mdina malta co zobaczyc
MALTA,  PODRÓŻE

Mdina – urocza, średniowieczna stolica Malty

 

 

Mdina, nazywana również cichym miastem, to miejsce wyjątkowe. Kiedy je odwiedziliśmy przekonaliśmy się, że w tym miejscu ciszę przerywa tylko tętent koni i dzwony kościołów. To kolejne miejsce, na mapie Malty, które zdecydowanie warto jest odwiedzić.

Jak dojechać do Mdiny

Mdina położona jest na szczycie na szczycie wzgórza w samym centrum Malty. Aby się tam dostać z miejscowości Saint Paul’s Bay, skorzystaliśmy z autobusu nr 186, a podróż zajęła nam ponad godzinę. Jeśli planujecie wyjechać z innego miejsca tutaj znajdziecie mapę autobusowych połączeń na Malcie.

 

mdina malta co zobaczyc

mdina malta co zobaczyc

mdina malta co zobaczyc

 

W wysokich murach miasta

Już z autobusu dostrzegliśmy Mdinę, dumnie prezentującą się na wzgórzu. Miejscowość ta była pierwszą stolicą wyspy i jest zupełnie odmienna od obecnej stolicy. Otaczające ją mury to pozostałości po rzymskim mieście Melite. Po przekroczeniu bramy odnieśliśmy wrażenie, że czas się tam zatrzymał kilkaset lat wcześniej.

Główną atrakcją Mdiny jest  chodzenie po urokliwych ulicach i zwracanie uwagi na detale. Ozdobne kołatki do drzwi, stylowe latarnie i typowe dla Malty balkony nadają jej wyjątkowego charakteru. Choć to niewielkie miasto, warto powłóczyć się brukowanymi uliczkami. To takie miasto – muzeum, w którym trzeba na wszystko zwracać uwagę.

 

mdina malta co zobaczyc

mdina malta co zobaczyc

mdina malta co zobaczyc

mdina malta co zobaczyc

 

Najciekawsze atrakcje Mdiny

Mdina to niezwykle małe miasto, więc tak naprawdę niewiele można tutaj zobaczyć. Ma natomiast niezwykle ciekawą historię, z którą warto się zapoznać, ja jednak nie będę się o niej rozpisywać. Wracając do tematu, najciekawsze atrakcje, jakie tutaj znajdziecie to:

  1. Katedra św. Pawła w Mdinie – Zniszczona w 1963 roku przez trzęsienie ziemi, odbudowana została pod koniec XVII wieku przez architekta Lorenzo Gafa. Ma bogate wnętrze, a muzeum posiada kolekcję monet, religijnych szat liturgicznych i niektórych drzeworytów niemieckiego artysty Alberta Dürera.
  2. Palazzo Falzon – to pałac w Mdinie. Uważa się, że został zbudowany w okresie od około 1495 do połowy XVI wieku, chociaż jego część mogła sięgać XIII wieku. To sprawia, że ​​jest to drugi najstarszy budynek w mieście. Od roku 2007 budynek został udostępniony publiczności jako Palazzo Falson Historic House Museum.
  3. Brama Miejska w Mdinie – Została wybudowana w stylu barokowym w 1724 roku
  4. Palazzo Vilhena – Kolejny pałac, którego nazwa pochodzi od António Manoela de Vilhena, wielkiego mistrza, który zlecił jedo budowę. Został zbudowany w latach 1726-1728 według projektu francuskiego architekta Charlesa François de Mondion. Od 1973 roku jest otwarty dla publiczności jako Narodowe Muzeum Historii Naturalnej.
  5. Widok z obronnych murów – Punt widokowy, będący zwieńczeniem miasta. Chociaż uwielbiam widoki z góry, tutaj jednak muszę stwierdzić, że jest ładnie, ale nie powalająco.

 

mdina malta co zobaczyc

mdina malta co zobaczyc

 

Ktoś z was miał okazję już odwiedzić dawną, Maltańską stolicę? Jeśli tak, dajcie znać w komentarzach, jakie zrobiła na was wrażenie, a jeśli nie to napiszcie jak wam się podoba? Lubicie takie klimaty? 🙂

 

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na facebooku.