Levanto atrakcje
LIGURIA I CINQUE TERRE,  WŁOCHY

Levanto – Urocze miasteczko obok Cinque Terre

 

Levanto to małe miasteczko, znajdujące się około 60 km od Genui. To cudowne miejsce położone jest na północ Cinque Terre i zapewnia wspaniałą bazę wypadową do zwiedzania całej Ligurii. Jego niewątpliwym atutem jest to, że znajduje się na przepięknym wybrzeżu z zapierającymi dech w piersiach widokami. Nad Levanto unosi się atmosfera relaksującego, przyjemnego nadmorskiego kurortu, co czyni go popularnym miejscem wypoczynku zarówno Włochów, jak i obcokrajowców. Gdybym wiedziała o nim wcześniej, to z pewnością zamiast Genui, wybrałabym to miejsce na noclegi, jako bazę wypadową do zwiedzania Cinque Terre i Ligurii.

Levanto – przedłużenie Cinque Terre

Levanto spokojnie zasługuje na miano szóstej miejscowością Cinque Terre, w niedalekiej odległości za Monterosso. Jest to bardzo przyjemne miasto z długą plażą (piasek i kamyki). Dojazd do Cinque Terre to zaledwie 5 minut jazdy pociągiem, ale można również dotrzeć tam łodzią. Miłośnicy spacerów z kolei dotrą tam podczas bardzo malowniczej, 2-godzinnej wędrówki.

Centrum miasta ma bardzo miłą atmosferę. Zauważycie z pewnością, że budynki są tu inne niż te w wioskach Cinque Terre. Okna i balkony są malowane na ścianach, ale nadal wyglądają bardzo realnie. To pokazuje, że Levanto zawsze było bogatsze niż wsie Cinque Terre. W mieście można znaleźć kilka restauracji i małych sklepów, a także rynek, doskonały na zakup lokalnych produktów.

Interesujące jest to, że w Dolinie Levanto znajdują się 22 małe wioski. Niektóre z nich składają się tylko z kilku domów zbudowanych wokół ładnego małego kościoła lub kaplicy ze wspaniałym położeniem na szczycie wzgórza. Jeśli macie czas i samochód, koniecznie pojedźcie i odwiedźcie niektóre z tych wiosek.

Historia Levanto sięga czasów rzymskich. Od XIII wieku osada należała do Republiki Genui, ale mogła zachować swoją niezależność i była zamożnym miastem handlowym. Nawet dziś ludzie dobrze tu mieszkają, ale w XXI wieku głównym źródłem dochodów jest turystyka. Najbogatsi mieszkańcy mogą pochwalić się wspaniałymi willami nad brzegiem morza.

 

Levanto atrakcje

Levanto atrakcje

Co zobaczyć w Levanto

W Levanto co prawda główne atrakcje turystyczne to przepiękne widoki, ale znajduje tu się kilka atrakcyjnych miejsc

Kościół Sant Andrea

XIII-wieczny kościół, którego fasada składa się z naprzemiennych białych i ciemnozielonych pasków z białym marmurowym okienkiem.

Zamek i wieża zegarowa

Jeśli pójdziecie pod górę w kierunku Monterosso, znajdziecie ładny zabytkowy zamek. Został on zbudowany przez rodzinę Malaspina w 11 wieku, a następnie przebudowany przez lud Genuan. Przez długi czas był więzieniem, dziś natomiast jest prywatną rezydencją. Wieża zegarowa pochodzi z 1265 roku. Można również zobaczyć pozostałości średniowiecznych murów miejskich.

Średniowieczna loggia

W pobliżu morza znajduje się ładny plac Piazza del Popolo ze średniowieczną loggią z 1405 roku. Kiedy został zbudowany, był wyjątkowym miejscem w całej Ligurii.

Lokalne specjały

Jedzenie w okolicy też nie rozczarowuje. Miasto jest nagrodzone „Città Slow”, nagrodą przyznawaną przez stowarzyszenie „Slow Food”, które uznaje jakość lokalnych win, tradycyjną kuchnię i ogólną jakość życia.

Istnieją dwie gastronomiczne specjalności, z których słynie ten region. Pierwsza z nich to gattafin, który najlepiej można opisać jako głęboko smażoną sakiewkę z pikantnego ciasta nadziewanym boćwiną i duszoną cebulą. Druga to torciglione, ciasto z pasmami słodkiego ciasta i kruchego ciasta skręconymi ze sobą i tworzącymi luźny węzeł, z czekoladową posypką, rodzynkami i cukrem.

Ponadto można spodziewać się pysznych domowych lodów, doskonałego pesto i dobrych lokalnych win bezpośrednio od producentów.

 

Levanto atrakcje

Levanto atrakcje

Levanto atrakcje

 

Jeśli planujecie zwiedzanie Cinque Terre albo całej Ligurii, koniecznie weźcie pod uwagę to miasto. Ceny tutaj są niższe, niż w pięciu nadmorskich wioskach, a pociąg szybko dowiezie was w każde miejsce. I koniecznie dajcie znać, jak wam się tutaj podoba.

 

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na facebooku.