Jak zrobić lepsze zdjęcia - parametry ekspozycji
FOTOGRAFIA

Jak zrobić lepsze zdjęcia – parametry ekspozycji

 

 

Czym są parametry ekspozycji? To pytanie zadaje sobie każdy, kto zaczyna interesować się fotografią. Niestety objaśnienia, z jakimi spotykałam się czy to w necie, czy w wielu przeczytanych książkach, tak naprawdę nie wiele mi wyjaśniały. Dopiero na kursie fotograficznym zostało to wytłumaczone jak krowie na rowie. Wtedy dopiero załapałam, o co w tym wszystkim chodzi. Teraz więc ja spróbuję wyjaśnić Wam, najprościej jak potrafię, co to jest ISO, przysłona i czas naświetlania zdjęcia.

Co to jest ISO?

ISO to, najprościej mówiąc, czułość na światło matrycy w naszym aparacie. Najczęściej spotykany zakres ISO wynosi od 100 do 1600. Im niższa jednostka ISO, tym mniejsza czułość sensora, czyli również mniej szumów na zdjęciach. I to pierwsza wartość, którą powinniśmy się zająć, zaczynając robić zdjęcia w trybie manualnym. Zawsze dążymy do jak najmniejszej wartości ISO. Przy świetle słonecznym wartość ISO powinniśmy ustawić na 100 – 200, przy słabszym oświetleniu 400, 800 lub 1600. Co do zasady im jest ciemniej, tym większe ISO wybieramy.

 Jak zrobić lepsze zdjęcia - parametry ekspozycji

Co to jest czas naświetlania?

Czas naświetlania to po prostu czas otwarcia migawki w aparacie. Im dłużej jest ona otwarta, tym więcej światła trafia na matrycę lub film. Innymi słowy im ciemniej, tym dłużej powinniśmy naświetlać nasze zdjęcie.

Czasy otwarcia migawki są mierzone w ułamkach sekund, lub czasem w pełnych sekundach – 1/4, 1/8, 1/60, 1/250 itd. Musimy przy tym pamiętać, że długie czasy naświetlania np. 1/4, mogą spowodować, że nasze zdjęcia wyjdą poruszone i nieostre. Przy korzystaniu z takich wartości konieczne jest użycie statywu. Jak więc zrobić dobre zdjęcie z ręki w złych warunkach oświetleniowych? Niestety konieczne jest zwiększenie wartości ISO.

 

Jak zrobić lepsze zdjęcia - parametry ekspozycji

Co to jest przysłona?

Przysłona w obiektywie (oznaczana literką f) decyduje o tym, ile światła wpadnie do naszego aparatu podczas robienia zdjęcia. I znów im ciemniej, tym więcej światła potrzebuje aparat i tym niższą wartość f musimy ustawić.

Wartość przysłony określa się jako f/1.4 , f/1.8, f/2.8, f/5.6, f/22 i tak dalej. Im mniejsza wartość f tym bardziej rozmyte tło uzyskamy na swoich zdjęciach. Im większa wartość f, tym bardziej wszystkie elementy będą wyraźne.

 

Jak zrobić lepsze zdjęcia - parametry ekspozycji

Jak zrobić lepsze zdjęcia – parametry ekspozycji – podsumowanie

Czyli podsumowując tą krótką, ale mam nadzieję, że zrozumiałą dla każdego lekcję. Najpierw ustawiamy ISO, biorąc pod uwagę ilość światła zastanego. Potem zastanawiamy się, czy zależy nam na rozmytym tle, czy na dużej ostrości zdjęcia, albo czymś pośrednim i ustawiamy wartość przysłony.

Na koniec musimy ustawić odpowiedni czas naświetlania. W tym pomoże nam już nasz aparat. Na miarce ekspozycji, która znajduje się na wyświetlaczu i w wizjerze, zobaczymy, o ile działek ekspozycji musimy zmniejszyć lub zwiększyć czas. Kursor powinien się znaleźć w okolicy środka miarki.

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na facebooku.


 


Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz