skalne miasto czechy
ADRSPACH,  CZECHY,  PODRÓŻE,  POLSKIE PODRÓŻE

Adršpachskie Skalne Miasto – idealne miejsce na weekend

 

Dziś będzie o wyjątkowym mieście, znajdującym się tuż za naszą granicą z Czechami, nieopodal miast Adrspach i Teplice nad Metują. O mieście nieprzeciętnym, które nie jest dziełem ludzkich rąk, ale całkowicie stworzonym przez naturę. Mowa oczywiście o najsłynniejszym, czeskim skalnym mieście, położonym w skałach Adrszpasko-Teplickich. Tworzą je unikatowe, blisko 100 metrowe formacje skalne. To idealne miejsce na jednodniową wycieczkę z Polski, aby oderwać się od miejskiego zgiełku i spędzić czas z najbliższymi. Położone jest w odległości około 100 km od Wrocławia, więc zdecydowanie warto wybrać się do niego, będąc w południowej Polsce – np. w okolicach Kotliny Kłodzkiej.

 

skalne miasto czechy

Kiedy jechać

Skalne Miasto to miejsce idealne do zwiedzania o każdej porze roku. Oczywiście największe oblężenie turystów panuje tutaj w sezonie, czyli od kwietnia do października. Mimo wszystko warto je zobaczyć, kiedy tylko nadarzy nam się okazja.

Skalne Miasto czynne jest codziennie w godzinach od 8:00 do 18:00.

Cennik

Bilety wstępu:

dorośli – 70 kc,
dzieci (od 6 lat), młodzież, emeryci – 35 kc,
bilet rodzinny (2 dorosłych + 2 dzieci) – 170 kc,
zwierzęta (psy) – 10 kc,

Rejs po jeziorze (od kwietnia do października w godz. 09:00 – 17:00) – 50 kc, dzieci do lat 6 bezpłatnie.

Parking:

Rower – 10 kc
Motocykl – 40 kc
Auto osobowe – 100 kc

Zwiedzanie

Przez blisko 1800 hektarów parku prowadzi okrężna, 6-kilometrowa ścieżka przyrodnicza. Na jej pokonanie potrzebujemy około 3 godzin, jednak w Adrspach warto spędzić o wiele więcej czasu.

Przekraczając wejście, naszym oczom ukazuje się zjawiskowe jeziorko z idealnie błękitną wodą. Otacza je trasa spacerowa z mnóstwem ławeczek, na których można przysiąść i podziwiać ten bajeczny widok. Jednak tą przyjemność warto zostawić na koniec, jako miłe zwieńczenie naszego spaceru.

 

skalne miasto czechy

skalne miasto czechy

 

Z oddali wyłaniają się pierwsze skalne cuda natury. Ciężko oderwać od nich oczy. Miejsce to jest naprawdę zjawiskowe, czegoś takiego nie ogląda się zbyt często. Nie dziwi więc, że jego uroki docenił sam J. W. Goethe, który odwiedził je w 1790 r.

Idąc dalej docieramy do wspaniałej gotyckiej bramy.

 

skalne miasto czechy

 

Za bramą rozpoczyna się, wyłożony deskami, skalny wąwóz, zwany długim korytarzem. Po wyjściu znowu ukazują się setki skałek tworzących najróżniejsze formy. Zobaczymy tu również wodospady oraz gatunki rośli, typowe dla klimatu wysokogórskiego. Miejsce to zachwyci każdego, od dziecka, po wybrednego konesera turystyki górskiej. Przyciąga ono również fanów wspinaczki, którzy również stanowią tutaj swoistą atrakcję turystyczną. Można zobaczyć ich zmagania na niejednym z piaskowców.

Trasa, prowadząca pośród gór zawiera dużo wzniesień, drabinek, którym jednak podołają zarówno najstarsi jak i najmłodsi zwiedzający. Wyzwaniem na trasie może okazać się Mysia Dziura, czyli szczelina, która ma tylko 50 cm szerokości, więc zalecam spacer przed obiadem 🙂 . Zielona trasa jest z kolei płaska, idealna dla rodziców z wózkami.

 

skalne miasto czechy

skalne miasto czechy

skalne miasto czechy

skalne miasto czechy

 

Między skałami jest dość chłodno, przyjemnie więc zwiedza się je, kiedy dokuczają nam upały. Jeśli jednak dzień nie jest wyjątkowo gorący, polecam zabrać ze sobą coś cieplejszego. Warto zabrać także własny prowiant i napoje. Przy takich widokach będzie nam smakować o wiele lepiej 🙂

Lokalizacja

Skalní Město

549 57 Adršpach, Czechy

ok 32 km od miasta Kudowa

GPS: 50.616667 x 16.133333

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na Facebooku.