Egina zwiedzanie
KOMFORT W PODRÓŻY,  PORADY

Bezpieczeństwo w podróży – jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

 

 

Przed podróżą często pojawia się pytanie – czy powinniśmy wykupić ubezpieczenie podróżnicze? Przecież lecimy tylko na kilka dni, nie mamy w planach uprawiania żadnych ekstremalnych sportów, więc co się może wydarzyć. Wierzcie mi jednak, że wydarzyć się może wiele! Koszty badań lekarskich, opieki medycznej, czy transportu do kraju to ogromny wydatek. Niezależnie od tego, czy wybieracie się za granicę na dzień, tydzień, czy rok, ubezpieczenie podróżnicze jest jednym z najmądrzejszych zakupów, jakie możecie zrobić.

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie turystyczne?

Wyobraźcie sobie – ekscytująca podróż już za kilka dni, zaoszczędziliście na nią swoje ciężko zarobione pieniądze, zapłaciliście za loty i zakwaterowanie, a Wy czekacie już tylko na te wszystkie wspaniałe doznania.

Co się stanie gdy w trakcie podróży lub przed nią zachorujecie. Co jeśli będąc w innym kraju odniesiecie jakieś obrażenia. Albo kiedy Wasz bagaż zaginie lub zostanie skradziony? Zamiast z miłymi wspomnieniami wrócicie do domu z długami, nie rzadko tak wielkimi, że będziecie żałować, że gdziekolwiek z niego wyjechaliście. Posiadając ubezpieczenie podróżnicze, nie musicie się o to martwić.

 

Egina zwiedzanie

Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne?

Koszty leczenia, NNW, assistance i  ratownictwa

Najbardziej oczywistą rzeczą, jaką pokryje ubezpieczenie podróżnicze, są nagłe przypadki medyczne. Jeśli podczas pobytu za granicą zdarzy wam się zachorować lub ulec wypadkowi, wasze ubezpieczenie pokryje wszystkie rachunki medyczne. Zaskakujące jest, jak szybko takie rachunki mogą rosnąć. Koszty opieki zdrowotnej za granicą są bardzo wysokie. Pobyt w szpitalu kosztować może nawet 800 USD dziennie (Indonezja). Warto więc zastanowić się, czy chcemy aby nasza upragniona podróż sprawiła, że przez wiele lat będziemy ją spłacać.

Bagaż i Sprzęt Elektroniczny

To niestety smutna prawda – linie lotnicze codziennie gubią jakieś bagaże. Jeśli tak się stanie i w Waszym przypadku, dobra firma ubezpieczeniowa zwróci Wam określoną sumę pieniędzy na zakup niezbędnych rzeczy. Niektóre firmy wypłacą Wam odszkodowanie nawet w przypadku samego opóźnienia bagażu. To samo dotyczy sprzętu elektronicznego. W przypadku jego zgubienia, zniszczenia bądź uszkodzenia, również możecie odzyskać pieniądze. To bardzo ważne, jeśli zabieracie ze sobą drogiego laptopa, czy lustrzankę. Trzeba tylko pamiętać, żeby dokładnie wczytać się w warunki ubezpieczenia, ponieważ taka ochrona zadziała w ściśle określonych sytuacjach.

Ubezpieczenie OC

Podobnie jak wasze ubezpieczenie samochodu, ubezpieczenie podróżnicze pokryje koszty odpowiedzialności osobistej. Ubezpieczenie OC ważne jest w sytuacjach, kiedy przypadkiem sami stajecie się winnymi czyjegoś wypadku. Możecie kogoś potrącić jadąc na rowerze, Wasze dziecko może zniszczyć wypożyczony sprzęt, a pies kogoś ugryzie. Jeśli jesteście ubezpieczeni przekazujecie poszkodowanemu dane kontaktowe do ubezpieczyciela i on zajmuje się resztą.

Odwołany wyjazd

Czasem nieprzewidzianie jesteśmy zmuszeni odwołać nasz urlop. Nie wszystko da się przewidzieć. Z wykupionym ubezpieczeniem od rezygnacji z wyjazdu, anulowaniem biletu lotniczego oraz noclegów, możecie odzyskać swoje pieniądze. Warunkiem jest zakupienie takiego ubezpieczenia praktycznie od razu po zakupie biletów, czy wycieczki.

Pomoc prawnika i tłumacza

Nie wszyscy mówią po angielsku. Nie tylko my – turyści możemy mieć niedociągnięcia, ale także mieszkańcy kraju, do którego się wybieramy. Najlepiej więc porozumiewać się w języku lokalnym. W razie poważniejszych spraw nie ma co liczyć, że dogadamy się na migi, a w ramach polisy możecie uzyskać wsparcie tłumacza. Również w niektórych sytuacjach nie obejdzie się bez porady prawnej. O to również zadbają ubezpieczyciele, więc można czuć się w pełni bezpiecznym.

 

Wyspa Godoya

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?

Już kilka razy zdarzyło mi się dostać od Was maila z pytaniem o ubezpieczenie i o konkretną firmę. Wybór jednak uzależniony jest od Waszych oczekiwań. Dla mnie najważniejsze, żeby była to znana, pewna i rzetelna firma. Zawsze zwracam uwagę na koszty i zakres leczenia, ubezpieczenie od odwołania podróży i od uszkodzenia bagażu. Oczywiście równie ważna jest dla mnie cena, nie lubię za nic przepłacać. Bardzo dobrą ofertę posiada Nationale Nederlanden, gdzie można wykupić polisę już od 4 zł za dzień.  Jeśli jesteście ciekawi, zapoznajcie się z oferowanymi warunkami, bo myślę, że spełnią Wasze oczekiwania. 

 

Villa del Balbianello zwiedzanie

Porady przed zakupem ubezpieczenia turystycznego

Na koniec jeszcze kilka rzeczy, o których powinniście pamiętać przed zakupem ubezpieczenia podróżnego:

  • Zawsze czytajcie umowę,
  • Dopytajcie, jeśli coś nie jest dla was jasne,
  • Nie przepłacajcie, ale nie idźcie także na najtańszą opcję,
  • Nie kupujcie ubezpieczenia od biura podróży, touroperatora lub linii lotniczej, bo to prawie na pewno będzie was kosztować więcej,
  • Zwracajcie uwagę na ograniczenia wiekowe i wykluczenia medyczne,
  • Jeśli planujecie uprawiać sporty dowiedzcie się, czy są w zakresie polisy.

 

Droga Trolli

 

Zdaję sobie sprawę, że czytanie umów to proces żmudny i nie ciekawy, ale to jedyna opcja, aby mieć pewność, że jesteśmy bezpieczni. Trzeba więc poświęcić tą godzinkę i na spokojnie przejrzeć propozycje ubezpieczycieli.

Pamiętajcie, że przezornie zawsze lepiej się ubezpieczyć. Nie warto ryzykować. Lepiej zapłacić za ubezpieczenie i cieszyć się wymarzoną podróżą, niż pożałować, że się gdziekolwiek poleciało. Ubezpieczenie w podróży to słuszny wybór i podstawa udanego wyjazdu.

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na facebooku.