Półwysep Akamas Cypr
CYPR,  PODRÓŻE

Półwysep Akamas – najpiękniejszy zakątek zachodniego Cypru

 

Park Narodowy Akamas, leżący w północno-zachodniej części Cypru , rozciąga się na obszarze 230 kilometrów kwadratowych. Jest to miejsce niezmiernie piękne, obejmujące imponującą, zróżnicowaną florę i faunę, zielone wzgórza, piękne wybrzeże, piaszczyste zatoczki, skaliste wąwozy i doliny. W tym spektakularnym otoczeniu żyje 168 gatunków ptaków, 20 rodzajów gadów, 16 gatunków motyli i 12 różnych ssaków. To teren, który nie został jeszcze opanowany przez masową turystykę. To również miejsce, w którym spędziliśmy pierwszy dzień naszego pobytu na Cyprze.

Dojazd

Półwysep Akamas znajduje się około 45 km od Pafos, a więc dojazd samochodem zajął nam niecałą godzinę. Autobusem czas dojazdu zajmuje niestety sporo więcej, bo ponad 2 godziny. Dodatkowo trzeba się przesiadać w miejscowości Polis. Rozkład autobusów i trasę dojazdu możecie sprawdzić tutaj.

Warto zabrać ze sobą jedzenie i wodę, ponieważ w Parku Akamas może być ciężko z ich zakupem. Co prawda jakiś jeden sklep przy wejściu do parku znaleźliśmy, ale ceny były bardzo wysokie.

 

Atrakcje Półwyspu Akamas

Lara Beach – rozległa, przepiękna plaża, o złocistym piasku i przejrzystej wodzie. Dostać się na nią można jedynie posiadając pojazd terenowy z napędy na cztery koła. Od czerwca do września, żyjące w okolicznych wodach żółwie składają na niej jaja.

Fontana Amorosa – to zatoka z małymi plażami, położona w północnej części półwyspu. To szczególnie interesujące miejsce do snurkowania.

Blue Lagoon – mała zatoczka o krystalicznie błękitnych wodach. Praktycznie niedostępna od strony lądu ze względu na wysoki klif, ale idealna, by dopłynąć do niej łodzią.

Wąwóz Avakas – pełen stromych skał, sięgających 260 metrów wysokości. W najwęższym miejscu wąwóz ma 10 metrów szerokości, a można w nim spotkać rzadkie rośliny i kwiaty, gady, ogromne skały, a nawet dzikie kozice.

Łaźnie Afrodyty – To naturalny zbiornik wodny otoczony zielenią. Według legend, to tutaj Afrodyta zażywając kąpieli poznała Adonisa. 

50 kilometrów szlaków – które można pokonać jedynie pieszo, konno, na rowerach górskich, quadach albo terenowymi samochodami.

Nasze wrażenia

Akamas to, w naszym przypadku, wypad na jeden dzień z Pafos, w którym spędzaliśmy pierwszą część naszego pobytu na Cyprze. Samochód zostawiliśmy na parkingu nieopodal Łaźni Afrodyty i w pierwszej kolejności zeszliśmy na pobliską plażę. Można na nią dotrzeć schodząc schodkami obok znajdującej się tam restauracji. Plaża prezentowała się niezwykle malowniczo.

 

Półwysep Akamas Cypr

Półwysep Akamas Cypr

Półwysep Akamas Cypr

Półwysep Akamas Cypr

 

Po przyjemnym orzeźwieniu, wróciliśmy do restauracji, żeby napić się czegoś i zastanowić co robić dalej. W planach mieliśmy przepłynąć się na Błękitną Lagunę, ale opóźnił nam się wyjazd i niestety nie zdążyliśmy. A ponieważ robiło się coraz później uznaliśmy, że spróbujemy dotrzeć do niej na piechotę trasą wiodącą wzdłuż morza. Łaźnie Afrodyty pominęliśmy, ponieważ wyczytałam na wielu blogach, że nie koniecznie jest to miejsce warte zobaczenia. Jeśli jednak ktoś z was był, to chętnie dowiem się, jaka jest wasza opinia. W restauracji spotkaliśmy też pierwszego na Cyprze kociaka. Trzeba przyznać, że był wyjątkowo wdzięcznym modelem.

 

Półwysep Akamas Cypr

Półwysep Akamas Cypr

Półwysep Akamas Cypr

 

Spacer w kierunku Błękitnej Laguny był doskonałym pomysłem. Cała trasa jest wspaniale przygotowana – na ścieżce znajdziemy miejsca przeznaczone do odpoczynku, kraniki z pitną wodą, tabliczki z nazwami drzew i oznaczenia kilometrów. Wstęp na teren rezerwatu jest bezpłatny. Idąc, podziwiamy wspaniałe widoki zielonych dolin, intrygujące formacje skalne, wspaniałe wybrzeże i turkusowe morze. Całą drogę towarzyszą nam zwinne, wesołe jaszczurki, skubiące trawę kozy i kolorowe motyle. Chłonę jak gąbka wszystkie widoki, jak szalona próbuję wszystko sfotografować. To przepiękne miejsce, praktycznie nienaruszone przez człowieka. I najlepszy pomysł na początek naszego pobytu. Co prawda do samej Laguny nie dotarliśmy, ale z całą pewnością warto było wybrać się tu na spacer.

 

Półwysep Akamas Cypr

Półwysep Akamas Cypr

Półwysep Akamas Cypr

Półwysep Akamas Cypr

Półwysep Akamas Cypr

Półwysep Akamas Cypr

Półwysep Akamas Cypr

 

Samochodem też się da…

Droga, po której idziemy, nie jest zbyt szeroka, a w dodatku pełno na niej ogromnych, wystających kamieni. Kompletnie nie nadaje się na przejazd dla zwykłych samochodów. Dlatego mocno zdziwił nas widok stojącego pośrodku niej osobowego auta. Rosjanie. Widać pomyśleli, że im uda się jednak przejechać. Dwóch panów, jeden z nogą w gipsie i trzy panie. Jedna z nich, roześmiana, lata z telefonem i wszystko nagrywa. A reszta próbuje bezskutecznie pchnąć auto. Cud, że dotarli tak daleko, bo około kilometra wcześniej zaczęła się taka droga.

Pomogliśmy im przepchać auto dalej, ale nie było szans, żeby wyjechali z tej drogi. Z jednego kamienia wbijali się na kolejny. Bez pomocy niestety się nie obyło. Więc, chociaż nie ma tam żadnych znaków zakazu, lepiej zostawić auto najdalej przy Łaźniach Afrodyty. Potem wypożyczyć quada, zabrać się na zorganizowany wyjazd, albo poprostu zdobywać to miejsce na własnych nogach.

 

Półwysep Akamas Cypr

Podsumowując

Park Narodowy Akamas to przepiękne miejsce, dla nas jedno z piękniejszych na zachodnim Cyprze. Warto spędzić tu choćby jeden dzień i powłóczyć się wytyczonymi trasami. To miejsce idealne dla ludzi spragnionych ciszy i spokoju, pozwalające odetchnąć i zatrzymać się na chwilę, zostawiając za sobą cały ten pędzący świat. Kontakt z naturą, a także niezapomniane widoki sprawiają, że nie chce się stąd wracać. Kolejne miejsce, które gorąco polecam!

 

Półwysep Akamas Cypr

 

Jeśli szukasz więcej informacji na temat Cypru – sprawdź inne moje wpisy

 

A na koniec zapraszam na krótki film z półwyspu Akamas:

 

 

 

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na facebooku.


 

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz