Jak zrobić lepsze zdjęcia - parametry ekspozycji
FOTOGRAFIA

Jak zrobić lepsze zdjęcia – parametry ekspozycji

 

 

Czym są parametry ekspozycji? To pytanie zadaje sobie każdy, kto zaczyna interesować się fotografią. Niestety objaśnienia, z jakimi spotykałam się czy to w necie, czy w wielu przeczytanych książkach, tak naprawdę nie wiele mi wyjaśniały. Dopiero na kursie fotograficznym zostało to wytłumaczone jak krowie na rowie. Wtedy dopiero załapałam, o co w tym wszystkim chodzi. Teraz więc ja spróbuję wyjaśnić Wam, najprościej jak potrafię, co to jest ISO, przysłona i czas naświetlania zdjęcia.

Co to jest ISO?

ISO to, najprościej mówiąc, czułość na światło matrycy w naszym aparacie. Najczęściej spotykany zakres ISO wynosi od 100 do 1600. Im niższa jednostka ISO, tym mniejsza czułość sensora, czyli również mniej szumów na zdjęciach. I to pierwsza wartość, którą powinniśmy się zająć, zaczynając robić zdjęcia w trybie manualnym. Zawsze dążymy do jak najmniejszej wartości ISO. Przy świetle słonecznym wartość ISO powinniśmy ustawić na 100 – 200, przy słabszym oświetleniu 400, 800 lub 1600. Co do zasady im jest ciemniej, tym większe ISO wybieramy.

 Jak zrobić lepsze zdjęcia - parametry ekspozycji

Co to jest czas naświetlania?

Czas naświetlania to po prostu czas otwarcia migawki w aparacie. Im dłużej jest ona otwarta, tym więcej światła trafia na matrycę lub film. Innymi słowy im ciemniej, tym dłużej powinniśmy naświetlać nasze zdjęcie.

Czasy otwarcia migawki są mierzone w ułamkach sekund, lub czasem w pełnych sekundach – 1/4, 1/8, 1/60, 1/250 itd. Musimy przy tym pamiętać, że długie czasy naświetlania np. 1/4, mogą spowodować, że nasze zdjęcia wyjdą poruszone i nieostre. Przy korzystaniu z takich wartości konieczne jest użycie statywu. Jak więc zrobić dobre zdjęcie z ręki w złych warunkach oświetleniowych? Niestety konieczne jest zwiększenie wartości ISO.

 

Jak zrobić lepsze zdjęcia - parametry ekspozycji

Co to jest przysłona?

Przysłona w obiektywie (oznaczana literką f) decyduje o tym, ile światła wpadnie do naszego aparatu podczas robienia zdjęcia. I znów im ciemniej, tym więcej światła potrzebuje aparat i tym niższą wartość f musimy ustawić.

Wartość przysłony określa się jako f/1.4 , f/1.8, f/2.8, f/5.6, f/22 i tak dalej. Im mniejsza wartość f tym bardziej rozmyte tło uzyskamy na swoich zdjęciach. Im większa wartość f, tym bardziej wszystkie elementy będą wyraźne.

 

Jak zrobić lepsze zdjęcia - parametry ekspozycji

Jak zrobić lepsze zdjęcia – parametry ekspozycji – podsumowanie

Czyli podsumowując tą krótką, ale mam nadzieję, że zrozumiałą dla każdego lekcję. Najpierw ustawiamy ISO, biorąc pod uwagę ilość światła zastanego. Potem zastanawiamy się, czy zależy nam na rozmytym tle, czy na dużej ostrości zdjęcia, albo czymś pośrednim i ustawiamy wartość przysłony.

Na koniec musimy ustawić odpowiedni czas naświetlania. W tym pomoże nam już nasz aparat. Na miarce ekspozycji, która znajduje się na wyświetlaczu i w wizjerze, zobaczymy, o ile działek ekspozycji musimy zmniejszyć lub zwiększyć czas. Kursor powinien się znaleźć w okolicy środka miarki.

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na facebooku.


 


Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

 • Ja nadal uczę się robić lepsze zdjęcie, ale o parametrach nadal niewiele wiem.

 • Zasada o ISO 100-200 i to na stałym poziomie dotyczyła zdjęć na błonie (gdzie zresztą nie ustawiało się tego parametru, bo wynikał z czułości filmu). Przy współczesnych aparatach to działa trochę inaczej. I zależy od całej masy parametrów. Ustaw na próbę program automatyczny i zobacz jak różne ISO co chwilę aparat proponuje.

  A zakres do 1 600 jest bardzo mały – już moja lustrzanka sprzed 10 lat miała taki (a i tak można było go podbić), a to już stary gruchot. Teraz te zakresy są np. do 12 800.

  • Chodziło mi raczej o wartości najczęściej używane. Oczywiście, że są wyższe, ale powyżej 3600 zdjęcia są zaszumione i do niczego 🙂 Jasne, że wiele zależy od innych parametrów i że jest wiele innych wartości, ale wtedy ciężko byłoby zrobić wpis o podstawach. A mi najłatwiej było nauczyć się na takich przykładach 🙂

 • OMG, musze sie wczytac w Twoj artykul, tak bardzo chcialabym nauczyc sie robic porzadne zdjecia i zawsze wygrywa lenistwo i aparat w komòrce :-/

 • Dla wszystkich fanów fotografii.

 • Też pamiętam swoje robienie zdjęć metodą prób i błędów. Różne ustawienia, różne sytuacje i różnorakie efekty. Frajda jest niesamowita, jak się wszystko zaczyna składać w jedną i to dobrze wyglądającą całość. Teraz ustawienie aparatu to dosłownie chwila. 🙂

 • Nie mam profesjonalnego aparatu, ale kiedy już dojdę do tego etapu, na pewno skorzystam z tych wskazówek. Zawsze zastanawiałam się, czym naprawdę ustawia się „ostrość”, dlaczego niekiedy jest rozmyte tło itd. Pozdrawiam, Basia

 • Najpierw muszę się zaopatrzyć w porządny aparat! 🙂

 • Wpis idealny dla mnie jako poczatkujacego milosnika fotografii <3

 • Bardzo przydatny wpis! Od jakiegoś czasu jestem szczęśliwą posiadaczką lustrzanki cyfrowej i walczę o jak najlepsze zdjęcia makijaży, które publikuję na blogu. Sporo mi się rozjaśniło po przeczytaniu tekstu 🙂