kyrenia atrakcje
CYPR,  PODRÓŻE

Północny Cypr – Kyrenia i okolice

 

 

W północno-wschodniej części Cypru leży niewielkie państwo zwane Turecką Republiką Północnego Cypru. Historia i stosunki z Republiką Cypru są dość skomplikowane, ale podróżni są bardzo mile widziani również w północnej części wyspy. Północny Cypr ma wiele do zaoferowania turystom – wspaniałe piaszczyste plaże, przepiękny region górski, historyczne miasta, malownicze wioski i starożytne ruiny. Każdy, kto odwiedza Cypr powinien wybrać się również tam. Poznajcie największe atrakcje, jakie warto tam zobaczyć.

 

Kyrenia (Girne) – tętniące życiem, nadmorskie miasto

Historyczne miasto Kyrenia jest najpopularniejszym miejscem wypoczynku w północnym Cyprze. Samo miasto jest na tyle małe, że można je pokonać spacerem. Jest tu piękny, stary port w kształcie podkowy z tętniącymi życiem kawiarniami i restauracjami, zamek nad brzegiem morza i średniowieczna starówka z wąskimi brukowymi uliczkami i starymi apartamentowcami. To miasteczko jest idealną bazą wypadową do odkrywania północnego Cypru lub miejscem na krótkie wakacje w mniej znanej północnej części wyspy Cypr.

W mieście przeważa znaczna liczba zagranicznych studentów uniwersyteckich, według mieszkańców nawet ponad dwukrotnie więcej niż rdzennych mieszkańców. W ciągu ostatnich kilku lat powstało kilka nowych uniwersytetów oraz wiele nowych budynków mieszkalnych. Nie jest do końca jasne, dlaczego tak się dzieje, ale popularność Cypru Północnego jako kraju dla studentów wydaje się być oparta na prostej polityce wizowej i przystępnym poziomie cen.

Atrakcje w okolicach Kyrenii

Ponieważ transport publiczny jest dość kiepski na północy Cypru, warto raczej zdecydować się na wypożyczenie samochodu lub wynajęcie taksówki, by dotrzeć do zamków i klasztorów położonych w górach.

Zamek w Kyrenii

Masywny, kwadratowy zamek Kyrenia znajduje się tuż obok Starego Portu i staoi tam od ponad tysiąca lat. Zamek został zbudowany w celu ochrony Kyrenii przed zdobywcami, i choć jego władca zmieniał się kilka razy, udało mu się uniknąć wielu ataków w ciągu wieków. Zmiana administracji w naturalny sposób wpłynęła na kształt i styl zamku, a obecna forma stanowi interesującą mieszankę różnych epok i stylów architektonicznych. Opłata za wstęp wynosi 12 lir tureckich, czyli około 2,5 €.

 

kyrenia atrakcje

 

Zamek Świętego Hilariona

Zamek św. Hilariona, położony w w malowniczej scenerii gór Kyreni, to miejsce, które inspiruje ilustratorów bajek i producentów filmowych. Jest częściowo wbudowany w solidny kamień i wspina się wzwyż wraz z górską ścianą. Według legend zamek pochodzi od cypryjskiego mnicha o imieniu Hilarion, który żył i zmarł w górach Kyrenia. Później nad jego grobem zbudowano bizantyjską kaplicę, klasztor i fort.

Zamek podzielony jest na trzy główne części. Na „parterze” znajdują się ogrody, zbrojownie i miejsca stajni. Druga sekcja, do której dochodzi się ścieżkami w górę, składa się głównie z pomieszczeń mieszkalnychoraz kaplicy. Dotarcie do trzeciej części, niegdyś otoczonej grubym bizantyjskim murem, wymaga wspinania się po dość stromych schodach, za których pokonanie nagrodą są przepiękne widoki. Opłata za wstęp wynosi 9 lir tureckich, czyli około 2 euro, a zamek jest wart wydanych pieniędzy.

 

kyrenia atrakcje

 

Opactwo Bellapais

Innym popularnym miejscem na jednodniową wycieczkę z Kyrenii jest wioska i klasztor Bellapais. Otoczenie tutaj jest naprawdę jest czarujące. Mała wioska znajduje się około 5 km od Kyrenia, 220 metrów nad poziomem morza. Główna konstrukcja w stylu gotyckim została zbudowana w latach 1267-1284. Opłata za wstęp do opactwa Bellapais wynosi około 2 euro.

 

kyrenia atrakcje

 

Warto wiedzieć przed wyjazdem:

  • Waluta: lira turecka
  • Języki: językiem urzędowym jest język turecki, ale język angielski jest powszechnie używany
  • Jazda: po lewej stronie
  • Klimat: zimy są chłodne i często deszczowe, miesiące wiosenne i jesienne są ciepłe i przyjemne, lata są gorące i suche. Ponad 300 słonecznych dni w roku.
  • Energia elektryczna: Brytyjskie prostokątne wtyczki, przejściówki do wtyczek w stylu europejskim są powszechnie dostępne, ale nadal zaleca się przywiezienie własnych
  • Poziom cen: ogólnie Cypr Północny jest niedrogim krajem dla podróżujących

 

kyrenia atrakcje

 

Jak widzicie okolice Kyrenii to miejsca niezwykłe, z pewnością warte uwagi. Dajcie znać, czy mieliście okazję je odwiedzić i jak wam się podobają!

 

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na facebooku.