blue grotto malta
MALTA,  PODRÓŻE

Blue Grotto na Malcie – Magiczny Spektakl Światła i Koloru

 

Przed wyjazdem na Maltę czytałam, że jej południowo-wschodnia część jest miejscem, w którym znajdują się najbardziej niezwykłe atrakcje, zdecydowanie warte zobaczenia. Jedną z nich miała być wspaniała Błękitna Grota. Wiedziałam, że to popularne miejsce przyciąga ponad 100 000 odwiedzających rocznie. I choć faktycznie jest niezwykle piękne, to nie spodziewałam się tam aż takiej komercji.

Czym jest Blue Grotto?

Blue Grotto, czyli Błękitna Grota to kompleks siedmiu jaskiń położonych wzdłuż południowego wybrzeża wyspy. Przez wieki uporczywe uderzanie fal o twardą ścianę klifu spowodowało powstawanie olbrzymiej, przypominającej łuk groty, a także kilku przyległych jaskiń i pobliskich formacji skalnych. Mimo, że jaskinie są cudowne same w sobie, to jednak prawdziwe piękno tego miejsca tworzy się w jasne, słoneczne dni. To wtedy dzieje się magia: błękitne niebo odbijając się od białego, piaszczystego dna pod jaskiniami, tworzy niesamowite lazurowe i kobaltowe odcienie wody. Dodatkowo ściany jaskini odbijają fosforyzujące, pomarańczowe, fioletowe i zielone barwy podwodnej flory, tworząc hipnotyzujące sceny światła i koloru.

 

blue grotto malta

Kiedy jest najlepszy czas na wizytę?

Ponieważ grota znajduje się w południowo-wschodniej części wyspy, najlepszy czas na wizytę to od wczesnego ranka do około południa w miesiącach letnich, szczególnie w pogodne, słoneczne dni. Pozwala to na najlepszą pozycję słońca, zapewniającą idealne światło dla zabarwienia kolorów wody.

Wcześniejsze odwiedziny zapewniłyby mniej tłumów i spokojniejsze morze, ale jeśli chcecie wybrać się na wycieczkę łodzią, będzie ona dostępna dopiero po godzinie 9:00. Jeśli jednak mimo to postanowicie wybrać się tam wcześniej, będziecie mieli czas na podziwianie przybrzeżnych widoków z platformy widokowej, obok głównej drogi.

Jak się tam dostać?

Do Błękitnej Groty można dostać się dość łatwo komunikacją miejską: 

  • Z dworca Valletta – Linia 74

Czas trwania 30 minut

Przystanek autobusowy Panorama

2 min pieszo, w dół wzgórza do Blue Grotto

  • Z St. Julian’s, Paceville, Sliema i Gzira – Linie 13 (co 10 minut), 14 (co 20 minut), 15 (co 30 minut) i 16 (co 20 minut)

Wysiądźcie na przystanku autobusowym Valletta, a następnie przesiądźcie się do linii 74

  • Z Buġibby – linia 186

Czas podróży: 30 minut

Na przystanku autobusowym Rabat 2 trzeba przesiąść się w linię 201

  • Z Ċirkewwa (prom Gozo) / Mellieħa – linia X1 lub 41, 42, 49 lub 250

Autobusy przejeżdżają przez Mellieħa dość często, ale jest to najbardziej oddalone od Błękitnej Groty miejsca, więc przygotujcie się na długą przejażdżkę.

Czas podróży: ok. 90 do 120 minut

Jeśli wsiądziecie do X1, dotrzecie na Międzynarodowe Lotnisko Malta. Tam musicie przesiąść się w autobus nr 201 do Błękitnej Groty.

Jeśli złapiecie autobus 41,42,49 lub 250, dotrzecie najpierw do Valletty, a następnie przesiądźcie się do linii 74

  • Lotnisko – linia 201

Czas podróży: 60 minut

Przystanek Grotto

 

blue grotto malta

blue grotto malta

blue grotto malta

Rejsy statkiem do Błękitnej Groty

Jeśli postanowicie wybrać się do Błękitnej Groty, wycieczka statkiem jest jedynym sposobem na dotarcie do grot. Rejsy są zazwyczaj dostępne codziennie (w zależności od pogody), a czas trwania każdej podróży wynosi około 20 minut. Wycieczki są wykonywane w tradycyjnych maltańskich łodziach rybackich oraz motorówkach przez lokalnych, doświadczonych kapitanów, którzy bardzo dobrze znają jaskinie. I tutaj zaczyna się prawdziwy wyścig z czasem, bo do łodzi czekają kolejki chętnych. Miałam wrażenie, że jak nie pozwalają sobie choć na minutę opóźnienia. Szybko wsiadamy, szybko płyniemy, szybko wracamy. Cały czas płyniemy dość szybko, więc ciężko nawet zrobić porządne zdjęcia. Choć tak naprawdę byłam zadowolona, bo widoki robiły niesamowite wrażenie, to jednak trochę przybija mnie takie podejście. Zwłaszcza, że cena za taką przyjemność wcale nie jest niska – za bilet zapłacimy 8 EUR. Godziny otwarcia:

  • Lato – od 09.00 do 17.00
  • Zima – od 09.00 do 15.30

 

blue grotto malta

blue grotto malta

blue grotto malta

blue grotto malta

blue grotto malta

blue grotto malta

blue grotto malta

 

Chociaż widoki w jaskiniach są niesamowite, a spektakl światła warto absolutnie zobaczyć, to jednak mam delikatne poczucie komercyjnej ściemy. Czytałam, że południe jest mniej odwiedzane, liczyłam więc na mniejszą masówkę, ale takich tłumów to się nie spodziewałam. Jeśli wybieracie się na Maltę to sami zdecydujecie, czy chcecie się tam wybrać. Przynajmniej wiecie już czego się spodziewać.

 

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na Facebooku.