kotlina kłodzka atrakcje turystyczne
DOLNOŚLĄSKIE,  PODRÓŻE,  POLSKA

Pomysł na długi weekend – Kotlina Kłodzka cz.2

 

 

Już kiedyś pisałam o tym, że Kotlina Kłodzka i jej okolice to idealne miejsce na spędzenie przedłużonego weekendu. Nawet nie jednego. Wybraliśmy się tam po raz drugi i nadrabialiśmy to, czego za pierwszym razem nie udało się zobaczyć. Zobaczcie najpierw tekst o naszym poprzednim wyjeździe w te rejony, a następnie sprawdźcie, jakie jeszcze atrakcje tam na was czekają.

Atrakcje Kotliny Kłodzkiej – część 2

Zamek Książ

Zamek Książ, nazywany był „perłą Śląska”, to jeden z największych zamków w Polsce i w Europie. Zbudowany na skalnym urwisku i otoczony zalesioną kotliną, jest obiektem wielu legend i opowieści. To w jego okolicach miał być ukryty słynny Złoty Pociąg. To on miał być kwaterą Hitlera i właśnie dlatego zaczęto wydrążać pod nim sieć tuneli. To niezwykły obiekt, charakteryzujący się różnymi stylami architektury. Można go zwiedzać zarówno w dzień jak i w nocy. Każdy powinien choć raz do niego dotrzeć, bo jest naprawdę fascynującą i niezwykle piękną budowlą.

 

kotlina kłodzka atrakcje turystyczne

kotlina kłodzka atrakcje turystyczne

Twierdza Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Góra to zespół fortów i bastionów zbudowanych w latach 1765-1778. Jest wyjątkowym obiektem w skali dziedzictwa kulturowego Europy i jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. W jej skład pruskiej wchodziły Donjon (Donżon), Fort Ostróg, Fort Rogowy i Fort Wysoka Skała. Warto pokusić się o zwiedzanie z przewodnikiem – bilet normalny kosztuje 21 zł. My mieliśmy szczęście trafić na Pana, który historię opowiadał niezwykle humorystycznie, przez co każdy słuchał go z wielką chęcią. Gdybym miała takiego nauczyciela historii z pewnością moja szkolna wiedza byłaby ma dużo wyższym poziomie.

 

kotlina kłodzka atrakcje turystyczne

kotlina kłodzka atrakcje turystyczne

Góra Wielka Sowa

Góra Wielka Sowa (1015 m.n.p.m.) to najwyższy szczyt Gór Sowich. To również jeden ze szczytów Korony Gór Polskich, a w głowie snuje mi się plan na zaliczenie ich wszystkich. Wielka Sowa nie powinna nikomu sprawić problemu – może z początku podejście jest trochę bardziej strome, ale po chwili zmienia się w leśną ścieżkę. Na drodze pełno jest konarów, więc nie polecam wybierać się tam z wózkiem. Szlak na Wielką Sowę z Przełęczy Sokolej liczy w obie strony niecałe 6 km, czyli około 2 godzinny marsz. Wstęp na wieżę widokową jest płatny. Ceny biletów: normalny 6 zł, ulgowy 3 zł. 

 

kotlina kłodzka atrakcje turystyczne

kotlina kłodzka atrakcje turystyczne

Błędne Skały

To chyba najpopularniejszy szlak turystyczny w Górach Stołowych. Kilkusetmetrowa trasa prowadzi pomiędzy skalnym labiryntem, miejscami jest dość wąsko, więc nie wiem, czy każdy byłby w stanie to pokonać. Na pewno osoby z większymi plecakami miały z tą trasą problemy. Ogólnie szlak jest krótszy niż się spodziewałam, kładka wąska a ludzi tłum, ciężko więc zatrzymać się choć na chwilę i porobić zdjęcia.  Wyobrażałam sobie to trochę inaczej – trochę lepiej, ale oczywiście polecam każdemu przekonać się na własnej skórze. Cena biletu – 7 zł, ulgowy – 3 zł, parking – 20 zł.

 

kotlina kłodzka atrakcje turystyczne

kotlina kłodzka atrakcje turystyczne

Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt Gór Stołowych, kolejny szczyt z Korony Gór Polskich i jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych Sudetów. Trasa zwiedzania prowadzi przez skalne bloki i zapierające dech w piersiach tarasy widokowe. Wstęp na trasę zwiedzania kosztuje 7 zł, a ulgowy 3 zł. Kasa znajduje się za schroniskiem, a pokonanie całej długości powinno zająć około 2 godzin.

 

kotlina kłodzka atrakcje turystyczne

kotlina kłodzka atrakcje turystyczne

Spacer w chmurach

Zaraz za naszą granicą z Czechami w małej wiosce Dolna Morawa znajduję się bardzo ciekawa atrakcja. Skywalk to ogromna, mająca aż 55 metrów wysokości wieża widokowa, zapewniająca ponad siedmiuset metrowy spacer w chmurach, po krętej konstrukcji kładek i pomostów. Wieża powstała w 2016 roku i od tamtej pory ściąga w te strony tłumy turystów. Gdy już dojdziecie na sam szczyt, czekają tam na Was nie tylko cudowne widoki, ale także siatka, na której można stanąć i spojrzeć w dół na odległą ziemię. Jednak największym wyzwaniem jest zjazd ze 101-metrowej zjeżdżalni. Cena dla osoby dorosłej to 350 CZK (wjazd wyciągiem + wejście na wieżę), a dla dziecka 3-5 (do 3 lat bezpłatnie) -190 CZK.

 

kotlina kłodzka atrakcje turystyczne

kotlina kłodzka atrakcje turystyczne

kotlina kłodzka atrakcje turystyczne

 

Cały nasz ostatni pobyt w Kotlinie Kłodzkiej, zmontowany w krótki filmik, możecie obejrzeć tutaj:

 

 

Choć w Kotlinie Kłodzkiej byliśmy już drugi raz, nadal nie udało nam się zobaczyć wszystkich ciekawych miejsc, które oferuje. Być może jeszcze będzie okazja, chociaż tylko jeszcze Polskich zakątków zostało do zobaczenia. Dajcie znać jak wam się podobają te rejony!

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na facebooku.