Czas naświetlania zdjęć
FOTOGRAFIA

Czas naświetlania zdjęć – wszystko co powinniście wiedzieć na początek

 

 

Czas naświetlania zdjęć to jedna z trzech najważniejszych ustawień w fotografii. Odpowiada za dwie szczególne rzeczy: zmianę jasności zdjęcia oraz tworzenie upragnionych efektów poprzez zamrażanie lub rozmycie ruchu. W tym artykule postaram się w prosty sposób wyjaśnić Wam wszystko, co musisz wiedzieć o tym parametrze.

Czas naświetlania zdjęć – co to takiego?

Czas naświetlania zdjęć to najprościej mówiąc czas otwarcia migawki w aparacie. Jeszcze prościej? To czas, przez który od momentu wciśnięcia spustu, aparat robi zdjęcia. Ma to ważny wpływ na efekt końcowy zdjęcia. Gdy użyjecie długiego czasu naświetlania pierwszym znaczącym efektem będzie rozmycie ruchu. Jeśli czas otwarcia migawki będzie długi, poruszające się obiekty na zdjęciu będą rozmazane. Po co więc go używać? Oj jest naprawdę dużo powodów, o których opowiem Wam troszkę później. Krótki czas naświetlania zdjęć z kolei zamraża wszelki ruch, więc jak można się domyśleć wszystkie elementy zdjęcia będą ostre. Proste? Pewnie, że tak 🙂

Czas naświetlania – jak oznaczamy i ustawiamy

Czasy naświetlania zdjęć podawany jest jako ułamki, bądź liczby całkowite sekund. Czyli czas 1 – oznacza, że aparat będzie naświetlał zdjęcie przez 1 sekundę, a 1/250 – przez 1/250 sekundy. Większość nowoczesnych lustrzanek może obsługiwać czas otwarcia migawki do 1/4000 sekundy, podczas gdy niektóre mogą obsługiwać znacznie szybsze prędkości 1/8000 sekundy i szybciej. Z drugiej strony, najdłuższy dostępny czas otwarcia migawki na większości lustrzanek cyfrowych lub kamer bez lustrzanych wynosi zazwyczaj 30 sekund. Jeśli robicie zdjęcia z ręki, aby uniknąć drgań aparatu, polecam użyć czasów otwarcia migawki wynoszących 1/60 sekundy lub szybszych. Przy dłuższych czasach konieczne jest korzystanie ze statywu.

Aby ustawić czas naświetlania, musimy przełączyć swój aparat w tryb manualny (M) lub trym priorytetu migawki (S) – więcej na ten temat możecie przeczytać w moim artykule o trybach P A S M. W zależności od Waszego aparatu, będziecie musieli znaleźć odpowiednie pokrętło, którym będziecie mogli sterować czasem.

Czas naświetlania zdjęć a ekspozycja

Innym ważnym efektem czasu naświetlania zdjęć jest ekspozycja, która odnosi się do jasności Waszego zdjęcia. Jeśli użyjecie długiego czasu otwarcia migawki, czujnik aparatu zbierze dużo światła, a uzyskane zdjęcie będzie jasne. Dzięki krótkiemu czasowi otwarcia migawki czujnik aparatu jest wystawiany tylko na niewielki ułamek światła, co powoduje ciemniejsze zdjęcie. Czyli zasada prosta – im dłuższy czas naświetlania tym jaśniejsze zdjęcie, im krótszy czas naświetlania tym zdjęcie ciemniejsze. Warto to zapamiętać.

Na jasność zdjęcia wpływają oczywiście również inne parametry – przysłona i ISO. Ale o tym dowiecie się z następnych artykułów – nie wszystko naraz.

 

Krótki czas naświetlania – ciemniejsze, ostre zdjęcia

Długi czas naświetlania – jaśniejsze zdjęcia z rozmytym ruchem

 

Jaki czas naświetlania wybrać

Krótkie czasy naświetlania wybieramy, kiedy chcemy zamrozić ruch. Najczęściej decydujemy się na nie fotografując dynamiczne sceny, takie jak np. sport, dzieci lub zwierzęta i chcemy, aby nasze zdjęcia było nieporuszone, wyraźne i ostre.

 

Czas naświetlania zdjęć

Czas naświetlania zdjęć

 

Długie czasy naświetlania rozmywają ruch. Doskonale sprawdzą się podczas fotografii nocnej. Dzięki nim zyskacie efekt smug świateł przejeżdżających samochodów, rozmytych tafli wody w rzekach lub w wodospadach, niesamowite fajerwerki, burze, czy zdjęcia spadających gwiazd. Można także uzyskać efekt dynamiczny, śledząc obiekt w ruchu. To tzw „panoramowanie”, dzięki któremu śledzony obiekt jest ostry, a tło rozmyte. O tym również napiszę wam więcej wkrótce.

 

Czas naświetlania zdjęć

Czas naświetlania zdjęć

Czas naświetlania zdjęć

Czas naświetlania zdjęć

Podsumowanie

Czas naświetlania w fotografii to bardzo istotny element, który wpływa na dynamikę, charakter i jasność zdjęcia. To, jak wykorzystacie ten parametr zależy od Was. Pamiętajcie tylko, aby fotografując z ręki używać odpowiednio krótkich czasów, a do dłuższych koniecznie wykorzystywać statyw. Ćwiczcie i koniecznie dajcie znać jak wam idzie.

 

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na facebooku.