Burano zwiedzanie
INSPIRACJE,  KOMFORT W PODRÓŻY,  LIFESTYLE,  PODRÓŻE,  PORADY

Czego nauczyły mnie podróże? 10 najważniejszych lekcji po 10 latach podróżowania!

 

W tym roku mija 10 lat, od kiedy odbyłam swoją pierwszą podróż. Przez ten czas miałam okazję zobaczyć wiele niesamowitych miejsc, poznać niezwykłych ludzi i wiele się nauczyć. Oczywiście nie zamierzam na tym kończyć, mam jeszcze mnóstwo planów i jeszcze wiele przede mną, czekam jedynie aż świat wróci do normalności. Kiedyś pisałam, dlaczego warto podróżować, a już dziś mogę podzielić się z Wami wszystkim tym, co wyniosłam dzięki podróżom. I dać słowo, że nie ma odrobiny przesady w powiedzeniu, że podróże kształcą. Moje doświadczenia nauczyły mnie zdecydowanie więcej niż mogłabym się spodziewać.

Czego nauczyły mnie podróże?

Opuszczać własną strefę komfortu

Jeśli zawsze jesteście w domu i po prostu przemieszczacie się między pracą a domem, to tak naprawdę nie opuszczacie swojej strefy komfortu. Podróżowanie przynosi odwrotny efekt. Zmusza do opuszczenia strefy komfortu, ponieważ jesteście w nowym kraju, gdzie wszystko jest inne. Zostawiacie przyjaciół, znajome jedzenie, znajomy język i warunki. To jednak niesamowita część podróży! Tylko wtedy, gdy wyjdziecie ze strefy komfortu, możecie naprawdę przekroczyć granice i odkryć, co jeszcze możecie osiągnąć. Najlepszy sposób na zwiększenie pewności siebie.

Radzić sobie z problemami

Podczas podróży zagranicznych nie wszystko płynie tak gładko, jak byśmy tego chcieli. W naszym kraju i rodzinnym mieście prawdopodobnie znamy już praktycznie wszystko. Ale kiedy podróżujecie do innych części świata, pojawiają się przeszkody i trzeba znaleźć sposób na ich pokonanie. Niezależnie od tego, czy będzie to problem z komunikacją, utratą bagażu, czy czymkolwiek innym, na pewno z podróży na podróż coraz lepiej będzie Wam szło rozwiązywanie takich problemów. Nauka radzenia sobie z tymi małymi wyzwaniami jest również najlepszą lekcją cierpliwości.

 

Burano zwiedzanie

 

Doceniać inne kultury i akceptować różnice

Czyż nie jest najlepszą rzeczą w podróżach poznawanie nowych kultur? Wszyscy uczyliśmy się o nich w szkole, ale to nie to samo. W rzeczywistości doświadczanie kultur jest zupełnie inne. Od odwiedzania muzeów, podziwiania zabytków, po jedzenie w lokalnej restauracji – na każdym kroku napotkacie ludzi i styl życia, które będą zupełnie inne niż w domu. Będziecie czerpać z nich wszystko co najlepsze, uczyć się akceptować różnice i zauważać, że tak naprawdę więcej nas łączy niż dzieli. Każda kultura ma swoje skarby. Odkryjcie je i cieszcie się nimi.

Próbować nowych rzeczy i mieć otwarty umysł

To jest to, co w podróży lubię najbardziej. W innym miejscu, na nowym gruncie jakoś łatwiej przełamać się do próbowania nowych rzeczy. Nowe smaki, rozrywki, sporty, doświadczenia. To wszystko poszerza umysł, pomaga odkrywać nowe pasje, daje mnóstwo radości. W każdej podróży znajdzie się mnóstwo nowości do spróbowania. Wystarczy raz się przełamać, a potem wciąż będziecie chcieli więcej.

 

karnawał w Wenecji

 

Żyć chwilą

W codziennym życiu często spędzamy większość czasu martwiąc się o przyszłość. Podróżowanie jednak sprawia, że ​​wszyscy się zatrzymujemy i po prostu cieszymy się chwilą. Przebudzenie w nowym, niezbadanym kraju budzi emocje, przez co kompletnie nie myśli się o przyszłości. Liczy się tylko tui teraz. Doświadczanie każdej sekundy swojego życia, zamiast rozmyślania o rzeczach, nad którymi i tak nie mamy kontroli, jest jedną z najważniejszych lekcji, które należy zabrać do domu.

Akceptować błędy

Błędy trzeba popełniać. I to dużo. Tylko na własnych błędach można się czegoś nauczyć. W podróży nie raz zdarzy Wam się popełnić jakiś błąd, to pewne. Najważniejsze to zaakceptować fakt, że błędy się zdarzają po to, żebyśmy mogli wyciągnąć z nich lekcję na przyszłość.

 

Vernazza atrakcje

 

Cieszyć się z małych rzeczy

Podczas podróży da się zauważyć, jak mało rzeczy potrzeba, by być szczęśliwym. Piękno przyrody, nasze doświadczenia, spotkani ludzie, ciekawe kultury, lokalne smaki i wszystkie te wspomnienia, które już mamy. To takie rzeczy sprawiają, że czujemy pełnię szczęścia. Dzięki podróżom zdałam sobie sprawę, jak niezwykle ważne są z pozoru zwykłe rzeczy, których nie dostrzegamy w pogoni za codziennością.

Nie bać się świata

Jeśli oglądacie wiadomości tak samo jak ja, trudno nie zacząć myśleć, że cały świat jest przerażającym, niebezpiecznym miejscem… szczerze mówiąc to dalekie od prawdy. Oczywiście, że ​​podczas podróży ważne jest, aby zachować ostrożność, ale ogólnie rzecz biorąc, przeciętny kraj jest tak samo bezpieczny jak ten, w którym obecnie mieszkacie. Niebezpieczeństwo czyha tak samo w Waszym kraju jak i za granicą. Nie pozwólcie więc, by strach powstrzymywał Was przed odkrywaniem tego ile piękna jest na świecie.

 

meczet szejka zayeda w abu dhabi

 

Uśmiechać się do ludzi

Chociaż zawsze dobrze jest nauczyć się kilku zwrotów w lokalnym języku, uśmiech to uniwersalny komunikator. Uśmiechem możecie wyrazić wiele rzeczy: szczęście, życzliwość, wdzięczność. Podróżowanie uczy, jak ważne i pomocne jest uśmiechanie się do ludzi.

Robić to, co czyni nas szczęśliwymi

To prawdopodobnie najważniejsza lekcja życia: róbcie to, co czyni Was szczęśliwym! Życie jest krótkie i nie można czekać na szczęście. Jeśli podróżowanie Was uszczęśliwia, róbcie to. Jesteście odpowiedzialni za swoje życie, więc jak najlepiej je wykorzystajcie.

 

Egina zwiedzanie

 

Podzielcie się w komentarzach poniżej, jak podróżowanie wpłynęło na Wasze życie i jakie najważniejsze lekcje z tego wyciągneliście. Dajcie znać o Waszych doświadczeniach – bardzo chciałabym je usłyszeć!

 

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na facebooku.