Głębia ostrości
FOTOGRAFIA

Głębia ostrości – poradnik dla początkujących

 

W świecie wszystkich rzeczy technicznych dla początkującego fotografa, niektóre terminy mogą sprawić, że z frustracją będziecie sięgać po słownik. Podobnie jak balans bieli, przysłona czy bokeh – głębia ostrości jest pojęciem, z którym często możecie mieć styczność. Tak naprawdę wszystkie te terminy powinno się zrozumieć, ponieważ ich znajomość to gigantyczny krok w kierunku rozwoju jako pewnego siebie fotografa, gotowego do uchwycenia życia przez obiektyw. Dlatego postaram się uczynić je łatwym i dostępnym dla wszystkich.

Co to jest głębia ostrości?

Podstawowa definicja głębi ostrości to zakres odległości w fotografii, który wydaje się akceptowalnie ostry. W każdym obrazie będą pewne aspekty zdjęcia przed i za obiektem, które w zależności od różnych czynników i naszych preferencji mogą charakteryzować się mniejszą lub większą głębią ostrości. Po ludzku mówiąc – elementy przed lub za głównym obiektem mogą być rozmyte (mała głębia ostrości) lub ostre (duża głębia ostrości). Niektóre zdjęcia mają małe strefy ostrości (płytka głębia ostrości), podczas gdy niektóre mają większe strefy ostrości (głębia ostrości).

 

Głębia ostrości

Wykorzystanie głębi ostrości

Oczywiście wszystko jest kwestią indywidualną, zależną od każdego z osobna, ale przedstawię standardowe wykorzystanie głębi ostrości w fotografii.

Duża głębia ostrości:

  • Krajobrazy – użyjcie dużej głębi ostrości w obrazach krajobrazowych, aby upewnić się, że wszystko jest ostre,
  • Architektura,
  • Zdjęcia wnętrz.

Mała głębia ostrości:

  • Portrety – użyjcie małej głębi ostrości, aby oddzielić obiekt od tła,
  • Sport – użyjcie małej głębi ostrości w fotografii sportowej, gdy chcecie oddzielić zawodnika od boiska,
  • Dzika przyroda – użyjcie małej głębi ostrości w fotografii dzikiej przyrody, aby wyróżnić obiekt z niebieskiego nieba lub zielonej trawy,
  • Makrofotografia,
  • Zmniejszenie rozproszenia uwagi przez elementy w tle,
  • Odizolowanie obiektu z chaotycznego otoczenia.

Przysłona a głębia ostrości

Przysłona kontroluje ilość światła docierającego do obiektywu. Nastawienie mniejszej wartości przysłony (oznaczana literą f) np. f/1.4 powoduje zmniejszenie głębi ostrości i odwrotnie – im większa wartość przysłony tym więcej ostrych elementów na zdjęciu – np. przy f/22.

Odległość a głębia ostrości

Kolejnym elementem, który wpływa na głębie ostrości jest odległość. Aby zwiększyć głębię ostrości, wystarczy oddalić się od fotografowanego obiektu, aby ją zmniejszyć z kolei wystarczy się przybliżyć. Warto również pamiętać, aby odsunąć naszego modela od tła, dzięki czemu to rozmyje się jeszcze bardziej.  tematu. Aby zmniejszyć głębię ostrości, zbliż się do obiektu.

Ogniskowa a głębia ostrości

Ogniskowa, czyli parametr, który określa kąt widzenia obiektywu to trzeci czynnik, mający wpływ na głębię ostrości. Aby zwiększyć głębię ostrości, należy skrócić ogniskową, aby zmniejszyć głębię ostrości, wydłużyć długość ogniskowej. Dla przykładu, obiektyw o ogniskowej 20 mm i przysłonie f/5.6 da większą głębię ostrości, niż taka sama przysłona ustawiona na obiektywie 70 mm.

 

Głębia ostrości

 

Niezależnie od tego, czy wykonujecie ujęcia portretowe swoich dzieci, czy uwielbiacie ujęcia rozległych krajobrazów, mam nadzieję, że to krótkie wyjaśnienie głębi ostrości pomoże waszym zdjęciom być właśnie takimi, jakimi chcecie żeby były. A jeśli poszukujecie innych porad fotograficznych, zajrzyjcie do działu o fotografii.

 

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na facebooku.