valletta co zobaczyć
MALTA,  PODRÓŻE

Valetta – Muzeum pod gołym niebem

 

Złote kamienne budynki, bogato zdobione kościoły, wąskie uliczki, kolorowe balkony i turkusowy kolor morza – stolica Malty może i jest malutka, ale zdecydowanie pełna uroku. Valetta zajmuje powierzchnię ok 1 km² i jest otoczona wodą z trzech stron, ale ma tak wiele zabytkowej architektury, że UNESCO dodało całe miasto na Listę Światowego Dziedzictwa. Chodzenie po jej ulicach jest jak cofanie się w czasie. Oto niektóre z moich ulubionych atrakcji w Valletcie, niezwykłej stolicy Malty.

Dajcie się olśnić w Konkatedrze świętego Jana

Valletta, jak i cała Malta, usiana jest olbrzymimi kopułowymi kościołami, ale najbardziej imponującą ze wszystkich jest Konkatedra świętego Jana. Z zewnątrz wygląda całkiem zwyczajnie, ale kiedy tylko przejdziecie przez drzwi, zachwytu nie będzie końca. Każda powierzchnia pokryta w kościele złotymi, misternymi zdobieniami. Na suficie zobaczycie freski, marmurowe podłogi pod stopami i ściany pokryte misternymi pozłacanymi rzeźbami. Efekt wow gwarantowany.

Katedra składa się z ośmiu mniejszych kaplic i oratorium z obrazami włoskiego artysty Caravaggia. Opłata za wstęp do katedry w wysokości 6 EUR obejmuje wycieczkę audio, podczas której możecie poznać wiele szczegółów na temat jej historii. Odwiedzający muszą zakrywać kolana i ramiona, a obcasy nie są dozwolone, ponieważ mogą uszkodzić marmurowe podłogi.

Podziwiajcie widoki z Ogrodów Barrakka

Aby zobaczyć jeden z najlepszych widoków Valletty, wybierzcie się do Ogrodów Barrakka. Ogrody są dwa – górne i dolne, ale oba leżą wzdłuż wschodniej strony półwyspu i oba mają panoramiczny widok na port. Górne ogrody Barrakka zostały zbudowane w 1661 roku i przeznaczone do wypoczynku rycerzy Języka Włoskiego z Zakonu Świętego Jana. Ogrody wypełnione są kwiatami i rzeźbami, są też ulubionym miejscem do ślubnych sesji zdjęciowych.

Jeśli udacie się do Górnych Ogrodów Barrakka o godzinie 12 lub 16, możecie załapać się na wystrzały z dział, znajdujących się tuż pod ogrodami. Ceremonia jest pozostałością brytyjskiej obecności na Malcie, a żeby obejrzeć pełny pokaz warto być na miejscu15 minut wcześniej.

 

valletta co zobaczyć

valletta co zobaczyć

valletta co zobaczyć

Zgubcie się w bocznych uliczkach

Valletta to idealne miejsce do wędrówek – na tyle małe, że tak naprawdę nie można się tam zgubić, bez większego ruchu, za to z mnóstwem  pagórkowatych wąskich uliczek i ukrytych kościołów. Miasto zostało zaprojektowane na wzór siatki, aby wprowadzić chłodną bryza morska między wysokimi budynkami i utrzymać je w cieniu. Nawet w lecie nie jest tu tak upalne. Wiele oryginalnych budynków z XVI wieku zostało przekształconych w restauracje i hotele butikowe.

Gdziekolwiek będziecie w Valletcie, jeśli spojrzycie w górę, zobaczycie charakterystyczne balkony maltańskie. To raj dla Instagrammerów z nieskończoną liczbą sklepów z oryginalnymi witrynami i pomysłowo zdobionymi drzwiami. Ale Malta ma także swoją nowoczesną stronę – w przeciwieństwie do tradycyjnej architektury, nowa brama miejska i budynek parlamentu stanowią prawdziwy kontrast. Zostały one zaprojektowane przez włoskiego architekta Renzo Piano i  choć wykonane są z tego samego kamienia, co otaczające budynki, nadal naprawdę się wyróżniają (i budzą sporo kontrowersji wśród mieszkańców).

 

valletta co zobaczyć

valletta co zobaczyć

valletta co zobaczyć

Poznajcie historię Malty

Malta to mały kraj z bardzo bogatą historią. Przez wieki wyspy maltańskie były pod panowaniem m.in. Starożytnego Rzymu (218 p.n.e. – 870 n.e.), Arabów (870–1091), Hrabstwa i Królestwa Sycylii (1091–1530), Zakonu Maltańskiego (1530–1798) oraz Wielkiej Brytanii (1800–1964/1974). Losy wysp maltańskich mają dziś odzwierciedlenie w kulturze, języku i architekturze. Dzięki nim Valletta z 320 zabytkami, jest jednym z najbardziej zagęszczonych obszarów zabytkowych na świecie. Jest kilka miejsc, gdzie można dowiedzieć się więcej o historii Malty, zaczynając Narodowego Muzeum Archeologicznego, przez Narodowe Muzeum Wojny. 

Przepłyńcie promem do Sliemy

Valletta jest otoczona wodą, więc jednym z najlepszych sposobów na uzyskanie innego spojrzenia na jest wycieczka statkiem. Istnieje wiele różnych opcji, które możecie wybrać, jednak najprostsze będzie skorzystanie z promu do Sliemy. Podróż nie zajmuje dużo więcej niż pięć minut i kosztuje 1,50 EUR, ale widoki są oszałamiające.

 

valletta co zobaczyć

Odwiedźcie Maltańskie Trójmiasto

Trzy miasta, czyli Cospicua (Bromla), Vittoriosa (Birgu) i Senglea (L-isla), położone na cyplach w zatoce w pobliżu Valetty. Każde z nich posiada mieszankę fortów, bastionów i kościołów do zwiedzania, a także wspaniałe widoki z powrotem przez port do Valletty. Vittoriosa ma najwięcej kawiarni, barów i restauracji, ale to spokojne miejsce z mnóstwem kolorowych drzwi, kwiatów i wąskich uliczek. Senglea słynie z artystów, tworzących swoje dzieła w małych, wietrznych uliczkach. Cospicua z kolei to przede wszystkim imponujące mury obronne. To najgęściej zaludnione miasto spośród wszystkich trzech. Najlepiej oczywiście zwiedzić je wszystkie.

 

valletta co zobaczyć

 

Mam nadzieję, że zachęciłam was do odwiedzenia Valetty. To wspaniałe miasto, pełne atrakcji na cały dzień. Miasto muzeum. Dajcie znać jak wam się podoba. Czekam na wasze komentarze.

 

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na facebooku.