ANGLIA,  LONDYN,  PORADNIKI,  PORADY

Londyn – poradnik praktyczny

 

 

Londyn to rozrywkowa, tętniąca życiem stolica Wielkiej Brytanii, gdzie liczne zabytki, galerie i muzea przyciągają rzesze turystów z całego świata. Bez wątpienia jest jedną z najciekawszych stolic europejskich. To tutaj można odbyć przejażdżkę sławnymi czerwonymi autobusami, rozsmakować się w popołudniowej herbacie z mlekiem, zjeść smaczne, sycące angielskie śniadanie i sławne „fish and chips”.

Poniżej przedstawiam porady jak dostać się do Londynu, gdzie spać i jak się po nim poruszać możliwie najmniejszym kosztem.

 

11

Przelot:

Londyn jest jednym z miast, do których bardzo łatwo i tanio można się dostać samolotem praktycznie z każdej części Polski. Tanie linie lotnicze oferują swoje bilety już od kilkudziesięciu złotych. Wizzair dowiezie nas na lotnisko Luton, Ryanair na Stansted, a Easyjet na Gatwick lub Luton. Wszystkie lotniska są oddalone od miasta o kilkanaście kilometrów.

My zdecydowaliśmy się na przelot liniami Ryanair z Warszawy – Modlin do Londyn Stansted (cena biletu – 136 zł w dwie strony).

Transfer

Z lotnisk do wyboru mamy kilka możliwości:

Autobusy EasyBus

  • Lotnisko Stansted – Baker Street – cena od 2 do 10 GBP w jedną stronę

Autobusy Terravision

  • Lotnisko Stansted – Londyn (Victoria Station) – 15,00 GBP w dwie strony
  • Lotnisko Stansted – Liverpool Street, Finsbury Square, Bromley-by-bow – 14,00 GBP w dwie strony
  • Lotnisko Stansted – London Stratford – 11,00 GBP w dwie strony

Autobusy National Express

Pociągi Stansted Express

 

My wybraliśmy transfer oferowany przez gospodarzy, u których wynajęliśmy pokoje. Przy 4 osobach dojazd wyniósł nas 45,00 GBP.

Noclegi

Rezerwacja noclegu w Londynie nawet na ostatnią chwilę nie powinna sprawić żadnego problemu ze względu na ilość hoteli, hosteli oraz prywatnych kwater. Problemem natomiast może okazać się cena. Ceny hosteli zaczynają się od 165zł/noc, hoteli od 215 zł. Najtaniej wyjdzie nas zatem rezerwacja pokoju w prywatnej kwaterze.

My wynajęliśmy pokoje u mieszkający w Londynie Polaków (family-house noclegi w Londynie). Za pokój dwuosobowy zapłaciliśmy 20,00 GBP za noc. Na wyposażeniu pokoi – ręczniki, kawa, herbata, czajnik elektryczny, nawet świeże owoce. Pokoje były czyste i dość przestronne. Łazienka wspólna dla gości i gospodarzy.

Dom gościnny zlokalizowany jest w trzeciej strefie, blisko stacji metra Blackhorse Road Stations w dzielnicy Walthamstow. Dojazd do centrum zajmował nam około 20 minut.

Komunikacja miejska

Londyn posiada jedną z najlepiej rozwiniętych sieci komunikacji miejskiej w Europie. Obejmuje ona metro (London Underground), autobusy (London Buses), koleje miejskie (London Rail), tramwaje (London Trams) oraz taksówki (Cabs). Niestety ceny biletów komunikacji miejskiej należą do najdroższych na świecie

Metro

Składa się z 12 linii oznaczonych różnymi nazwami i kolorami. Pociągi odjeżdżają co kilka minut. Ceny biletów uzależnione są od stref. Za pojedynczy przejazd metrem zapłacimy od 4,50 GBP (strefa1-3)  do 7,80GBP (strefa 1-9).

Jeśli pozostajemy w Londynie dłuższy czas powinniśmy rozważyć zakup „Oyster card”, która obniży nam koszty- za jeden przejazd w zależności od strefy zapłacimy od 2,10 GBP (strefa 1-2) do 6,70 GBP (strefa 1-9). Zakup karty to koszt 5,00 GBP, które odzyskamy wraz z niewykorzystaną kwotą na przejazdy przy zwrocie karty.

Inną możliwością jest zakup Travelcard ważnej jeden dzień, tydzień, miesiąc. Koszt jednodniowego biletu to 7,30 GBP (weekendy i święta oraz od poniedziałku do piątku po 9.30) lub 8,80 GBP (dowolny dzień i pora).

Autobusy

Kursują co 5-10 minut a jednorazowy przejazd to koszt 2,40 GBP. Korzystając z karty Oyster cena za przejazd wyniesie 1,40 GBP, a z biletu całodziennego – 4,40 GBP. Bilet 7-dniowy kosztuje 19,60 GBP. Dzieci do lat 11 podróżują za darmo. W przypadku autobusów nocnych (oznaczone są literą N -Night Bus) – cena biletu jest taka sama jak za dnia.

My zakupiliśmy bilety całodobowe z racji tego, że nasz nocleg znajdował się w 3 strefie. W samym centrum poruszaliśmy się głównie na piechotę. Oczywiście obowiązkowo musieliśmy też przejechać się kultowym, czerwonym, piętrowym autobusem, stanowiącym jedną z główniejszych atrakcji tego miasta.

Więcej na temat samego zwiedzania oraz zdjęcia zamieszczę w kolejnym poście.

Przydatne linki:

– Interaktywna mapa metra Londynu i okolic: http://www.mapalondynu.com/mapametra.html

 

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz