INSPIRACJE,  KOMFORT W PODRÓŻY,  LIFESTYLE,  PODRÓŻE,  PORADY

Dlaczego warto podróżować?

 

 

Ostatnio coraz częściej zastanawiałam się – po co właściwie podróżować? Czy coś mi to daje? Czy zmienia coś w moim życiu, albo się do czegoś przydaje? Czy może jest to tylko wyrzucanie pieniędzy?

W końcu zdecydowałam się poważnie przemyśleć ten temat i wiecie co? Znalazłam wiele argumentów uzasadniających, więc powiem wam dlaczego warto podróżować!

 

dlaczego warto podróżować

 

Podróże kształcą

Chociaż prawda jest taka, że nie zawsze tak jest. Jeśli ktoś  wybiera się w podróż, żeby leżeć i nie ruszać się z plaży czy basenu to trudno tu mówić o jakimkolwiek dokształceniu. Dużo więc zależy od nastawienia. Jeżeli jednak chcemy czerpać z wyjazdu jak najwięcej, jak najwięcej zobaczyć i przeżyć, to bez względu na to czy podróżujemy po Polsce, czy poza jej granicami za każdym razem uczymy się nowych rzeczy. Przede wszystkim dowiadujemy się jak najwięcej o miejscu,  do którego się wybieramy. O jego mieszkańcach, o zwyczajach, tradycjach  i kulturze. Podróże pokazują nam codzienne życie innych ludzi. Oglądanie filmów, czytanie książek czy gazet lub przeglądanie zdjęć w internecie to nie to samo co zobaczenie wszystkiego na własne oczy. Dopiero znajdując się w danym kraju i poznając jego mieszkańców możemy zbliżyć się do poznania ich zwyczajów i tradycji. Możemy zrozumieć to, co wcześniej wydawało się nam nie zrozumiałe.

Poza tym podróże mają ogromny wpływ na nasze umiejętności językowe. Żadna szkoła nie nauczy nas języka tak dobrze, jak praktyka zdobyta w podróży. Bo ilu z nas mimo tego, że zna język obcy to jednak „wstydzi się” go używać, bo może coś powie nie tak, bo może nie mówi wystarczająco płynnie. Wizyta za granicą to gwarancja przełamania swoich wewnętrznych barier i oswajanie z innymi językami. Z każdym kolejnym wyjazdem jest nam coraz łatwiej przestawić się na język obcy i coraz lepiej się nim posługiwać.

 

podróż 2

 

Dzięki podróżom kształtujemy swój charakter

Bo w każdej podróży na pewno spotkają nas rozmaite przygody ale i trudności, z którymi trzeba sobie jakoś poradzić. Musimy radzić sobie w mniej lub bardziej stresujących sytuacjach i stawiać czoła własnym lękom i słabościom. Uczymy się wierzyć we własne siły, stajemy się bardziej samodzielni i elastyczni.  Uczymy się cierpliwości, pokory i szacunku do drugiego człowieka. Przełamujemy stereotypy, kompleksy i uprzedzenia. Rozwijamy nowe umiejętności takie jak umiejętność organizacji i wyszukiwania informacji, przełamywanie barier kulturowych i językowych, umiejętność podejmowania decyzji, radzenie sobie w nieprzewidzianych sytuacjach, działanie pod wpływem stresu i zmęczenia, umiejętność negocjacji, zdolności komunikacyjne, umiejętność oceny sytuacji – a one bardzo przydadzą się nam w codziennym życiu. Otwieramy się na innych ludzi i inne kultury. Zaczynamy dostrzegać piękno w małych, codziennych i banalnych rzeczach – co sprawia, że jesteśmy bardziej szczęśliwi i stajemy się bogatszymi ludźmi. Podróże są najpiękniejszym wyzwaniem, którego podjęcie sprawia, że możemy stać się lepszym człowiekiem.

 

My Travel Blog Ania Wiklińska

 

Zapominamy o problemach

Bo każdy z nas ma swoje problemy. Podróże pozwalają nam chwilowo się od nich odciąć, oczyścić głowę, przestać tyle o nich myśleć. Odrywamy się od wszystkich złych przeżyć i wspomnień. Takie chwilowe oderwanie od rzeczywistości potrzebne jest nam wszystkim. Co więcej w podróży stajemy się zrelaksowani, a zrelaksowany umysł jest zdolny do lepszego rozwiązywania problemów, większej świadomości i bardziej otwartego myślenia.

Poza tym podróże uczą nas doceniać codzienność. Dopiero odległość sprawia, że docenimy to, co mamy na co dzień. Zaczynamy tęsknić za bliskimi osobami, za rodziną, za domem. Dzięki temu do codzienności wrócimy z nową energią. A jeśli podróżujemy z bliskimi to poprzez wspólne odkrywanie nowych miejsc jeszcze bardziej się do siebie zbliżamy.

 

podróż 4

 

Odkrywamy piękne miejsca

Świat jest tak piękny, że szkoda byłoby go nie zobaczyć. Pełen zupełnie nowych wrażeń, widoków, smaków i zapachów. Każde nowe miejsce jest zupełnie inne, pełne nowych doznań i inspiracji. I dlatego tak kocham podróżować. A teraz niecierpliwię się jak dziecko i odliczam dni i godziny do kolejnej podróży 🙂

 

DSC03234

IMGP0312

 

 

A za co  wy kochacie podróże? Dajcie koniecznie znać w komentarzach!

 

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na Facebooku.


Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz