
  • potrzeba specjalnego oprogramowania do edycji i przeglądania zdjęć,
  • cyfrowy negatyw, który bezwzględnie wymaga obróbki

Dla mnie te wady są jednak nieistotne. Da się do nich przyzwyczaić, za to efekty będą o wiele lepsze niż w przypadku zdjęć zapisanych w JPEG. Zresztą jak dla mnie samodzielne wywoływanie zdjęć to przyjemność, a nie wada tego zapisu.

Posumowanie

Zdjęcia zapisane w RAW wybaczają wiele błędów, dlatego polecam je każdemu pasjonatowi fotografii. Chociaż wymagają wywołania, to pozwalają stworzyć zdjęcia, które w pełni nam odpowiadają i to w świetnej jakości. Oczywiście fotografowanie w RAW-ach nie zastąpi umiejętności fotografującego i nie zrobimy dzięki niemu nagle świetnych zdjęć. Warto więc najpierw zapoznać się z podstawami fotografii, a później jak najwięcej praktykować.

 

A wy w jakim formacie zapisujecie swoje zdjęcia?

 

 

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na facebooku.