Co zobaczyć na Gozo
MALTA,  PODRÓŻE

Co warto zobaczyć na Gozo i dlaczego jeden dzień to za mało

 

 

Podczas pobytu na Malcie, postanowiliśmy spędzić jeden dzień na jej siostrzanej wyspie – Gozo. Chociaż jest ona o wiele mniejsza od Malty, to jednak oferuje tak wiele atrakcji dla odwiedzających, że można by tam spędzić co najmniej kilka dni. Ale nawet, jeśli macie tak mało czasu jak my, zdecydowanie warto odwiedzić tą wyspę i choć odrobinę poznać jej klimat.

Jak dojechać na Gozo

Z Cirkewwa na Malcie kursują promy do Mgarr, miasta portowego na wschodnim wybrzeżu wyspy Gozo, co 45 minut. Bilet kosztuje 4,65 EUR, ale płacicie dopiero w drodze powrotnej z Gozo. Rozkład promów znajdziecie tutaj. Podróż z Malty do Gozo zajmuje około 30 minut.

Jak poruszać się po Gozo

Odwiedzając Gozo, macie do wyboru trzy opcje transportu: możecie wypożyczyć samochód, skorzystać z autobusów typu hop on hop off, lub z autobusów miejskich.

Wypożyczenie auta to koszt około 20 EUR za dzień. To oczywiście najlepsza opcja, aby szybko objechać wyspę. Należy jednak pamiętać, że ruch na Gozo, tak jak i na całej Malcie jest lewostronny.

Komunikacja miejska – to opcja, na którą się zdecydowaliśmy, ponieważ nasze tygodniowe karty na Maltańską komunikację miejską, działały również na Gozo. Autobusami dojedziemy w każde miejsce na wyspie, jednak zdarza się im nie przyjeżdżać. Warto więc uwzględnić to w swoich planach. Tygodniowa karta to koszt 21 EUR.

Autobusy Hop-on Hop-off – Zielone, piętrowe autobusy, kursujące wokół wszystkich atrakcji Gozo. Za dzień zwiedzania tym środkiem transportu, zapłacimy 20 EUR.

Co zobaczyć na Gozo

Wybierając się na Gozo, przygotowałam plan na cały dzień pełen atrakcji. Finalnie, nie do wszystkich udało nam się dotrzeć, ale mając do dyspozycji jeszcze jeden dzień, na pewno udało by się nam je zaliczyć. Dla was jednak opracowałam pełny plan atrakcji, jakie moim zdaniem na Gozo warto zobaczyć.

Mgarr

Pierwszy widok, jaki zobaczymy dopływając do Gozo to port w Mġarr. To więc miejsce, którego dosłownie ominąć nie można. To również jedna z niewielu miejscowości na Gozo, która przylega bezpośrednio do morza. A, że wygląda bardzo ładnie, miło zrobić tu choć kilka zdjęć.

 

Co zobaczyć na Gozo

Victoria (Rabat)

Victoria jest stolicą Gozo, znaną wśród Maltańczyków również jako Rabat. Jej nazwa została zmieniona na cześć brytyjskiej królowej. To bardzo przytulna miejscowość z małymi placami i wąskimi uliczkami, gdzie czas stanął w miejscu. Obejmuje zarówno stare miasto, jak i Cytadelę, położoną na szczycie wzgórza. Miasto ma około 7000 mieszkańców, co czyni go najbardziej zaludnionym miejscem na wyspie Gozo.

 

Co zobaczyć na Gozo

Xlendi

Xlendi to jedna z dwóch miejscowości wypoczynkowych w Gozo. Znajduje się tu malutka plaża oraz przygotowane do opalania skalne nabrzeże. Jest tu więc sporo miejsca na leniuchowanie z przepięknym widokiem na całą zatokę pełną błękitnej wody. To także wspaniałe miejsce do nurkowania, również dla osób mniej doświadczonych.

Ramla Bay

To, moim zdaniem, najlepsza plaża na Gozo. Położony na północy wyspy, szeroki odcinek czerwonego piasku, często określany jest lokalnie jako „Ramla il-Ħamra” – Czerwona Piaszczysta Plaża. Ramla to wspaniałe miejsce do pływania i relaksu w słońcu. Teren wokół plaży jest idelnie niezagospodarowany, ale w niedalekiej odległości znajduje się kilka kawiarni i stoisk z pamiątkami.

 

Co zobaczyć na Gozo

Azure Window Ruins, Blue Hole, Fungus Rock

To moje ulubione miejsce na Gozo. Oczywiście kultowe Azure Window niestety przestało istnieć, ale to co w okolicy jest równie warte zainteresowania. Blue Hole to idealne miejsce do nurkowania. Ta naturalna formacja skalna przypominająca dziurę została wykuta przez tysiące lat siłami wiatru i fal. W głębi jaskini znajduje się spektakularna sceneria, dzięki czemu jest to jedno z najbardziej popularnych miejsc do nurkowania na wyspach maltańskich.

Fungus Rock również prezentuje się bajecznie. To 20 metrowa skała wyrastająca z morskich głębin. Zdecydowanie zrobiła na nas olbrzymie wrażenie.

 

Co zobaczyć na Gozo

Co zobaczyć na Gozo

Co zobaczyć na Gozo

Wied Il-Mielaħ

Okno Wied il-Mielah to łuk przypominający słynne Azure Window. Niestety nie wiele osób wie o jego istnieniu. Nam zabrakło czasu, aby je odwiedzić, ale jeśli wybieracie się na Gozo, koniecznie zerknijcie w google na jego zdjęcia.

Panwie solne Xwejni (Xwejni Salt Pans)

To wykute w skalistym nabrzeżu baseny, w których odparowuje się sól. Te 350-letnie baseny solankowe, są częścią wielowiekowej tradycji produkcji soli morskiej, która przekazywana była przez wiele pokoleń. Dodatkowo wyglądają dość malowniczo.

 

Co zobaczyć na Gozo

Świątynia megalityczna Ggantija

Zbudowane przed słynnymi kamieniami stojącymi w Stonehenge, dwie świątynie tworzące to niezwykłe miejsce światowego dziedzictwa UNESCO mają niezwykłą historię. Kompleks wzniesiony w połowie IV wieku p.n.e. zostały ujawnione dopiero w XIX wieku. Nazwa Ġgantija wywodzi się od słowa „ġgant”, czyli giganta, ponieważ ludzie wierzyli, że świątynie zostały zbudowane przez rasę gigantów. Niektóre z tych megalitów przekraczają pięć metrów długości i ważą ponad pięćdziesiąt ton.

Klify Ta Cenc

Południowa część wyspy to urwiste wybrzeże z wysokimi, wspaniałymi, ponad 100 metrowymi klifami. Są podobno równie wspaniałe jak Dingli Cliff na Malcie. Widoki w tym miejscu muszą być oszałamiające.

Jaskinia Calypso

Według legendy Odyseusz spędził w niej 7 lat jako jeniec nimfy Kalipso. Ale tak naprawdę Jaskinia Calypso to już nie jaskinia, bo ta uległa zawaleniu. Pozostała po niej nieciekawa szczelina, ale to co stanowi tu największą atrakcję to panoramiczny widok na piękną plażę Ramla. Choćby dla niego warto tutaj wejść.

 

 

A co wam podoba się na Gozo najbardziej? Dajcie znać w komentarzach. Jeśli znacie inne, ciekawe miejsca na Gozo, również liczę na wasze sugestie 🙂

 

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na facebooku.