Lublana atrakcje
PODRÓŻE,  SŁOWENIA

Lublana – Najciekawsze atrakcje w stolicy Słowenii

 

 

Lublana (Ljubljana), położona nad rzeką Ljubljanicą u stóp Alp, to wyjątkowe miasto i jedna z najmniejszych stolic Europy. Spędziliśmy w niej kilka wiosennych dni i nie wiem co urzekło nas najbardziej – niesamowite jedzenie, kultura nadrzecznych knajpek czy bajkowe piękno całego miasta spowite wiosennym światłem. Na pewno Lublana stała się jedną z naszych ulubionych europejskich stolic. Oto mały przewodnik po uroczej stolicy Słowenii i atrakcjach, które warto tam odkryć.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Lublany?

Na zobaczenie i odkrycie wszystkich najważniejszych atrakcji, jakie oferuje Lublana w zupełności wystarczy weekend. Ja jednak zdecydowanie polecam zostać w Słowenii kilka dni dłużej, wynająć samochód i odkrywać ten niezwykły kraj. Jestem pewna, że was zauroczy. Zapoznajcie się najpierw z praktycznymi poradami przed wyjazdem.

Ljubjana Card

Jak większość stolic w Europie, Lublana oferuje odwiedzającym specjalną do zwiedzania – Ljubjana Card. W ramach niej możecie wejść za darmo do większości muzeów, korzystać z komunikacji miejskiej oraz jednej wycieczce z przewodnikiem, a także w jednym rejsie po rzece. Moim jednak zdaniem opłaca się ją kupić tylko wtedy, kiedy interesuje was większość jej atrakcji, głównie różnego rodzaju muzea. Jeśli jednak wolicie spacery i oglądanie większości miejsc z zewnątrz, to nie musicie jej kupować.

Atrakcje Lublany

Plac Kongresowy w Lublanie ( Kongresni trg )

Plac Kongresowy to jedno z najpopularniejszych miejsc w mieście i od niego warto zacząć zwiedzanie Lublany. Zbudowany został w 1821 roku i znajduje się przy jednej z głównych ulic starego miasta. Dominującym budynkiem jest tam Kościół Urszulanek. Tuż przy placu znajduje się cichy i spokojny park Zvezda. To świetne miejsce na chwilę relaksu.

Rzeka Ljubljanica

Ljubljanica to główna rzeka w stolicy, która przyczyniła się do rozwoju i ożywienia miasta.Ten dawny szlak handlowy, dziś pełni rolę głównego punktu miasta, przy którym znajdziemy mnóstwo sklepów, kawiarni, restauracji i barów. Po zmroku to tętniąca życiem promenada, pełna ludzi, muzyki i wspaniałego klimatu.

Ciekawym pomysłem na spędzenie czasu może okazać się po Ljubljanice. My co prawda nie pływaliśmy, ale rzeka położona jest na tyle nisko, że nie spodziewałabym się żadnych spektakularnych widoków. Koszt takiego rejsu to około 8 euro. My jednak polecamy spacer wzdłuż rzeki, który obfituje na pewno w ciekawsze widoki, rzeźby czy fontanny. Najbardziej znanymi są:

  • Robbov vodnjak – XVIII-wieczna fontanna z obeliskiem (Mestni trg 27)
  • Herkulov vodnjak – niewielka fontanna z Herkulesem (Stari trg 14)
  • Vodnjak na Novem trgu – trzypoziomowa fontanna przy jednym z mostów (Novi trg 1)

 

Lublana atrakcje

Lublana atrakcje

Lublana atrakcje

Plac Preserena (Presernov trg)i Potrójny most (Tromostovj)

Ten tętniący życiem plac nosi nazwisko wielkiego poety słoweńskiego France Prešerena (1800-1849). Oprócz licznych zabytków wokół, takich jak np. kościół Franciszkanów, pomnik Prešerena, czy urocze kamienice, znajdują się tam również liczne kawiarenki, restauracje oraz sklepy. Jednak najciekawszym obiektem, jaki tam znajdziemy jest potrójny most, łączący plac ze Starym Miastem i Zamkiem. Środkowy przeznaczony jest dla ruchu samochodowego, a dwa boczne dla pieszych. Most został stworzony w 1931 roku przez lokalnego architekta Joze Plecnika i myślę, że jest najczęściej fotografowanym obiektem w Lublanie.

 

Lublana atrakcje

Lublana atrakcje

Lublana atrakcje

Most Rzeźniczy (Mesarski Most) w Lublanie

Wbrew pozorom (nie wiem skąd ta nazwa), Most Rzeźniczy to miejsce, które mieszkańcy miasta kojarzą z romantyzmem. Na moście znajdują się popularne dla zakochanych kłódki, symbolizujące miłość. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że nie skończy on jak Pont des Art, który aż groził zawaleniem i musiał zostać zdemontowany. 

Most Szewski (Cevljarski Most)

Most Szewski to najstarszy most w mieście, zbudowany w  XIII wieku i przebudowany w roku 1931. To popularne miejsce spotkań ludzi oraz artystów, ale nie martwcie się – nie da się go przeoczyć, więc na pewno tam traficie.

 

Lublana atrakcje

Most Smoka (Zmajski most)

Most Smoka to symbol Lublany. Znajdują się na nim 4 okazałe, zielone rzeźby smoków, z uniesionymi skrzydłami i wysuniętymi językami. Most, zaprojektowany w stylu Art Nouveau, został zbudowany w 1901 roku i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków miasta. Legenda głosi, że smoki prostują swe skrzydła, gdy mostem przechodzi dziewica.

 

Lublana atrakcje

Lublana atrakcje

Zamek na wzgórzu

Górujący nad miastem średniowieczny zamek jest wizytówką Lublany. Ta efektowna budowla pochodzi z XV wieku i usytuowana jest malowniczo na szczycie wzgórza. Każdego roku odwiedzają go setki turystów, aby podziwiać niepowtarzalne widoki na panoramę miasta. Będąc na miejscu możemy również spacerować po dziedzińcu, wejść na mury  oraz  do podziemi lub restauracji. Na wzgórze zamkowe możemy wejść pieszo lub wjechać kolejką, która jeździ co 10 minut. Jednocześnie może wejść do niej 30 osób, przejazd trwa około minuty a cena biletu to 4 euro. 

 

Lublana atrakcje

Lublana atrakcje

Lublana atrakcje

Lublana atrakcje

Katedra św. Mikołaja

Katedra św. Mikołaja to największy kościół w Lublanie. Położona jest na Starym Mieście, a jej historia sięga XIII wieku, choć jej dzisiejszy kształt to efekt przebudowy z wieku XVIII. Posiada dwie bliźniacze wieże, ogromną kopułę,  a także elementy z marmuru, wspaniałe freski w stylu barokowym, organy i niesamowity ołtarz.

Ratusz (Magistrat) i Fontanna Robba

W zbudowanym w 1719 roku budynku, znajduje się dziś siedziba burmistrza miasta. Przed budynkiem Ratusza znajdziemy z kolei charakterystyczną Fontannę Robba. Ratusz jest atrakcją miasta, ale dla mnie nie zbyt wyjątkową – widziałam ją jedynie z daleka i to mi wystarczyło.

 

Stare miasto 

Charakterystyczna w tej części miasta jest sieć uliczek, którymi przedostaniecie się do głównych zabytków stolicy. Warto spróbować się w nich pogubić i poczuć klimat Lublany. Wszystkie są niezwykle urocze, otoczone starymi kamienicami i nadające miastu wyjątkowego klimatu.

 

Lublana atrakcje

Park Tivoli

Park Tivoli to największy park miejski w Lublanie. Piękne ogrody, zadbane trawniczki, mnóstwo drzew i zacienione chodniczki sprawiają, że jest to najpopularniejsza zielona przestrzeń stolicy. W samym sercu Parku Tivoli znajduje się wspaniały Dwór otoczony przez posągi, w którym przez cały rok odbywają się różne wystawy.

Wieczorna Lublana

Wieczorem stare miasto Lublany zamiera, natomiast gwarno robi się nad rzeką, w licznych pubach i restauracjach. Wzgórze zamkowe i największe atrakcje są lekko podświetlone, dzięki czemu wieczorny spacer ma wyjątkowy charakter. Koniecznie wyjdźcie na miasto po zmroku i dajcie się ponieść jego atmosferze.

 

Lublana atrakcje

Lublana atrakcje

 

Dajcie znać, czy mieliście już okazję odwiedzić Słoweńską stolicę i jak się wam podoba? Mam nadzieję, że postawicie na Słowenię przy wyborze kolejnego kierunku. Będziecie zachwycenia tym niewielkim krajem.

 

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na facebooku.