MALTA,  PODRÓŻE

Zatoka Marsaxlokk – urocze miejsce czy totalna porażka?

 

Marsaxlokk (wym. Marsaszlok) to mała, ale całkiem urocza wioska rybacka na Malcie, którą warto odwiedzić podczas pobytu w tym kraju. Jej atmosfera, kolorowe łodzie, przytulny niedzielny targ i znakomite restauracje, sprawiają, że każdego dnia przyciąga wielu turystów. Port ciepłego wiatru (to właśnie oznacza w tłumaczeniu) to skupisko małych domków z ładną zatoką pełną typowych maltańskich łodzi. Zobaczcie jak spędzić dzień w Marsaxlokk oraz jakie atrakcje znajdują się w bliskiej okolicy.

Co robić w Marsaxlokk

Napijcie się kawy

Jeśli chcecie spędzić godzinę lub dwie w Marsaxlokk, to jest to doskonały pomysł, żeby napić się wspaniałej kawy. Usiądźcie więc w jednej z kawiarni znajdującej się w porcie i cieszcie otoczeniem.

Zjedzcie obiad

Zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem, wszystkie restauracje w Marsaxlokk’s serwują świetne danie oraz dobre lokalne wina. Moja wskazówka – odwiedźcie restaurację wieczorem, aby zjeść pyszny posiłek ze świeżych owoców morza podziwiając magiczny zachód słońca!

Dajcie się oczarować Luzzu

Luzzu, czyli kolorowe łodzie, które zobaczycie w porcie, są w zasadzie główną atrakcją Marsaxlokk. Widok tak dużej ilości kolorowych łódek na błękitnej tafli wody jest zdecydowanie przepiękny. Usiądźcie więc wygodnie i zrelaksujcie się na ławce w porcie, obserwując wszystkie łodzie i rybaków!

Zróbcie zakupy na lokalnym targu

Jednym z najbardziej popularnych powodów wizyty w Marsaxlokk jest spacer po targu, choć w tygodniu w zasadzie trochę dużo na nim tandety. Podobno jednak najlepszy targ pojawia się w niedzielę z całą rzeszą turystów i mieszkańców. Kupicie tam gadżety, ubrania, smakołyki, świeże ryby i owoce morza, pamiątki i wiele więcej!

Szalejcie z aparatem

Jeśli lubicie robić zdjęcia, pokochacie to miejsce. Kolorowe łodzie na pierwszym planie i piękne stare budynki w tle, nie może być piękniej. Myślę, że na kilku zdjęcia wcale się nie skończy i tak jak ja wrócicie do domu z całą masą pięknych fotografii.

 

Choć nie mogę wprost powiedzieć, że Marsaxlokk była totalnym nieporozumieniem, to też na pewno nie była taka, jakiej się spodziewałam. Targ w tygodniu jest słaby, miasteczko małe, choć dość ładne, to jednak za bardzo nie ma gdzie pochodzić. Jedyne co ratuje Marsaxlokk to przepiękne łodzie luzzu, które na mnie zrobiły duże wrażenie. Nie będę jednak was zachęcać do odwiedzenia tego miejsca, sami zdecydujcie czy chcecie tam jechać.

 

marsaxlokk atrakcje

marsaxlokk atrakcje

marsaxlokk atrakcje

marsaxlokk atrakcje

Jak się dostać do Marsaxlokk

Do Marsaxlokk można łatwo dojechać autobusem 85 z Valetty. Autobusy odjeżdżają mniej więcej co pół godziny, a podróż nim trwa około 45 minut. Bilet kosztuje 1,5 euro. Uwaga – autobusy na Malcie lubią się spóźniać, bądź w ogóle nie przyjeżdżać. Uwzględnijcie to koniecznie, jeśli np. wracacie stąd na lotnisko. Nam nie przyjechały aż 2 autobusy, ale na szczęście mieliśmy spory zapas czasu. Ewentualnie zawsze pozostaje taksówka.

Inne atrakcje Zatoki Marsaxlokk

Oczywiście Zatoka Marsaxlokk  to nie tylko jedna wioska. Czeka tu na was jeszcze kilka atrakcji, które warto zobaczyć.

  • Peters pool – najbardziej znane kąpielisko w okolicy. Nam zabrakło czasu niestety, ale patrząc na zdjęcia, myślę, że warto tam pojechać
  • Ghar Dalam (jaskinia ciemności) – niezwykle popularna nie tylko wśród turystów, ale także geologów, paleontologów i archeologów. Ze znalezionych w niej kości m.in. słoni, niedźwiedzi, hipopotamów czy lisów, można wnioskować, że kiedyś Malta nie była wyspą. Czytałam jednak, że to miejsce rozczarowuje.
  • Pretty Bay – czyli dość ładna i stosunkowo duża piaszczysta plaża. Niestety w pobliżu portu, więc widoki nie koniecznie takie, jakich większość ludzi szuka.
  • Blue Grotto – niezapomnianych widoków dostarczają morskie jaskinie i lazurowy kolor wody. Jaskinie te dzięki minerałom opalizują fioletowo i pomarańczowo.Więcej o nich dowiecie się z tego artykułu.

 

marsaxlokk atrakcje

marsaxlokk atrakcje

 

Wybieracie się na Maltę? Przeczytajcie najpierw informacje praktyczne oraz wskazówki, które ułatwią wam podróż. Sprawdźcie również, jakie inne miejsca czekają na was na Malcie. Koniecznie weźcie pod uwagę siostrzane wyspy Gozo i Comino. I dajcie znać co sądzicie o Zatoce Marsaxlokk.