LUBELSKIE,  POLSKA,  POLSKIE PODRÓŻE

Polska na weekend – Kazimierz Dolny

Myśląc o podróżach najczęściej mamy w głowie wyjazdy zagraniczne, a przecież w naszym kraju jest tyle fantastycznych miejsc wartych odwiedzenia. Nie dość, że są bardziej dostępne dla większości, to w dodatku nie wymagają tak dużego planowania i organizacji. Nie trzeba poświęcać czasu na wyszukiwanie biletów lotniczych, wystarczy wsiąść w samochód, pociąg czy autobus i spontanicznie wybrać się gdzieś na weekend.

Jednym z miejsc, do których często wracam jest Kazimierz Dolny. Miasto położone jest w województwie Lubelskim i oddalone o około 2 godziny drogi od Warszawy. Jest jedną z najbardziej znanych miejscowości turystycznych zarówno w Polsce jak i za granicą i jednym z najbardziej klimatycznych i urzekających miejsc w naszym kraju.

W Kazimierzu znajduje się wiele obiektów i miejsc zabytkowych, dostępnych dla zwiedzających, a jego atmosferę cechują czar i romantyzm. Idealnie nadaje się na romantyczny weekend we dwoje – zachęca do długich spacerów uroczymi uliczkami oraz licznymi, malowniczymi wąwozami, które zachwycają urodą o każdej porze roku – latem otoczone bujną zielenią, niezliczoną ilością barw na jesieni, a zimą przypominają baśniową, śnieżną krainę.

Co trzeba zobaczyć

  • Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja – zbudowany w latach 1586–1589 z jednymi z najstarszych organów w Polsce

1a

1b

  • Zamek – ruiny z wieku XIV-XVI w.

2

  • Wieża obronna – z 2 poł. XIII lub XIV w.

3

  • Renesansowy Rynek – największa atrakcja Kazimierza Dolnego, dość niewielki, ale zawierający esencję tego miasteczka. Otoczony kamienicami wzniesionymi w XVI i XVII w.

4

5

  • Góra trzech krzyży – z przepiękną panoramą miasteczka

7

8

  • Korzeniowy Dół – jeden z wielu bajecznych wąwozów, do którego dotrzemy wypożyczając rower, jadąc melexem (odjazd z rynku – róg ul. Lubelskiej), bądź wybierając się na 30-minutowy spacer (tą opcję polecam najbardziej)

9 (2)

 

Oprócz tego warto przespacerować sie piękną nadwiślańską promenadą, wybrać się w rejs po rzece, zjeść kolację i napić się wina w jednej z klimatycznych restauracji. Zimą można również pojeździć tutaj na nartach lub wziąć udział w organizowanych kuligach z pochodniami. I koniecznie trzeba kupić kazimierskiego kogucika 🙂

11
No może nie koniecznie tego 🙂

Ale przede wszystkim odpocząć, wyciszyć się, wchłonąć niezwykły klimat tego miejsca i podziwiać to nasze małe, urocze, polskie miasteczko 🙂

Z

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz