Fujairah atrakcje
EMIRATY ARABSKIE,  Fujairah,  PODRÓŻE

Fujairah – niezwykle atrakcyjny Emirat w ZEA

 

 

Podróżowanie do Zjednoczonych Emiratów Arabskich zwykle oznacza podróż do Dubaju albo do Abu Dhabi. Jednak istnieją tam także inne miejsca, zupełnie różne od nowoczesnych, pełnych rozmachu i bogactwa miast – między innymi stonowana miejscowości Fujairah (Fudżajra), położona na wschodnim wybrzeżu Zatoki Omańskiej i granicząca z górami Hajar (Hadżar). Fujairah odróżnia się od reszty Emiratów, które w przeważającej mierze są terenami pustynnymi, ponieważ jej tereny są głównie górzyste, posiadające rozległe wybrzeże krystalicznie czystego morza, pełne dziewiczych plaż. Fujairah jest względnie wyludniona, a jej populacja stanowi zaledwie ułamek sąsiednich Emiratów. To ulubione miejsce na weekendową ucieczką dla mieszkańców Dubaju czy Abu Dhabi, idealne do relaksu po ekscytującej wizycie w szybko rozwijających się miastach. Oto co powinniście zobaczyć, będąc w Fujairah.

Meczet Al-Bidyah

Fujairah jest emiratem, w którym znajdziemy najstarszy meczet w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – meczet Al-Bidyah. Został ochrzczony po nazwie miasta, które kiedyś go otaczało. Zbudowany jest on z kamieni i cegieł glinianych, a jego stworzenie uważane jest za osiągnięcie architektury tamtych czasów. Składa się z czterech białych kopuł opartych na jednym centralnym filarze w środku budynku. Za meczetem na wzgórzu znajdują się dwie stare wieże obserwacyjne, z których można zobaczyć panoramę na góry Hadżar. Spokojna atmosfera panująca w  meczecie zachęca do odwiedzin.

 

Fujairah atrakcje

Fujairah atrakcje

Fort Fujairah

Kolejny historyczny zabytek w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – Fort Fujairah został zbudowany w 1670 roku, ale został poważnie uszkodzony, gdy armia brytyjska zaatakowała go na początku XX wieku. Jest on uważany za najstarszy fort w ZEA. Wzniesiony na szczycie wzgórza w otoczeniu bujnych ogrodów, jest wspaniałą budowlą składającą się z trzech głównych części, jednej kwadratowej i dwóch okrągłych wież oraz kilku sal. Teren wokół fortu jest teraz częścią Wioski Dziedzictwa, utworzonej przez Departament Archeologii i Dziedzictwa Narodowego Fujairah. My niestety przyjechaliśmy bardzo późno i oglądaliśmy go jedynie z zewnątrz.

 

Fujairah atrakcje

Gorące źródła Ain al-Madhab

Tuż za miastem Fujairah, u podnóża góry Hajar, znajdują się gorące źródła. Tego miejsca niestety nie udało nam się odwiedzić, ale wygląda ciekawie. Gorące źródła Ain Al Madhad to doskonałe miejsce na relaks i odświeżające kąpiele w gorących basenach, cieszących się dużą popularnością zarówno wśród turystów jak i mieszkańców. Te mineralne gorące źródła wytwarzają ciepłą wodę zawierającą siarkę, która następnie pompowana do dwóch różnych basenów. Mężczyźni i kobiety mogą się więc tu kąpać w oddzielnych kąpieliskach. Jeśli podróżujecie przez dłuższy czas i potrzebujecie chwili wytchnienia, jest to idealne miejsce, w którym możecie odpocząć i pozwolić bogatej w minerały, ciepłej wodzie ukoić zmęczone mięśnie.

Plaże Fujairah

Miasto Fujairah to jedyny emirat Zjednoczonych Emiratów Arabskich, który nie dzieli swojej linii brzegowej z Zatoką Arabską. W przeciwieństwie do pozostałych sześciu emiratów, miasto położone jest po wschodniej stronie ZEA, a jego plaże znajdują się nad Zatoką Omańską. Czyste wody, bogate w wodne życie i nietknięte rafy, czynią z niego miejsce do podwodnej eksploracji. Mi szczególnie do gustu przypadła, płatna co prawda, plaża Sandy Beach. Można tu spotkać mnóstwo kolorowych rybek, ale największą atrakcję stanowią, pływające w pobliżu Snoopy Island, rekiny i żółwie morskie. Ja miałam szczęście i udało mi się je zobaczyć.

 

Fujairah atrakcje

Meczet Szejka Zayeda

Jeden z największych meczetów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, który rozciąga się na obszarze tak dużym, jak trzy boiska do piłki nożnej. Jego sala modlitewna jest gigantyczna i może pomieścić do 32 000 wiernych na raz. Stał się jedną z głównych atrakcji Fujairah ze względu na swoją wspaniałą, białą fasadę. Nie-muzułmanie nie mogą niestety wejść do wnętrza meczetu w celu zwiedzania, ale oczywiście mogą robić zdjęcia z zewnątrz.

 

Fujairah atrakcje

 

Dzięki swojemu przepięknemu położeniu wzdłuż długiej, przepięknej linii brzegowej, idealnej dla wielu sportów wodnych, wspaniałemu górskiemu krajobrazowi gór Hajar, przyciągającemu poszukiwaczy przygód oraz historycznym budynkom o unikalnej architekturze, Fujairah jest miejscem niezwykłym, zupełnie różniącym się od najbardziej znanych, wyrafinowanych Emiratów. Niewielka odległość od Dubaju (około 40 minut jazdy), tym bardziej zachęca do odwiedzenia tego miejsca. Jeśli więc wybieracie się do Emiratów Arabskich, koniecznie wybierzcie się tam na wycieczkę, aby doświadczyć zupełnie odmiennych, idyllicznych przeżyć. I koniecznie dajcie znać, jak wam się podoba!

 

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na facebooku.