PASM fotografia
FOTOGRAFIA

PASM – 4 podstawowe tryby w aparacie, które musisz znać!

 

 

PASM to 4 podstawowe tryby ekspozycji, które można znaleźć w większości lustrzanek cyfrowych, a także w zaawansowanych aparatach kompaktowych. Zazwyczaj można je znaleźć na pokrętle trybu aparatu, chociaż niektóre aparaty kompaktowe mogą mieć te opcje umieszczone w menu. Każdy z nich jest zdecydowanie lepszym wyborem niż tryb Auto, dlatego postaram się wyjaśnić każdy z nich z podpowiedziami, kiedy najlepiej ich używać. Na pewno wyjdzie to na dobre waszym zdjęciom.

Co oznacza PASM?

P – Program

A – Aperture Priority – Priorytet przysłony (czasem Av)

S – Shutter Priority – Priorytet czasu (czasem Tv)

M – Manual

Do ich zrozumienia, potrzebować będziecie wiedzy o parametrach ekspozycji.

Jak działają tryby PASM i kiedy ich używać

Tryb programu najłatwiej określić trybem przejściowym pomiędzy trybami ASM. Jest bardzo podobny, a zarazem o wiele lepszy od trybu auto. Sam wybiera optymalny czas otwarcia migawki i przysłonę. Możecie jednak zmienić jedno z tych ustawień samodzielnie, a aparat wyreguluje inne, aby zachować poprawność ekspozycji. Jeśli chcecie uzyskać mniejszą głębię ostrości, wystarczy wybrać niższe ustawienie f, a aparat zwiększy szybkość migawki. Jeśli chcecie uzyskać rozmycie ruchu na zdjęciu, możecie zmniejszyć czas otwarcia migawki, a aparat dostosuje wartość przysłony. Korzystanie z trybu programowania jest doskonałym sposobem na zaznajomienie się ze zmiennymi ekspozycji.

A 

Priorytet przesłony (Av w Canonie) pozwala wybrać ustawienie przysłony, którym dostosujemy głębię ostrości. W zależności od ustawienia przysłony aparat obliczy, jaka powinna być szybkość migawki. Jeśli fotografujecie przy słabym oświetleniu, może to czasem spowodować rozmycie zdjęć, warto więc używać statywu . Tryb priorytetu przesłony jest dobrym wyborem, jeśli macie dużo światła, fotografujecie obiekt, który nie porusza się szybko i chcecie osiągnąć bardzo dokładną głębię ostrości na zdjęciu.

Priorytet migawki (Tv w Canonie) pozwala wybrać odpowiedni czas otwarcia migawki, pozwalając aparatowi zdecydować o ustawieniu przysłony potrzebnej do uzyskania odpowiednio naświetlonego zdjęcia. Ponieważ aparat sam wybiera ustawienie przysłony, oznacza to, że głębia ostrości w ujęciach nie będzie stała. Tryb ten sprawdzi się doskonale przy fotografowaniu szybko poruszających się obiektów. Należy pamiętać, że jeśli warunki oświetlenia będą się zmieniać, może się zdarzyć, że w każdym ujęciu będą różne tła, ponieważ głębia ostrości będzie się zmieniać.

M

Tryb manualny zapewnia pełną kontrolę nad właściwym ustawieniem ekspozycji dla każdej sceny. W trybie ręcznym sami musicie określić, jaka jest właściwa szybkość migawki, przysłona i czułość ISO. Wydaje się to dość straszne dla większości nowych fotografów, ale gdy już dobrze zrozumiecie, jak działa ekspozycja, tryb manualny zapewni największą kontrolę nad waszymi fotografiami. Nie musicie się jednak spieszyć – wasze zdjęcia będą i tak dużo lepsze, jeśli będziecie trzymać się innych trybów ekspozycji, zamiast trybu auto.

 

PASM fotografia

 

Oczywiście nie są to wszystkie tryby fotografowania, dostępne w apartach, jednak moim zdaniem najistotniejsze. Każdy kto interesuje się fotografią powinien odkryć ich potencjał. Pozwalają one manipulować efektem końcowym, a nie tylko zdawać się na to co zrobi automatyka. Gdy wykonacie ich pierwsze testy, jestem pewna, że nigdy więcej nie wrócicie do fotografowania w trybie auto.

 

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na facebooku.