Kraków atrakcje
MAŁOPOLSKIE,  PODRÓŻE,  POLSKA,  POLSKIE PODRÓŻE

Kraków – najciekawsze atrakcje w najpiękniejszym z Polskich miast

 

 

Jeśli szukacie miejsca na spędzenie weekendu, pełnego atrakcji zarówno kulturalnych, jak i rozrywkowych, Kraków będzie z pewnością idealnym rozwiązaniem. To przepiękne, królewskie, niezwykle urokliwe miasto, najchętniej odwiedzane przez turystów z kraju i z zagranicy. Na pewno oczaruje was jego średniowieczna architektura, niesamowita atmosfera i wyjątkowe zabytki. Zobaczcie, co warto zwiedzić, będąc w najpiękniejszym mieście Polski. 


Najciekawsze atrakcje turystyczne Krakowa

Rynek Główny

Rynek Główny znajduje się w sercu Krakowa i jest największym średniowiecznym placem w Europie. Pochodzący z XIII wieku rynek zajmuje około 40 000 m², a otacza go blisko 50 malowniczych kamienic. Warto odwiedzić plac zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem, aby docenić jego wyjątkowy wdzięk.

 

Kraków atrakcje

Bazylika Mariacka

Znajdująca się na Rynku Głównym Bazylika Mariacka, to najbardziej znany kościół w Polsce. Głównym punktem zainteresowania, odwiedzających ją turystów jest zabytkowy ołtarz, rzeźbiony przez Wita Stwosza w latach 1477-1489. Można go zwiedzać każdego dnia o godzinie 11:50. Główną atrakcją związaną z Kościołem Mariackim, z kolei jest Hejnał Mariacki, który o każdej pełnej godzinie rozbrzmiewa czterokrotnie w różne strony świata.

 

Kraków atrakcje

Sukiennice

Okrzyknięte najstarszym na świecie centrum handlowym, Sukiennice od stuleci stały pośrodku Krakowskiego Rynku. Warto zanurzyć się w pomiędzy tętniącymi życiem straganami z pamiątkami, by podziwiać cudowną, renesansową architekturę tego miejsca.

 

Kraków atrakcje

Zamek Królewski na Wawelu   

Zamek Królewski to niewątpliwie największa atrakcja Krakowa. Nie ma co się dziwić, bo to faktycznie wyjątkowe miejsce, symbol polskiej kultury i tradycji , wielki kawał naszej historii. Zamek był w przeszłości domem polskich królów, a jako świadectwo dawnej świetności pozostały wspaniałe muzea. Wawel w roku 1978 wpisany został listę światowego dziedzictwa Unesco. Każdy powinien zobaczyć go na własne oczy.

 

Kraków atrakcje

Pomnik Smoka Wawelskiego i smocza jama

Pomnik Smoka Wawelskiego stoi na bulwarach nadwiślańskich, tuż pod Wzgórzem Wawelskim. Smok zieje ogniem i nawiązuje do dawnej legendy o potworze zamieszkującym pobliską Smoczą Jamę. Tą jaskinię warto odwiedzić głównie latem, ponieważ panująca tam temperatura przyjemnie nas ochłodzi.

 

Kraków atrakcje

Barbakan

Wzniesiony w latach 1498–1499 za panowania króla Jana Olbrachta Barbakan jest jedyną pozostałą bramą średniowiecznych fortyfikacji, które niegdyś otaczały całe miasto. Obecnie Barbakan jest oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, a okazjonalne odbywają się w nim przedstawienia teatralne i różne wystawy.

 

Kraków atrakcje

Brama Floriańska 

Wspaniała w swej polskiej gotyckiej formie Brama św. Floriana wyznacza początek tak zwanego Szlaku Królewskiego. Znajduje się ona na Starym Mieście w Krakowie, jako zwieńczenie ulicy Floriańskiej i stanowi pozostałość po dawnych murach miejskich.

 

Kraków atrakcje

Kopiec Kościuszki 

Jeden z czterech kopców, znajdujących się w Krakowie i najbardziej z nich znany. Znajduje się na Wzgórzu św. Bronisławy w zachodniej części Krakowa, w dzielnicy Zwierzyniec. Powstał dla uczczenia swego imiennika, narodowego bohatera Tadeusza Kościuszki, zaraz po jego śmierci i pochowaniu w Krakowie w 1817 roku. Z góry zwiedzający mogą podziwiać panoramę miasta, a w pogodne dni mają okazję nawet zobaczyć szczyty Tatr.

Dzielnica żydowska – Kazimierz 

Ta historyczna dzielnica żydowska to tętniące życiem, twórcze centrum pełne barwnej sztuki ulicznej, wspaniałej kawy, niezwykłych galerii sztuki, wyjątkowych lokali interesujących muzeów i wielu innych atrakcji. Bogata kultura żydowska, która rozkwitła tu od setek lat, wciąż jest bardzo żywa i ma się świetnie. Znajdziecie tu liczne synagogi, ogromny coroczny Festiwal Kultury Żydowskiej, Żydowskie Muzeum Galicja i wiele innych. Wszystko to zaledwie kilka minut spacerem od Starego Miasta.

 

Kraków atrakcje

Zakrzówek

Zakrzówek to niezwykle malownicze miejsce w Krakowie. Znajduje się na południowy zachód od centrum Krakowa, a można tam dotrzeć spacerem ulicami Wyłom lub Salezjańską. Kąpiel tam jest niestety zabroniona, ale i tak jest to jedno z ulubionych miejsc wypoczynkowych Krakowian. Zakrzówek został jednym z 7 Nowych Cudów Polski 2014 ogłoszonych przez National Geographic.

 

Kraków atrakcje

 

 

Kraków to miejsce z niezwykłą historią, klimatem i architekturą. Miasto Królewskie i bez wątpliwości jedno z piękniejszych miast, jakie widziałam w Europie. A wam jak się podoba? Dajcie znać w komentarzach.

 

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na facebooku.