Bądź bezpieczny! Sprawdź, jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać 27 komentarzy


 

 

Przed podróżą często pojawia się pytanie – czy powinniśmy wykupić ubezpieczenie podróżne? Przecież lecimy tylko na kilka dni, nie mamy w planach uprawiania żadnych ekstremalnych sportów, więc co się może wydarzyć. Wierzcie mi jednak, że wydarzyć się może wiele! Koszty badań, opieki medycznej, transportu do kraju to ogromny wydatek. Niezależnie od tego, czy wybieracie się za granicę na dzień, tydzień, czy rok, ubezpieczenie podróżne jest jednym z najmądrzejszych zakupów, jakie możecie zrobić. Zwłaszcza, że jest to dużo tańsze niż nagła pomoc lekarska, czy pobyt w szpitalu. Więc podróżując od Azji po obie Ameryki, od Afryki po Europę i wszędzie pomiędzy, naprawdę ważne jest, aby mieć ubezpieczenie podróżne!

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie turystyczne?

Wyobraźcie sobie – ekscytująca podróż już za kilka dni, zaoszczędziliście na nią swoje ciężko zarobione pieniądze, zapłaciliście za loty i zakwaterowanie, wycieczki są zarezerwowane, ubrania spakowane, a Wy czekacie już tylko na wszystkie wspaniałe doznania.

Co się stanie gdy w trakcie podróży zachorujecie lub odniesiecie obrażenia. Albo kiedy wasz bagaż zaginie lub zostanie skradziony? Zamiast z miłymi wspomnieniami wrócicie do domu z długami, nie rzadko tak wielkimi, że będziecie żałować, że gdziekolwiek z niego wyjechaliście. Posiadając ubezpieczenie podróżnicze nie musicie się o to martwić.

 

Egina zwiedzanie

 

Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne?

 

Koszty leczenia, NNW, assistance i  ratownictwa

Najbardziej oczywistą rzeczą, jaką pokryje ubezpieczenie podróżne, są nagłe przypadki medyczne. Jeśli, podczas pobytu za granicą, zdarzy wam się zachorować, lub ulec wypadkowi, wasze ubezpieczenie podróżne pokryje wszystkie rachunki medyczne. Zaskakujące jest, jak szybko takie rachunki mogą rosnąć. Koszty opieki zdrowotnej za granicą są bardzo wysokie. Pobyt w szpitalu kosztować może nawet 800 USD dziennie (Indonezja). Warto więc zastanowić się, czy chcemy aby nasza upragniona podróż sprawiła, że przez wiele lat będziemy spłacać swoje długi.

Bagaż i Sprzęt Elektroniczny

To niestety jest prawda – linie lotnicze codziennie gubią jakieś bagaże. Jeśli tak się stanie i w waszym przypadku, dobra firma ubezpieczeniowa zwróci wam określoną sumę pieniędzy na zakup niezbędnych rzeczy, takich jak nowe ubrania, przybory toaletowe, buty, a nawet nowa torba. Niektóre firmy wypłacą Ci odszkodowanie nawet w przypadku samego opóźnienia bagażu. To samo dotyczy sprzętu elektronicznego. W przypadku jego zgubienia, zniszczenia bądź uszkodzenia, również możecie odzyskać pieniądze. To bardzo ważne, jeśli zabieracie ze sobą drogiego laptopa, czy lustrzankę. Trzeba tylko pamiętać, żeby dokładnie wczytać się w warunki ubezpieczenia, ponieważ taka ochrona zadziała w ściśle określonych sytuacjach i po spełnieniu konkretnych warunków.

Ubezpieczenie OC

Podobnie jak wasze ubezpieczenie samochodu, ubezpieczenie podróżne pokryje koszty odpowiedzialności osobistej. Ubezpieczenie OC ważne jest w sytuacjach, kiedy przypadkiem sami stajecie się winnymi czyjegoś wypadku. Możecie kogoś potrącić, jadąc na rowerze, wasze dziecko może zniszczyć wypożyczony sprzęt, a pies kogoś ugryzie. Jeśli jesteście ubezpieczeni przekazujecie poszkodowanemu dane kontaktowe do ubezpieczyciela i on zajmuje się resztą.

Odwołany wyjazd

Czasem nieprzewidzianie jesteśmy zmuszeni odwołać nasz urlop. Nie wszystko da się przewidzieć. Z wykupionym ubezpieczeniem od rezygnacji z wyjazdu, anulowaniem biletu lotniczego oraz noclegów, możecie odzyskać swoje pieniądze. Warunkiem jest zakupienie takiego ubezpieczenia praktycznie od razu po zakupie biletów, czy wycieczki.

Pomoc prawnika i tłumacza

Nie wszyscy mówią po angielsku. Nie tylko my – turyści możemy mieć niedociągnięcia, ale także mieszkańcy kraju, do którego się wybieramy. Najlepiej więc porozumiewać się w języku lokalnym. W razie poważniejszych spraw nie ma co liczyć, że dogadamy się na migi, a w ramach polisy możecie uzyskać wsparcie tłumacza. Również w niektórych sytuacjach nie obejdzie się bez porady prawnej. O to również zadbają ubezpieczyciele, więc można czuć się w pełni bezpiecznym.

 

Wyspa Godoya

 

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?

Już kilka razy zdarzyło mi się dostać od was maila z pytaniem o ubezpieczenie i o konkretną firmę. Moja odpowiedź jest zawsze taka sama – ta, która najlepiej wam odpowiada! To wy wiecie najlepiej, co potrzebujecie ubezpieczyć i co będziecie robić podczas wyjazdu. Każdy ma zupełnie inne wymagania. Ja wiem tylko jedno – najtańszy nie zawsze jest najlepszy. Oczywiście są polisy ubezpieczeniowe, które kosztują tylko kilka złotych dziennie. Brzmi świetnie, dopóki nie będzie trzeba złożyć wniosku i dowiedzieć się, że mają ciąg sprytnie sformułowanych klauzul, aby nie zapłacić wam ani grosza.

Moim zdaniem najlepszym sposobem jest porównanie dostępnych ubezpieczeń. Możecie skorzystać z porównywarki ubezpieczeń, z której ja korzystam – Rankomat. Znajdziecie tu pełne zestawienie polis, cen i kosztów. Szybko prześlecie sobie warunki każdej z nich na maila. Dla mnie jest to świetne rozwiązanie. Mogę spokojnie przeczytać umowę i mieć pewność, że nic mnie nie zaskoczy.

 

Villa del Balbianello zwiedzanie

 

Porady przed zakupem ubezpieczenia turystycznego

Na koniec jeszcze kilka rzeczy, o których powinniście pamiętać przed zakupem ubezpieczenia podróżnego:

  • Zawsze czytajcie umowę,
  • Sprawdźcie kilka firm,
  • Nie idźcie na najtańszą opcję, często się to nie opłaca,
  • Nie kupujcie ubezpieczenia od biura podróży, touroperatora lub linii lotniczej, bo to prawie na pewno będzie was kosztować więcej,
  • Zwracajcie uwagę na ograniczenia wiekowe i wykluczenia medyczne,
  • Jeśli planujecie uprawiać sporty dowiedzcie się, czy są w zakresie polisy.

 

Droga Trolli

 

Zdaję sobie sprawę, że czytanie umów to proces żmudny i nie ciekawy, ale to jedyna opcja, aby mieć pewność, że jesteśmy bezpieczni. Trzeba więc poświęcić tą godzinkę i na spokojnie przejrzeć propozycje ubezpieczycieli.

 

Pamiętajcie, że przezornie zawsze lepiej się ubezpieczyć. Nie warto ryzykować. Lepiej zapłacić za ubezpieczenie i cieszyć się wymarzoną podróżą, niż pożałować, że się gdziekolwiek leciało. Ubezpieczenie w podróży to słuszny wybór i podstawa udanego wyjazdu.

 

 

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na facebooku.


 

 


O mytravelblog

Witaj! Mam na imię Ania i pochodzę z Warszawy. Z wykształcenia jestem ekonomistą, ale moją największą w życiu pasją są podróże i fotografia. Uwielbiam odkrywać nowe miejsca, zdobywać nowe doświadczenia, poznawać nowych ludzi, nowe kultury, poglądy, smaki i zapachy. Od kilku lat realizuję moje podróżnicze marzenia, których z każdym dniem przybywa mi coraz więcej.