Pieniny Szczawnica atrakcje
MAŁOPOLSKIE,  PODRÓŻE,  POLSKA

Pieniny – najpiękniejsze miejsca w okolicy Szczawnicy

 

W tym roku jest jak jest, więc postanowiliśmy postawić na Polskę. Na pierwszy ogień poszły Pieniny – góry, które uwielbiam od kiedy pierwszy raz je zobaczyłam. To jedne z najpiękniejszych pasm górskich w Polsce. Dla miłośników tego regionu, ale też dla osób, które dopiero planują wyjazd, przygotowałam listę moich ulubionych atrakcji, które zdecydowanie warto zobaczyć.

 

Szczawnica – moje ukochane miasteczko

Jak już w Pieniny to tylko do Szczawnicy, choć znalezieniem tu noclegu warto zająć się z wyprzedzeniem. To miasteczko zawsze ma pełne obłożenie. My w Szczawnicy nocowaliśmy w Willi Tiramisu, którą serdecznie polecamy. Przemili właściciele i świetne warunki.

Szczawnica to miasto uzdrowiskowe. W samym jego sercu znajdziecie Pijalnię Wód Mineralnych, położoną w wyjątkowo urokliwym miejscu. Aby trafić na Plac, musicie podążyć do końca ulicą Zdrojową. Warto trafić tu zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, kiedy wszystko jest pięknie oświetlone.

 

Pieniny Szczawnica atrakcje

 

W Szczawnicy znajdziecie długą promenadę, wzdłuż której znajdziecie mnóstwo punktów gastronomicznych i miejsc do odpoczynku, ale wierzcie mi – idąc nią przede wszystkim liczą się widoki. Zwłaszcza o zachodzie słońca.

 

Pieniny Szczawnica atrakcje

Pieniny Szczawnica atrakcje

Kolej Linowa na Palenicę

Będąc w Szczawnicy, obowiązkowo musicie wjechać na Palenicę. To szczyt w Małych Pieninach, łatwo osiągalny i bardzo popularny wśród turystów. Można się na niego dostać kolejką linową bądź spacerem, który zajmie nam około godzinki. Na górze znajduje się schronisko, obiekty gastronomiczne i letni tor saneczkowy. Zimą z kolei na stokach Palenicy czynne są wyciągi narciarskie, oblegane przez miłośników białego szaleństwa. Jednak największą atrakcję Palenicy jest wspaniały, obłędny widok na panoramę Pienin i Beskidu Sądeckiego.

Wąwóz Homole

Wąwóz Homole to kolejna wyjątkowa atrakcja przyrodnicza Pienin, znajdująca się nieopodal Szczawnicy. Trasa nie jest długa ani wymagająca, a jej długość to ok. 800 m. Spacer rekreacyjnym szlakiem pozwala cieszyć oczy malowniczymi widokami potoku Kamionka, kaskad wodnych i imponujących form skalnych. Wyobrażam sobie, jak kolorowo musi wyglądać to miejsce jesienią. Dodatkowo Wąwóz Homole stanowi dom dla wielu wyjątkowych mieszkańców – puchacza, jaszczura plamistego, czy żmii zygzakowatej.

 

Zobacz także: Kraków – najciekawsze atrakcje w najpiękniejszym z Polskich miast

 

Pieniny Szczawnica atrakcje

Pieniny Szczawnica atrakcje

Pieniny Szczawnica atrakcje

Trzy Korony

Trzy Korony to najwyższy szczyt Pienin Środkowych i jedno z najbardziej popularnych miejsc w regionie. Charakterystyczną skalną koronę tworzy pięć turni szczytowych. Najwyższa z nich to licząca 983 m Okrąglica. To na niej właśnie znajduje się platforma widokowa, z której możemy podziwiać wspaniałe widoki na Pieniny i dolinę Dunajca. Jest to też niezwykle oblegane miejsce – w lipcu czekaliśmy około 40 minut w kolejce na szczyt.  Najkrótsza trasa prowadzi od schroniska, a wejście na szczy jest płatne – 8zł, jednak widoki z góry warte są wszystkich pieniędzy.

 

Pieniny Szczawnica atrakcje

Pieniny Szczawnica atrakcje

Pieniny Szczawnica atrakcje

Pieniny Szczawnica atrakcje

Pieniny Szczawnica atrakcje

Sokolica

Kolejny symbol Pienin, , czyli Sokolica (747 m n.p.m.) znajduje się w północno-wschodniej części Pienin środkowych. Dotrzemy do niej albo trasą z Trzech Koron, jeśli dla kogoś jeden szczyt to za mało, albo z samej Szczawnicy. Dotarcie do szlaku z miasta wymaga przepłynięcia przez Dunajec łodzią flisacką (4 zł w jedną stronę), ale to tylko dodatkowa atrakcja. Wejście na szczyt zajmuje niecałą godzinę, ale to dość mozolna wspinaczka lasem. Za to widoki wynagradzają cały trud i dla mnie są zdecydowanym numerem 1, Trzy Korony zostawiam na 2 miejscu. Na szczycie znajduje się też słynna, ponad 500 – letnia sosna, znana z Pienińskich widokówek.

 

Pieniny Szczawnica atrakcje

Pieniny Szczawnica atrakcje

Spływ Dunajcem

Spływ Dunajcem to unikatowa atrakcja na skalę europejską. Oryginalna i bardzo wygodna forma zwiedzania Pienińskiego Parku Narodowego. Trwający ponad 2 godziny spływ flisackimi tratwami to obowiązkowy punkt pierwszej wizyty w tym miejscu. Przez cały czas będziecie cieszyć oczy pięknymi widokami. Wspaniała atrakcja dla rodzin. Trasa rozpoczyna się w przystani Sromowce Niżne, a kończy w Szczawnicy lub w Krościenku.

 

Pieniny Szczawnica atrakcje

Pieniny Szczawnica atrakcje

Zamek Niedzica i Zamek w Czorsztynie

Będąc w Pieninach, kolejnym miejscem, które warto odwiedzić Zamek Niedzica i Zamek w Czorsztynie. Zamki te stanowią jedne z najcenniejszych Polskich zabytków obronnych. Zamek Niedzicki słynie z kręconego w nim serialu „Janosik”, a Zamek w Czorsztynie z „Wakacji z Duchami”. Obydwa zamki położone są nad brzegami Jeziora Czorsztyńskiego, które stanowi idealne miejsce wypoczynku w upalne dni.

 

Pieniny Szczawnica atrakcje

Pieniny Szczawnica atrakcje

Pieniny Szczawnica atrakcje

 

My tak uwielbiamy to miejsce, że postanowiliśmy zostać tam trochę dłużej – we własnym, bezpłatnym noclegu. Polecam bardzo taki rodzaj turystyki – idealny sposób na tani nocleg w każdym miejscu w Polsce i za granicą. Najważniejsze to mieć odpowiedni namiot – łatwy w rozłożeniu i złożeniu i z dobrym przewiewem. My spaliśmy w 2 osoby, ale i trzecia spokojnie by się zmieściła. Na pewno będzie nam towarzyszył w wielu podróżach.

 

Pieniny Szczawnica atrakcje

Pieniny Szczawnica atrakcje

Pieniny Szczawnica atrakcje

Ścieżka w Koronach Drzew

Ze Szczawnicy szybko dojedziecie na Słowację i do jednej z ciekawszych atrakcji w pobliżu granicy – Ścieżki w Koronach Drzew. Do samej ścieżki dojedziecie wyciągiem, lub wejdziecie lasem, a taki spacer powinien zająć Wam około 45 minut. Możecie również zdecydować się na sam wjazd kolejką, a zejście spacerem. Szczegółowy cennik znajdziecie tutaj: https://www.stezkakrkonose.cz/pl/

Ścieżka w Koronach Drzew to wspaniała atrakcja dla całej rodziny. Po drodze czekają na Was różne kładki i przejścia po linach, a także przystanki informacyjne, które cieszyły się powodzeniem i u dorosłych i u dzieci. Cała trasa nad drzewami ma około 600 metrów i prowadzi do konstrukcji przypominającą Czeski spacer w chmurach.  Wieża widokowa ma 32 metry, a na jej szczycie rozciągnięta jest siatka, po której przejście bywa nie lada wyzwaniem. Czekają na Was również przepiękne widoki na panoramę Tatr Bielskich, Pienin wraz z Trzema Koronami i zamkiem w Niedzicy. Zejście na dół również można uatrakcyjnić, zjeżdżając na ziemię 67-metrową suchą zjeżdżalnią – najdłuższą na Słowacji. Co chwila słychać krzyki tych, którzy się odważyli 😉 My jednak postanowiliśmy wrócić na ziemię w tradycyjny sposób.

Zobacz także: Energylandia – pomysł na dzień pełen wrażeń

 

Pieniny Szczawnica atrakcje

Pieniny Szczawnica atrakcje

Pieniny Szczawnica atrakcje

Pieniny Szczawnica atrakcje

Pieniny Szczawnica atrakcje

Pieniny Szczawnica atrakcje

 

Jak widzicie w Pieninach i okolicach czeka na Was mnóstwo atrakcji. Oczywiście to jeszcze nie wszystkie, ale te zrobiły na mnie największe wrażenie. Jeśli planujecie rodzinny wypad w góry, albo dopiero zaczynacie przygodę ze zdobywaniem szczytów to zdecydowanie polecam odwiedzić to miejsce. Na pewno zakochacie się w nim tak, jak ja!

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na facebooku.