INSPIRACJE,  KOMFORT W PODRÓŻY,  LIFESTYLE,  PODRÓŻE,  PORADY

Dlaczego warto podróżować?

 

 

Ostatnio coraz częściej zastanawiałam się – po co właściwie podróżować? Czy coś mi to daje? Czy zmienia coś w moim życiu, albo się do czegoś przydaje? Czy może jest to tylko wyrzucanie pieniędzy?

W końcu zdecydowałam się poważnie przemyśleć ten temat i wiecie co? Znalazłam wiele argumentów uzasadniających, więc powiem wam dlaczego warto podróżować!

 

dlaczego warto podróżować

 

Podróże kształcą

Chociaż prawda jest taka, że nie zawsze tak jest. Jeśli ktoś  wybiera się w podróż, żeby leżeć i nie ruszać się z plaży czy basenu to trudno tu mówić o jakimkolwiek dokształceniu. Dużo więc zależy od nastawienia. Jeżeli jednak chcemy czerpać z wyjazdu jak najwięcej, jak najwięcej zobaczyć i przeżyć, to bez względu na to czy podróżujemy po Polsce, czy poza jej granicami za każdym razem uczymy się nowych rzeczy. Przede wszystkim dowiadujemy się jak najwięcej o miejscu,  do którego się wybieramy. O jego mieszkańcach, o zwyczajach, tradycjach  i kulturze. Podróże pokazują nam codzienne życie innych ludzi. Oglądanie filmów, czytanie książek czy gazet lub przeglądanie zdjęć w internecie to nie to samo co zobaczenie wszystkiego na własne oczy. Dopiero znajdując się w danym kraju i poznając jego mieszkańców możemy zbliżyć się do poznania ich zwyczajów i tradycji. Możemy zrozumieć to, co wcześniej wydawało się nam nie zrozumiałe.

Poza tym podróże mają ogromny wpływ na nasze umiejętności językowe. Żadna szkoła nie nauczy nas języka tak dobrze, jak praktyka zdobyta w podróży. Bo ilu z nas mimo tego, że zna język obcy to jednak „wstydzi się” go używać, bo może coś powie nie tak, bo może nie mówi wystarczająco płynnie. Wizyta za granicą to gwarancja przełamania swoich wewnętrznych barier i oswajanie z innymi językami. Z każdym kolejnym wyjazdem jest nam coraz łatwiej przestawić się na język obcy i coraz lepiej się nim posługiwać.

 

podróż 2

 

Dzięki podróżom kształtujemy swój charakter

Bo w każdej podróży na pewno spotkają nas rozmaite przygody ale i trudności, z którymi trzeba sobie jakoś poradzić. Musimy radzić sobie w mniej lub bardziej stresujących sytuacjach i stawiać czoła własnym lękom i słabościom. Uczymy się wierzyć we własne siły, stajemy się bardziej samodzielni i elastyczni.  Uczymy się cierpliwości, pokory i szacunku do drugiego człowieka. Przełamujemy stereotypy, kompleksy i uprzedzenia. Rozwijamy nowe umiejętności takie jak umiejętność organizacji i wyszukiwania informacji, przełamywanie barier kulturowych i językowych, umiejętność podejmowania decyzji, radzenie sobie w nieprzewidzianych sytuacjach, działanie pod wpływem stresu i zmęczenia, umiejętność negocjacji, zdolności komunikacyjne, umiejętność oceny sytuacji – a one bardzo przydadzą się nam w codziennym życiu. Otwieramy się na innych ludzi i inne kultury. Zaczynamy dostrzegać piękno w małych, codziennych i banalnych rzeczach – co sprawia, że jesteśmy bardziej szczęśliwi i stajemy się bogatszymi ludźmi. Podróże są najpiękniejszym wyzwaniem, którego podjęcie sprawia, że możemy stać się lepszym człowiekiem.

 

My Travel Blog Ania Wiklińska

 

Zapominamy o problemach

Bo każdy z nas ma swoje problemy. Podróże pozwalają nam chwilowo się od nich odciąć, oczyścić głowę, przestać tyle o nich myśleć. Odrywamy się od wszystkich złych przeżyć i wspomnień. Takie chwilowe oderwanie od rzeczywistości potrzebne jest nam wszystkim. Co więcej w podróży stajemy się zrelaksowani, a zrelaksowany umysł jest zdolny do lepszego rozwiązywania problemów, większej świadomości i bardziej otwartego myślenia.

Poza tym podróże uczą nas doceniać codzienność. Dopiero odległość sprawia, że docenimy to, co mamy na co dzień. Zaczynamy tęsknić za bliskimi osobami, za rodziną, za domem. Dzięki temu do codzienności wrócimy z nową energią. A jeśli podróżujemy z bliskimi to poprzez wspólne odkrywanie nowych miejsc jeszcze bardziej się do siebie zbliżamy.

 

podróż 4

 

Odkrywamy piękne miejsca

Świat jest tak piękny, że szkoda byłoby go nie zobaczyć. Pełen zupełnie nowych wrażeń, widoków, smaków i zapachów. Każde nowe miejsce jest zupełnie inne, pełne nowych doznań i inspiracji. I dlatego tak kocham podróżować. A teraz niecierpliwię się jak dziecko i odliczam dni i godziny do kolejnej podróży 🙂

 

DSC03234

IMGP0312

 

 

A za co  wy kochacie podróże? Dajcie koniecznie znać w komentarzach!

 

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na Facebooku.


Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

 • Uwielbiam podróże za to, że dają możliwość poznania nowych, pięknych miejsc. Jest to też takie totalne oderwanie od domu, codzienności, miejsc, w których jesteśmy każdego dnia.

 • Najwięcej uczy podróżowanie niskobudżetowe, bo wtedy zawsze trzeba sobie jakoś poradzić i często wyjść ze swojej strefy komfortu. Jednak czasem lubię też trochę poleniuchować 🙂

  • Hmmm…. A kto nie lubi czasem leniuchować. Na szczęście wszystko da się ze sobą połączyć i stworzyć wyjazd idealny dla siebie 🙂

 • Gosia

  Kocham podróże! I mogłabym w nieskończoność wymieniać za co warto podróżować.
  To co zobaczyliśmy i przeżyliśmy zostaje w nas na zawsze..! 🙂

  • Dokładnie – nasze wspomnienia są bezcenne! 🙂

 • Kocham podróżować. Jeść, zwiedzać, poznawać, uczyć się, podpatrywać codziennie życie mieszkańców, robić zdjęcia. Podróże zdecydowanie bardziej poszerzają horyzonty.
  Jedynym „minusem” tych wszystkich wyjazdów jest to, że staję się dużo bardziej świadoma świata. Widzę jak można lepiej żyć, jacy ludzie mogą być szczęśliwi, pogodni, życzliwi i wracając do Polski bardzo (ale to bardzo) denerwuje mnie to, że tutaj ludzie nie zawsze tak potrafią.

  • Trochę nas obronię bo chyba jesteśmy tacy straszni 🙂 Może nie tak pogodni jak w niektórych krajach, ale za to udowadnialiśmy, że jak nikt potrafimy się jednoczyć kiedy coś złego nas spotyka. A poza tym znam kilka osób pogodnych i życzliwych i na pewno każdy kilku takich zna więc może nie jest tak źle 🙂 A ponuracy znajdą się wszędzie.

   • Nie mówię, że wszyscy są beznadziejni i okropni, bo tak nie jest. Gdyby tak było, to już dawno zdecydowałabym się na przeprowadzkę na Sycylię 🙂 Chodzi mi tylko o to, że strasznie to przykre, jak masz ogromną wiarę w ludzi, wychodzisz do nich radosna i uśmiechnięta i na 2 pozytywne odpowiedzi dostajesz 8 ponuraków, przez których Ci się totalnie odechciewa. No ale cóż, wiara czyni cuda. Głęboko wierzę, że kiedyś będzie lepiej 🙂

    • hehe no w tym sensie to racja jest 🙂 łącze się w wierze, że będzie tylko lepiej 🙂

 • Zgadzam się z każdym z tych argumentów. Dzięki podróży do (i po) Norwegii dowiedziałam się dużo nie tylko o samej sobie: miałam czas na przewartościowanie życia, zbliżenie się do Ukochanego, odkrycie nowych cech mojego charakteru (nie mówię, że wszystkie odkrycia były pozytywne;)).
  Do tego dużo dowiedziałam się o poznanych miejscach: niektóre wiadomości były tak oczywiste, że aż wstyd było mi przed samą sobą, że ich wcześniej nie wiedziałam!

  Mimo, że momentami było ciężko (psychicznie i fizycznie), nie żałuję decyzji o wyjeździe. Teraz przede mną nowe wyzwania i nowe doświadczenia – aż do grudnia zostajemy w Anglii 🙂

  • W tym roku też miałam okazję pobyć troszkę w Norwegii – cudowny kraj! Bardzo się cieszę, że ten wyjazd dużo wniósł do twojego życia. No niestety ja też czasami odkrywam w sobie cechy, z których dumna nie jestem. Jednak najważniejsze to zdać sobie z nich sprawę i próbować się ulepszać. Nikt nie jest idealny. Gratuluję odwagi i powodzenia na wyspach! Daj koniecznie znać jak Ci się tam podoba:)

 • Za odkrywanie nowego, za nowe widoki, nowe smaki, nowych ludzi, nowe kolory, nowe wzory, nowe zwyczaje. A nowe to inne, a inne to ciekawe, rozwijające, wciągające. Czegóż chcieć więcej?

 • A można nie kochać podróży? W sumie poświadczeniem jest moja koleżanka z pracy, której nigdzie nie ciągnie i nie ma ochoty na żadne podróże. Aczkolwiek większość ludzi je kocha.

  Ja kocham za inne kultury, za inne języki, za inne jedzenie – za to, że mogę doświadczać, za to że mogę się uczyć, za to, że mogę poznawać ludzi. Za to, że mogę zobaczyć, że można inaczej.

  Aż mnie zainspirowałaś i chyba pokuszę się o odniesienie u siebie do Twojego tekstu! 🙂

 • Na szczęście świat się kurczy, przez co rozszerzają się nasze horyzonty 🙂

 • Mateusz

  Ja najbardziej cenie podróże za spotkanych ludzi i tworzące się przyjaźnie 😉

 • Za wszystko to co napisałaś, ale jeszcze za poczucie wolności- zwłaszcza kiedy jeżdżę autostopem i nie wiem gdzie tym razem zawitam! Najpiękniejsze uczucie na świecie i trzeba pozwolic na improwizację 🙂

 • Podróże to przede wszystkim spotkania z ludźmi – a to najlepsza z możliwych nauka! 🙂

 • Dla mnie każda, nawet najmniejsza podróż to niezapomniana przygoda. Podróże mnie rozwijają, kształcą i uczą tolerancji. A jak wracam zawsze mogę spojrzeć na zdjęcia i zamiast myśleć o problemach chociaż przez chwilę poczuć tą cudowną wolność jaką daje mi podróżowanie.

 • Uwielbiam podróże, za nowe widoki, nowe kultury i miliony refleksji i pomysłów jakie mam, gdy wrócę do domu:)

  • A pomysłów za każdym razem coraz więcej 🙂

 • Dzięki podróżom wiem jaki piękny jest nasz świat! To tak po prostu 🙂

 • W różnych okresach życie podróże zaspakajały różne moje potrzeby, zawsze oczywiście chodziło o poznanie świata, ale jednocześnie o rozwijanie samego siebie. 🙂

 • Świetnie napisane. My staramy się podróżować na miarę swoich możliwości. Z małym Jasiek postawiliśmy na Polskę, od małego chcemy w nim zaszczepić chęć do podróży.

  • Dziękuję! życzę wspaniałych podróży z Jasiem 🙂

 • Podlasie jest przepiękne! 🙂

 • Uwielbiam podróżować poznawać nowe miejsca i co najważniejsze wypoczywać na maksa w czasie takich wypraw.

 • Uwielbiamy podróżeZawsze wracamy z nich trochę ciężsiBo wszędzie próbujemy regionalnych potraw, to niejako cel podróży

 • Podróże to inwestycja we wspomnienia, które będą w Tobie zawsze. Jeśli wydasz pieniądze na ciuchy czy inne przedmioty to po latach już nie będziesz o tym pamiętać, a odbyte podróże będą zawsze żywe w twoich wspomnieniach. Widoki, które zobaczysz będą ogrzewać serce nawet po latach.

 • Poza wspomnieniami podróże (mam na myśli te samodzielnie organizowane, nie podążanie jak owce za przewodnikiem z biura) otwierają nam umysł, wymuszają szukane nowych, nierutynowych rozwiązań.

 • Zgadzam się z Tobą kochana w każdym calu! Całe życie to podróż, a wybierając się na jakąkolwiek „wycieczkę” dowiadujemy się wiele. Zarówno o miejscu w jakie jedziemy, jak i o samych sobie:) Ja kocham podróże za odrobinę adrenaliny, garstkę nowych przyjaciół, dużo pozytywnego widzenia innych kultur, ogrom wrażeń! P.s. bardzo podoba mi się Twoje podejście i blog (oczywiście). Zostaję tu na dłużej! Pozdrawiam 🙂

  • Bardzo dziękuję za świetny komentarz i bardzo mi miło, że dalej ze mną będziesz! 🙂 Pozdrawiam serdecznie

 • I właśnie dlatego jutro z rana wybywamy na przedłużony weekend na Dolny Śląsk 🙂
  Każda okazja do zobaczenia czegoś nowego jest warta wykorzystania!

 • Pełna zgoda – podróże są super, tak jak z resztą ten blog 😉

  Ps.: nie no, Twój blog jest lepszy 😀

 • Marta

  Uwielbiam kontakt z inną kulturą, inne smaki, miejsca i dużo słońca 🙂
  Podróże to dla mnie również możliwość odreagowania, wyciszenia, spokoju. To sobie najbardziej w nich cenie.

  • Najważniejsze, to mieć powód, żeby robić co się kocha 🙂

 • uwielbiam podróżować – tak po prostu 🙂

 • Na pewno podróżowanie wymusza na nas rozwijanie zdolności adaptacyjnych 🙂

 • Podróżowanie to życie, a życie to podróże dokądś, z kimś i w głąb siebie 🙂 – to motto moje i mojego bloga 🙂 Pozdrawiam serdecznie 🙂

 • Waldemar Pać

  Dla mnie podróże zawsze są inspirujące. Poznawanie nowych miejsc, kultur, ludzi to naprawdę fajna sprawa. Tak mam takie nastawienie aby podróż coś wniosła w moje życie, aby mnie ubogacała.

 • Bo wspomnień z podróż nigdy nikt mi nie odbierze.

 • podkowaa.blogspot.com

  O tak! Zgadzam sie z Tobą w 100%. Ja niedawno spełniłam jedno z marzeń i byłam na 4 dniowej wycieczce w Hiszpanii… <3 Relacje opisuje na swoim blogu! Jeśli jesteś ciekawa, to zapraszam 🙂 Duża dawka zdjęć 🙂 Poświęciłam wyjazd zwiedzaniu, choć i była chwila na leniuchowanie na plaży- bo jednak tego w UK brakuje (a tutaj aktualnie mieszkam). Dzisiaj będzie post o kolejnym mieście z Hiszpanii, więc zajrzyj :*
  Pozdrawiam! Super post 😉

 • Zgadzam się z Tobą 🙂 Właśnie wróciliśmy z tygodniowego pobytu w Porto, ile pięknych miejsc odkryliśmy ilu ciekawych ludzi poznaliśmy uwielbiam takie podróżowanie! 🙂 Nie mogę zrozumieć ludzi, którzy wykupują wycieczkę za grube pieniądze i tylko leżą na plaży albo nad basenem i popijają drinki przez cały wyjazd.

 • Kocham podróże za poznawanie nowych miejsc, ale przede wszystkim ludzi, ich punktów widzenia i otwierania swojego umysłu na wszystko co inne i nowe. <3

 • Olga Dąbrowska

  Ja jakoś nie mogę się przekonać do wyjazdu z bp. Dla mnie po po prostu frajdą jrmest samo organizowanie wyjazdu 🙂