Wenecja praktyczne porady
PODRÓŻE,  PORADNIKI,  PORADY,  WENECJA,  WŁOCHY

Wenecja – praktyczne porady przed wyjazdem

 

 

Wenecja to miejsce jedyne w swoim rodzaju, przez co każdego roku odwiedza ją mnóstwo turystów. Nie ma co się dziwić, w końcu te urokliwe kamienice i romantyczne kanały potrafią zauroczyć. Ja zakochałam się w nich bez pamięci. Jeśli planujecie wyjazd do Wenecji, zapraszam po garść praktycznych wskazówek.


Jak dojechać do Wenecji

W pobliżu Wenecji znajdują się dwa lotniska – Marco Polo oraz drugie, oddalone o ok. 30 km Treviso. Na pierwsze z nich możemy się dostać LOT-em z Warszawy i EasyJet-em z Krakowa. Do Treviso dolecimy z kolei Ryanairem z Krakowa i Modlina. Ja leciałam Wizzairem  z Warszawy, ale niestety widzę, że póki co nie ma już tych połączeń.

Cena biletów jaką zapłaciliśmy to 88,00 zł RT.

 

Dojazd z lotniska

Dojazd z lotnisk do Wenecji niestety nie jest tani. Z lotniska Marco Polo możemy dojechać autobusem w cenie 8 EUR (czas przejazdu to około 25 minut), lub promem w cenie 15 EUR w jedną stronę lub 27 EUR w dwie.

Z Treviso dojazd autobusem to koszt 12 EUR w jedną stronę. Bilety kupicie przy wejściu do autobusu. Czas przejazdu to około 45 minut.

 

Komunikacja Miejska

Wenecję najlepiej zwiedza się piechotą. Spacery po tym mieście są niezwykle przyjemne. Jak na pewno wiecie, w Wenecji ruchu samochodowego nie ma wcale, a jeśli chcecie skorzystać z komunikacji to jedyną możliwością są tu promy. Jednak ceny biletów są dość wysokie:

 

  • 7,50 euro – bilet ważny przez 75 minut (przesiadkowy)
  • 20 euro – bilet ważny 1 dzień
  • 30 euro – bilet ważny 2 dni
  • 40 euro – bilet ważny 3 dni
  • 60 euro – bilet ważny 7 dni

 

Noclegi

Wszystko zależy od standardu, jaki preferujecie, jeśli jednak ten jest wam obojętny to najtańsze noclegi  zaczynają się od 150,00 zł za noc w pokoju wieloosobowym. Tanio jak widać nie jest. Hotele średniego standardu to wydatek rzędu 500 zł za noc w pokoju dwuosobowym.

My nocowaliśmy w hotelu Residenza San Maurizio. Cena za noc to około 630 zł za pokój dwuosobowy ze śniadaniem. Dużym plusem jest jego lokalizacja. Obsługa bardzo miła i pomocna. Wystrój trochę kiczowaty, a śniadanie jedynie na słodko, więc ciężko się nim najeść. Jednak za tą cenę wydaje się być on dobrym rozwiązaniem.

 

Ceny

Z powodu braku możliwości wygodnego dostarczania produktów, ceny w sklepach są wyższe niż w innych miastach we Włoszech. Dotyczy to szczególnie małych sklepików. Na szczęście w Wenecji znajdziemy także markety,  gdzie ceny są zbliżone do tych z reszty kraju.

 

Przykładowe ceny:

Bagietka (na wagę) – 1 kg ok 5,40€
Coca-Cola – 1,50 L 1,55€
Jajka, opakowanie – 6 sztuk ok 1,90€
Piwo Birra Bavaria, puszka – 500 ml 1,19€
Pomarańcze (na wagę) – 1 kg od ok 2,00€
Filet z piersi z kurczaka, opakowanie – 400 g 4,10€

 

Co do reguły, restauracje w Wenecji są drogie lub bardzo drogie. Koszt najtańszego dania głównego będzie z reguły zaczynał się od około 15-20 EUR. Pizza będzie tańsza – jej koszt w restauracji zaczyna się od około 10€. Drogie są również przystawki i napoje.

Bardzo często, a właściwie zawsze, do posiłku doliczane są różne dodatki, w tym tzw. koperta (opłata za nakrycie), która w Wenecji może wynosić nawet 5€, ale z reguły będzie to 2-3€ oraz opłata procentowa za serwis (10-15%). Pamiętajmy, aby przed zamówieniem jedzenia zapytać kelnera o wszystkie koszty.

Jeśli chcemy zjeść taniej, warto poszukać budek lub miejsc sprzedających pizzę na kawałki, jej koszt to około 3-4€ za kawałek w barach znajdujących się na trasie turystycznej.

W Wenecji znajdziemy również kilka ciekawych lodziarni z naturalnymi i pysznymi lodami, a zapłacimy za nie w zależności od rozmiaru ok 2-5€ (poza centrum można znaleźć lody już od 1,50€ za małą porcję).

Piwo będzie kosztować nas około 4€-5€. Za drink Aperol Spritz zapłacimy 4-8€, w zależności od miejsca i sposobu podania (plastik czy szkło). Przy odrobinie szczęścia możemy znaleźć miejsce, gdzie serwowany jest ten drink właśnie w plastykowych kubeczkach w cenie – 2€.

 

Bezpieczeństwo

Wenecja, w porównaniu do innych turystycznych włoskich miast, wydaje się bardzo przyjemna i bezpieczna. Brak tu zaczepiających i natarczywych naciągaczy, na ulicach nie widać wszędzie uzbrojonej policji, atmosfera jest bardzo luźna i bezstresowa.

Warto jednak uważać na kieszonkowców, szczególnie w zapchanych uliczkach, kościołach czy na Placu św. Marka.

 

Wenecja praktyczne porady

 

Karnawał

Jeden z najbardziej znanych karnawałów na świecie odbywa się w Wenecji. Niemal każdy kojarzy specyficzne weneckie maski w których mieszkańcy paradują w tym okresie. Dziś ciężko określić skąd wziął się ten zwyczaj, jednak pierwsze wzmianki o noszeniu masek w trakcie trwania karnawału pojawiły się w XIII wieku.

W przeszłości mieszkańcy mogli nosić maski zaczynając od 26. grudnia aż do Środy Popielcowej – w pozostałym okresie ubieranie masek było zabronione przez prawo.

Warto pamiętać, że w okresie karnawału miasto odwiedza kilka milionów turystów – ceny noclegów są więc zbliżone do wysokiego sezonu wakacyjnego.

 

Informacje praktyczne

  • Waluta – Euro – sprawdź kurs waluty tutaj.
  • Przepisy wizowe –Do przekroczenia granicy uprawnia dowód osobisty
  • Czas przelotu: 2 godz.
  • Czas lokalny: czas polski

 

 

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na facebooku.