Comino Malta
MALTA,  PODRÓŻE

Comino i Błękitna Laguna

 

 

Comino to raj na ziemi i wcale nie żartuję, pisząc te słowa. Jest to raj dla nurków i miłośników snurkowania oraz dla tych, którzy po prostu chcą podziwiać krystaliczną wodę Błękitnej Laguny. Comino zawdzięcza swą nazwę kminkowi, rosnącemu na całej wyspie. Ta malutka wyspa, położona między Maltą a Gozo, jest idealna 1-dniową ucieczkę od miasta. A prawdziwym klejnotem tego miejsca jest Błękitna Laguna, słynna plaża, na którą przyjeżdżają wszyscy maltańscy turyści.

Jak się dostać na Comino

Archipelag maltański składa się z trzech głównych wysp: Malty, Gozo i Comino. Wszystkie trzy są blisko siebie, a jedynym sposobem, aby się do nich dostać, jest skorzystanie z promu. Do Comino można się dostać mniej niż w 30 minut, z portów Cirkewwa na Malcie lub Mgarr na Gozo. Bilet dla dorosłych kosztuje 10 EUR, dla dzieci do 12 roku życia 5 eur, a dzieci do 5 lat płyną bezpłatnie. Można również skorzystać z oferty wielu promów wycieczkowych, wtedy cena obejmuje często również open bar i obiad na promie. Koszt takich wycieczek zaczyna się już od 20 EUR. My wybraliśmy właśnie taką opcję.

 

Comino Malta

Comino Malta

Comino Malta

W drodze do Comino

Rejs statkiem z Malty lub Gozo na wyspę Comino jest niesamowicie malowniczy. Bądźcie więc przygotowani na zrobienie wielu ujęć pięknych jaskiń i morskich klifów podczas waszej trasy. Albo nagrajcie filmik, najlepiej z całej trasy, bo jest niezwykle malownicza od początku do końca i nie zbyt długa, więc jest to wykonalne.

Jedna wskazówka – wybierzcie dowolny dzień tygodnia, byle nie weekend i najlepiej w miarę rano. Już po godzinie 11.00 jest tam mnóstwo ludzi, co świadczy o niezwykłej popularności tego miejsca.

My niestety wybraliśmy się w weekend około 10.00 i na plaży były już tłumy, więc szanse znalezienia wolnego leżaka, czy nawet odrobiny miejsca dla siebie graniczyły z cudem. Mimo wszystko jednak nie żałuję, że się tam wybraliśmy, ba, podczas naszego tygodnia chciałam się tam wybrać jeszcze raz.

Błękitna Laguna

Comino ma najpiękniejszą plażę na Malcie – Błękitną Lagunę. Choć na Comino są też inne miejsca do zobaczenia, to jednak 95% turystów przybywa na nią jedynie dla Blue Lagoon. Wcale mnie to nie dziwi bo woda tam mieni się całą paletą odcieni turkusu i błękitu. Jest krystalicznie czysta, spokojna i idealna do pływania, snurkowania i cieszenia się dniem. Błękitna Laguna oferuje rajskie widoki oraz niezapomniane przeżycia i jest absolutnym numerem jeden tagowania na instagramie.

 

Comino Malta

Comino Malta

Comino Malta

Comino Malta

Inne atrakcje na wyspie Comino

Oprócz kąpieli słonecznych i wspaniałej ochłodzie w Blue Lagoon, na Comino znajdują się również inne atrakcje. Można wykupić rejs do okolicznych jaskiń, popływać powerboat – motorówką, pędzącą z prędkością ponad 100 km/h, wybrać się na trekking po wyspie, zgodnie z trasą Comino Walk (7 km spaceru po najważniejszych okolicznych atrakcjach, takich jak wieża Św.Marii), albo nurkować w okolicy wraku P31. Jak widać można tu spędzić spokojnie nawet 2 dni, bo byłoby co robić.

 

Comino Malta

Comino Malta

Inne wskazówki

Koniecznie weźcie okulary i kremy przeciwsłoneczne. Na Blue Lagoon ciężko o miejsce w cieniu, więc dobrze się nakremujcie.

Na klifie są sprzedawcy żywności i pamiątek. Więc sposób na wydawanie pieniędzy na pewno się znajdzie.

Do wynajęcia są leżaki i parasole. 2 leżaki i 1 parasol kosztują 20 EUR, w niektórych miejscach 25 EUR. Ale znowu pamiętajcie, aby wybrać się jak najwcześniej, bo później ciężko o miejsce.

Jeśli szukacie spokojniejszego miejsca, wybierzcie się na spacer na inne plaże. My tego nie zrobiliśmy, ponieważ nie spodziewaliśmy się zobaczyć tak wielu ludzi w Blue Lagoon. Zresztą nie bardzo byliśmy przygotowani do spacerów, ani nie mieliśmy informacji, gdzie możemy takie plaże znaleźć.

Weźcie wygodne buty. Od miejsca zacumowania statku do Błękitnej Laguny trzeba kawałek przejść po niezbyt wygodnym terenie.

 

Comino Malta

Comino Malta

Comino Malta

Comino Malta

Comino Malta

 

Błękitną Lagunę z pewnością warto odwiedzić, będąc na Malcie. Nie bójcie się tłumów. Krystalicznie czysta woda zatoki, mieniąca się odcieniami turkusu i błękitu, to miejsce warte zobaczenia. A jeśli zmęczy was przebywanie tutaj, możecie wybrać się na spacer do innej plaży, lub skorzystać z dostępnych na miejscu atrakcji. 

 

Ktoś z was miał okazję być na Comino? Dajcie koniecznie znać!

 

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na facebooku.