Yerba Mate Właściwości
LIFESTYLE,  ZDROWIE I URODA

Dlaczego warto pić Yerba Mate? Odkryj swoje powody!

 

 

Miliardy ludzi zaczynają dzień od gorącej filiżanki kawy lub herbaty. Jednak w niektórych częściach świata ludzie budzą się napojem, o którym zapewne słyszał już każdy – yerba mate.

Yerba Mate to tradycyjny południowoamerykański napój, który zyskuje popularność na całym świecie. Mówi się, że ma siłę kawy, korzyści zdrowotne herbaty i zapewniają radość z czekolady.Zobaczcie co to takiego i jakie faktycznie przynosi nam korzyści.

Czym jest Yerba Mate?

Yerba Mate to napój powszechnie spożywany przez mieszkańców Ameryki Południowej. Wykonany jest z wysuszonych, zmielonych liści ostrokrzewu paragwajskiego,. Występuje w krajach takich jak Brazylia, Argentyna, Urugwaj i Paragwaj. Yerba Mate była używana przez rdzennych mieszkańców przez wiele stuleci jako napój o właściwościach leczniczych. Od jakiegoś czasu zyskuje popularność w Europie, Stanach Zjednoczonych i innych krajach, ponieważ jej spożycie przynosi wiele korzyści zdrowotnych.

Korzyści zdrowotne Yerba Mate

Porwie was do życia

Yerba Mate pobudzi, rozbudzi, doda energii, czyli zadziała na was jak paliwo rakietowe. Napar yerba mate zawiera sporą dawkę substancji z grupy ksantyn, przede wszystkim kofeinę, ale nie tylko. Równie pobudzająca jest teobromina – kuzynka kofeiny, której nazwa pochodzi od greckich słów teos – bóg i broma – napój. Poza tym Yerba Mate to praktycznie wszystkie niezbędne człowiekowi witaminy (A, C, B complex, H, PP) oraz minerały, takie jak: magnez, potas, cynk, chrom. To wszystko odżywia nasz organizm i usprawnia jego działanie. Dzięki tak bogatemu składowi Yerba pobudza nas mocno i na długo.

Zwiększa wydolność fizyczną

Związki chemiczne i substancje odżywcze w yerba mate wpływają korzystnie na metabolizm – stymulują skuteczniejsze pożytkowanie węglowodanów. Oznacza to, że czerpiemy więcej energii ze spożywanych pokarmów i spalamy więcej kalorii skumulowanych w komórkach tłuszczowych. Regularne picie Yerba Mate hamuje także gromadzenie się kwasu mlekowego w mięśniach, zmniejszając ich bolesność po intensywnych treningach.

Posiada właściwości przeciwutleniające

Spożywanie Yerba Mate zapewnia organizmowi antyoksydacyjne korzyści. Zawiera ona wiele różnych fitochemikaliów, takich jak polifenole, czy kwas chlorogenowy, które sprawiają, że jest on korzystnym przeciwutleniaczem.
Badania naukowe sugerują, że ekstrakt z Yerba Mate może zmniejszyć stres oksydacyjny, który zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby i serca. Zmniejsza także stres nitrozowy, który może powodować uszkodzenie DNA, śmierć komórki i peroksydację lipidów.

Poprawia trawienie

Niektóre unikalne związki występujące w Yerba Mate, są w stanie poprawić nasze trawienie, szczególnie jeśli zmagacie się z zaparciami, wzdęciami, skurczami i innymi problemami trawiennymi.

Zmniejsza ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego

Yerba mate zawiera związki, które mogą być korzystne w zmniejszaniu ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, takich jak miażdżyca. Wyniki badań sugerują, że spożycie yerba mate ma korzystny wpływ na parametry lipidowe i pomaga obniżyć poziom cholesterolu u osób z hipercholesterolemią. Picie Yerba Mate chroni tkankę mięśnia sercowego i jest również korzystne w zmniejszaniu stresu oksydacyjnego, który może powodować m.in.udar.

Posiada właściwości przeciwzapalne

Wyniki badań sugerują, że ma ona właściwości przeciwdrobnoustrojowe, które mogą pomóc w zapobieganiu zagrożeniom zdrowotnym powodowanym przez bakterie E coli. Flawonoidy znajdujące się w Yerba Mate mogą być korzystne w zmniejszaniu stanu zapalnego. Właściwości przeciwzapalne sprawiają, że jest ona korzystna w zmniejszaniu ryzyka przewlekłej choroby, a zatem poprawia ogólny stan zdrowia.

Zmniejsza otyłość

Wykazano, że Yerba Mate ma korzystny wpływ w zmniejszaniu otyłości. Ten efekt utraty wagi przypisywany jest zwiększonemu utlenianiu tłuszczu, spowolnieniu opróżniania żołądka i zwiększonemu uczuciu sytości. Podobnie jak kawa, yerba mate jest w stanie zapewnić energiczny impuls, z niewielką ilością kalorii. W połączeniu z innymi minerałami i składnikami odżywczymi, dostarczanymi przez Yerba Mate, wasz metabolizm może przyspieszyć oraz poprawić bierne spalanie tłuszczu.

Wzmacnia kości

Herbata Yerba Mate zawiera wiele minerałów, które są niezbędne dla odpowiedniej gęstości mineralnej kości w ciele. Wapń, żelazo, fosfor, potas i cynk są niezbędne podczas procesu, który zapobiega tworzeniu się osteoporozy.

 

Yerba Mate Właściwości

 

Sami widzicie, że warto włączyć yerba mate do swojego codziennego menu i zastąpić nią kawę i herbatę. Choćby na próbę, żeby samemu móc ocenić jej działanie. A jaki rodzaj Yerba Mate jest najlepszy? Tutaj jest mnóstwo opinii, bo wszystko zależy od indywidualnych upodobań. Dlatego na początek lepiej kupić mniejsze opakowanie. Dajcie znać, czy już próbowaliście i która smakuje wam najbardziej 🙂

 

 

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na facebooku.