HISZPANIA,  MAJORKA,  PODRÓŻE,  PORADNIKI,  PORADY

Majorka – poradnik praktyczny

 

 

Majorka – to Hiszpańska wyspa leżąca na Morzu Śródziemnym. Jest największą wyspą archipelagu Balearów. Leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego – z suchym latem i opadami w zimie. Sezon turystyczny zaczyna się w kwietniu a kończy w listopadzie.

Na Majorce każdy znajdzie coś dla siebie – z jednej strony piękna turkusowa woda, cudowne zatoczki i klify, z drugiej bogate pasma górskie idealne do długich wycieczek. Mnóstwo barów i dyskotek dla chętnych zabawy, ale również cichych, urokliwych zakątków dla pragnących odpoczynku i spokoju.

Przelot:

Kiedy wybieraliśmy się na Majorkę, w Polsce nie było jeszcze tak bardzo rozbudowanej siatki połączeń tanich linii podróży. Musieliśmy skorzystać z lotów czarterowych jednego z biur podróży. Dziś dostanie się tam jest o wiele prostsze i tańsze.

Z kilku polskich miast swoje loty oferuje linia Ryanair. Bilety można kupić już od 250 zł w dwie strony. Lot trwa około 3 godzin.

Dojazd z lotniska:

Lotnisko znajduję się 8 km od stolicy wyspy. Jeśli nie zdecydowaliście się na wynajęcie auta, a hotel nie oferuje transferów lotniskowych, polecam skorzystanie z dobrze rozbudowanej komunikacji miejskiej.

Autobus linii 1 dowiezie nas do stolicy – Palma de Mallorca, natomiast linia 21 do miejscowości El Arenal (tam mieliśmy hotel). Czas przejazdu to około 25 minut. Cena biletu – 2 EUR. Autobusy kursują co 15-20 min.

Jeżeli planujemy dostać się dalej należy dojechać nr 1 na Plaça d’Espanya i tam na dworcu autobusowym przesiąść się w autobus dalekobieżny

Nocleg:

Ofert hoteli na Majorce jest bardzo dużo. Największy wybór oferuje chyba portal- Booking. Polecam również skorzystanie z hotelscombined lub zastanowić się nad wynajęciem pokoju czy mieszkania przez portal Airbnb. Z tych trzech wyszukiwarek korzystam najczęściej. Bez problemu znajdziemy nocleg w każdej klasie jak i przedziale cenowym.

Wypożyczenie samochodu

Osobiście polecam wypożyczenie samochodu z kilku powodów:

1. Jeśli nastawieni jesteśmy na zwiedzanie koszt wypożyczenia auta może być niższy niż koszty wszystkich środków transportu – zwłaszcza jeśli podróżujemy w kilka osób

2. Podróżujemy elastycznie nie martwiąc się czy nie ucieknie nam ostatni autobus

3. Lepiej przebywać w klimatyzowanym aucie niż w 40 stopniowym upale 🙂

U nas koszt wynajmu na 3 dni to 70 EUR na 2 osoby.

Kosztorys

Przelot – 2 000 zł / 2 osoby

Nocleg – 7 dni w hotelu ze śniadaniami – 1 600 zł/2 osoby

Auto – 3 dni 70 EUR – około 300 zł/2 osoby

Wejściówki, drobne zakupy, obiady – 1 200zł/ 2 osoby

Łącznie – 5 100 zł / 2 osoby

2 550 zł/ osoba / 7 dni

Biorąc po uwagę, że był to pierwszy zorganizowany przeze mnie wyjazd to i tak cenowo nie wyszło najgorzej

Zwiedzanie

Będąc na Majorce na pewno warto zobaczyć stolicę wyspy – miejscowość Palma de Mallorca.  Zdecydowanie najbardziej przyciągającym tu turystów obiektem jest Katedra La Seu. Warto pospacerować długim i szerokim deptakiem w jej centrum, a wieczorem usiąść w jednej z kameralnych knajpek i cieszyć się pyszną sangrią.

Około 20 km od Palmy leży urocza miejscowość Valldemossa. Wąskie, strome uliczki i piękne, kamienne budowle przyklejone są do górskiego zbocza. Wyjątkowo romantyczna sceneria.

Na wschodnim wybrzeżu, dla miłośników przygód, polecić można smocze jaskinie. Pełne stalaktytów i stalagmitów, kryją w sobie jedno z największych podziemnych jezior.

Warto również wybrać się do miejscowości Sa Calobra, znajdującej się na północnym wybrzeżu wyspy. Ta niewielka zatoczka leżąca słynąca z kilku atrakcji, które przyciągają tutaj tłumy turystów. Pierwsza z nich jest to kilkunasto kilometrowa górska trasa Nudo de la Corbata (węzeł krawata) wijąca się najpierw lekko pod górę, a potem opadająca kilkaset metrów na sam brzeg morza.

Przejście z parkingu do wąwozu Sa Calobra odbywa się przez wąskie, podświetlone skalne tunele co też stanowi nie lada atrakcję. Po zwiedzeniu wąwozu wybraliśmy się się na malowniczą plażę. Woda ma tutaj wyjątkowy kolor, niestety plaża jest mała a ludzi bardzo dużo.

Na południu wyspy znajduje się jedna z piękniejszych plaż – Plaża Es Trenc. Piękna, czysta, lazurowa woda, biały, ciepły piasek i zielony lasek wyglądają oszałamiająco.

Równie pięknym miejscem, którego niestety nie mieliśmy okazji zobaczyć, jest półwysep Formentor. Znajduje się w północno – zachodnim krańcu wyspy i uznawany jest, za najpiękniejszy zakątek Majorki.

A wam jak się podoba Majorka? Macie swoje ulubione miejsca? Zachęcam do podzielenia się opiniami o wyspie w komentarzach 🙂

A na zakończenie kilka moich ulubionych zdjęć:

Majorka Ania Wiklińska My Travel Blog

Majorka Ania Wiklińska My Travel Blog

Majorka Ania Wiklińska My Travel Blog

Majorka Ania Wiklińska My Travel Blog

Majorka Ania Wiklińska My Travel Blog

Majorka My Travel Blog

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz