meczet szejka zayeda w abu dhabi
ABU DHABI,  EMIRATY ARABSKIE,  PODRÓŻE

Wielki Meczet Szejka Zayeda – Miejsce jak z baśni 1000 i 1 nocy

 

 

Wielki Meczet Szejka Zayeda to niewątpliwie wspaniałe dzieło architektury. Po wejściu do tej przepięknej, snieżno białej Świątyni, staliśmy jak zahipnotyzowani. Poczuliśmy się jak w baśni 1000 i 1 nocy. Coś zupełnie nierealnego. Nie jestem pewna, czy potrafię opisać piękno Meczetu Szejka Zayeda słowami, ani czy zdjęcia mogą oddać to, co widziały oczy. Postaram się jednak jak umiem najlepiej. Oto, co musicie wiedzieć o jednym z najpiękniejszych miejsc w Emiratach i jednej z największych atrakcji turystycznych świata.

Wielki Meczet Szejka Zayeda w Abu Dhabi

Wielki Meczet Szejka Zayeda, położony pomiędzy mostem Musaffah a mostem Maqta w samym sercu emiratu Abu Dhabi, jest jednym z największych meczetów na świecie. Został nazwany na cześć swojego założyciela i pierwszego prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich – zmarłego Sheikha Zayeda bin Sultana Al Nahyana. Jego marzeniem było stworzenie meczetu rozpoznawalnego przez wszystkich muzułmanów i łączącego tradycyjne i współczesne wzorce architektoniczne.

Budowa, która trwała dziesięć lat, rozpoczęła się w 1996 r, a Wielki Meczet został otwarty w roku 2007. Będąc ósmym największym meczetem na świecie, zapewnia miejsca dla 40 000 wiernych, którzy mogą modlić się tu jednocześnie.

Brak mi słów, aby opisać zachwyt, jaki wzbudza to miejsce. Śnieżno biały kolor budynku, kwiatowe wzowy na podłogach i kolumnach, baseny wokół Meczetu i niesamowite żyrandole i dywany, a także niesamowita atmosfera spokoju, odczuwalna po wejściu do środka, to tylko niektóre z rzeczy, które wpływają na niesamowite piękno tego meczetu.

 

meczet szejka zayeda w abu dhabi

 

Dzieła sztuki w Wielkim Meczecie

Oczywiście, jak można się domyśleć, większość rzeczy, które składają się na wystrój Meczetu, to prawdziwe dzieła sztuki. W holu głównym znajduje się, wykonany z wełny w Iranie, największy na świecie dywan, przygotowywany przez ponad 2 lata. Zachwycające żyrandole, od których ciężko oderwać wzrok, wykonane są z kryształów Swarowskiego. Jeden z nich, o średnicy 10 m i wysokości 15 m jest trzeci co do wielkości na świecie. Oświetlenie w arkadach natomiast, zostało specjalnie zaprojektowane tak, aby nawiązywać do faz księżyca. 96 przepięknych kolumn, które wznoszą się w głównym holu zostało obłożonych marmurem z elementami z masy perłowej. Coś niesamowitego!

 

meczet szejka zayeda w abu dhabi

meczet szejka zayeda w abu dhabi

meczet szejka zayeda w abu dhabi

 

Czas wizyty w Wielkim Meczecie i ceny biletów

Wielki Meczet jest ogólnie dostępny dla zwiedzających od soboty do czwartku w godzinach od 9:00 do 22:00. W piątki meczet otwarty jest dla ruchu turystycznego od godziny 16:00. Meczet zamykany jest na czas modlitw.

Wstęp do Wielkiego Meczetu jest bezpłatny.

 

meczet szejka zayeda w abu dhabi

meczet szejka zayeda w abu dhabi

 

Zwiedzanie Meczetu

Gdy dotrzecie do Wielkiego Meczetu Szejka Zayeda, najpierw musicie przejść przez kontrolę bezpieczeństwa. Podczas niej zostaniecie poproszeni o zdjęcie paska, portfela, pierścionków, monet itp. Wasze torby również zostaną sprawdzone.

Po wejściu do głównej siedziby Meczetu możecie samodzielnie wybrać się na wycieczkę po tym miejscu. Możecie także skorzystać bezpłatnie z wycieczki z przewodnikiem, które organizowane są w języku angielskim, w godzinach 10:00, 11:00 i 17:00 (W piątki 17:00 i 19:00, soboty 10:00, 11:00, 14:00, 17:00, 19:00). Czas trwania takiej wycieczki to 45 minut. Nie trzeba dodawać, że Wielki Meczet Abu Dhabi jest jednym z najlepszych miejsc dla fotografów. Onieśmieleni jego pięknem, nie zapomnijcie zrobić mnóstwo zdjęć, podczas waszej wizyty.

 

Zasady dotyczące ubioru i etykiety

Wielki Meczet Szejka Zayeda jest miejscem religijnym i jako gościom, waszym obowiązkiem jest nie urazić uczuć religijnych wiernych oraz zachowanie skromności.

Należy upewnić się, że nie mamy zbyt odkrytych ubrań. To dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Mężczyźni powinni unikać podkoszulka, czy szortów. Luźna koszula i długie spodnie powinny być już w porządku. Kobiety powinny mieć zasłonięte nogi, ramiona oraz głowę. Po dotarciu do Meczetu możecie zostać poproszeni o wypożyczenie (bezpłatne) i noszenie podczas pobytu tradycyjnej szaty (abaja). To leżąca luźno tkanina, który zakrywa ciało od góry do dołu.

Jeśli chodzi o zachowanie w Meczecie, powinniście powstrzymać się od pokazywania jakiejkolwiek formy intymności. Obejmuje to trzymanie się za ręce, przytulanie, całowanie itp. Pamiętajcie, aby zdjąć buty, gdy wchodzicie do sali modlitewnej. Starajcie się nie mówić zbyt głośno i nie śmiać, aby zachować spokojną atmosferę.

 

meczet szejka zayeda w abu dhabi

meczet szejka zayeda w abu dhabi

meczet szejka zayeda w abu dhabi

 

Podsumowanie

Wielki Meczet Szejka Zayeda jest zdecydowanie jednym z miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić, będąc w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jestem pewna, że ciężko będzie wam oderwać oczy od tych wszystkich wspaniałych detali i będziecie pod wrażeniem tej wspaniałej architektury.

 

meczet szejka zayeda w abu dhabi

 

Odwiedziliście już Wielki Meczet Szejka Zayeda w Abu Dhabi? Chciałabym poznać wasze wrażenia. A jeśli dopiero planujecie swoją wizytę i macie pytania, chętnie wam pomogę. Jak zwykle czekam na wasze komentarze! 🙂

 

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na facebooku.