Ateny Jezioro Vouliagmeni
ATTYKA,  GRECJA,  PODRÓŻE

Jezioro Vouliagmeni

 

 

Większość osób odwiedzających Ateny, skupia się jedynie na zwiedzaniu samego miasta. A przecież Attyka ma o wiele więcej do zaoferowania. Wystarczy na dzień lub dwa wypożyczyć auto, albo wsiąść do autobusu, aby lepiej poznać ten region Grecji. Tak właśnie zrobiliśmy my, dzięki czemu udało nam odkryć kilka wspaniałych miejsc. Jednym z nich jest niewątpliwie Jezioro Vouliagmeni, w którym temperatura wody, nawet zimą, nie spada poniżej 24 stopni. Można więc kąpać się w nim przez cały rok.

Grecki cud natury

Jezioro Vouliagmeni jest prawdziwym cudem natury i znajduje się zaledwie 25 km od centrum Aten i 6 km na południe od Glifady. Położone w samym sercu Riwiery Ateńskiej jezioro jest miejscem, którego większość Ateńczyków nawet nie kojarzy, a to jedno z najciekawszych miejsc, które można odkryć w pobliżu tej metropolii.

Jezioro Vouliagmeni to także naturalne i niepowtarzalne uzdrowisko termalne i mineralne spa. Słonawe wody jeziora są ciągle uzupełniane zarówno przez morze, jak i przez podziemne źródła termiczne. To właśnie tym ciepłym źródłom, temperatura wody nie schodzi nigdy poniżej 24 stopni.

W skład wody jeziora wchodzą min. potas, lit, wapń, żelazo oraz jod .Wszystkie te elementy zapewniają ulgę w dolegliwościach, takich jak choroby dermatologiczne, nerwobóle, bóle głowy, deformacje stawów, przewlekłe choroby ginekologiczne, bóle kręgosłupa i innych problemach. Tego wszystkiego dowiedziałam się dopiero po powrocie, ale zastanawiająca była dla mnie ilość emerytów, których można tam spotkać. Teraz już się nie dziwię dlaczego wybierają to miejsce. Ale uwierzcie, że po takiej przyjemnej kąpieli, czuliśmy się jak nowo narodzeni.

Dodatkowo jezioro pełne jest podziemnych jaskiń, których łączna długość wynosi około 3 000 metrów. Niestety nie można tutaj nurkować, gdyż do końca nie zbadane jaskinie, mogą być niebezpieczne.

 

Ateny Jezioro Vouliagmeni

 

Wodne SPA

Byliście kiedykolwiek w spa z malutkimi rybkami? Wiecie, takimi małymi, łagodnymi rybkami Garra Rufa, które podpływają i podgryzając wasze nogi, złuszczają waszą skórę. Jezioro to mogłabym nazwać właśnie takim akwarium, ale w wersji max, bo tutaj zanurzasz się w nim cały. A w jeziorze znajdują się miliony takich rybek, które tylko czekają, aż się do nich wejdzie.

Ateny Jezioro Vouliagmeni

 

Bajeczne otoczenie i infrastruktura

Nie tylko jezioro, ale także naturalne piękno jego otoczenia oferuje gościom prawdziwe chwile relaksu. Jezioro położone jest bowiem w cieniu olbrzymich klifów i otoczone bujną roślinnością. Również sam kształt jeziora, które powstało dzięki zmianom geologicznym, jest niezwykle interesujący. Badania naukowe doszły do ​​wniosku, że tam, gdzie jest Jezioro, miliony lat istniała olbrzymia podziemna jaskinia.

Jeśli chodzi o dostępną infrastrukturę, też nie ma się do czego przyczepić. Wokół jezioro jest mnóstwo, przeznaczonych do odpoczynku, krzesełek i stolików oraz leżaków i parasoli. Jest też sprzęt pomagający osobom, którym trudno jest samodzielne wejść do wody. Na terenie obiektu znajdują się łazienki, przebieralnie oraz kawiarnia (dość droga niestety). Jest tutaj także bar, w którym serwowane są pyszne lunche i przekąski.

Latem organizowane są tu różne imprezy okolicznościowe, a także aqua aerobic, snurkowanie, czy wspinaczki skalne. Można zapisać się również na zajęcia jogi, pilates i inne ćwiczenia. Sami widzicie, że jezioro jest więc doskonałym miejscem do spędzenia dnia zarówno w celach terapii, jak i po prostu dla przyjemności.

 

Ateny Jezioro Vouliagmeni

Ateny Jezioro Vouliagmeni

Ateny Jezioro Vouliagmeni

 

Dojazd, cena i godziny otwarcia

Nad jezioro najłatwiej dotrzeć samochodem, jadąc trasą szybkiego ruchu z Aten do Koryntu, albo autobusem linii E22 z placu Syntagma. Wejście na teren obiektu jest niestety płatne i kosztuje 11 EUR. Bilet jednak uprawnia nas do przebywania tam tak długo, jak tylko mamy ochotę. Pomimo, iż cena jest dość wysoka, myślę że warto tu przyjechać na cały dzień. Obiekt otwarty jest przez cały rok aż do zachodu słońca. Lecznicze właściwości jeziora, spokój, cisza i piękne otoczenie wynagrodzą wydane pieniądze.

 

I co myślicie o tym miejscu? Dajcie znać w komentarzach! A na koniec zapraszam na krótki film z jeziorka 🙂

 

 

Interesuje was więcej ciekawych miejsc nie tylko w Atenach, ale także w okolicy – sprawdźcie inne moje wpisy.

 

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na facebooku.