Rzym plan zwiedzania
PLANY PODRÓŻY,  PORADY,  RZYM,  WŁOCHY

Rzym – plan zwiedzania. Najważniejsze atrakcje miasta w 2 dni

 

Zdaję sobie sprawę, że 2 dni to absolutnie za mało na poznanie Rzymu. Jednak ogromna popularność lotów około weekendowych sprawia, że dużo osób decyduje się na zwiedzanie europejskich stolic w takim właśnie tempie. Jeśli chodzi o Rzym i jego największe atrakcje, to w tym czasie da się je wszystkie zaliczyć. Mam pewność, bo kiedyś sama tak zwiedziłam to miasto. Pobieżnie oczywiście, bo to co w Rzymie najpiękniejsze, to uliczki, w których na spokojnie mamy czas się zgubić. Jeśli jednak czas was nagli, to dzielę się z wami moim dwudniowym planem zwiedzania. Mam nadzieję, że komuś się przyda.

 

Dzień 1

 

1. Koloseum

To pierwszy punkt naszego zwiedzania. Warto być tutaj wcześnie, aby uniknąć kolejek, albo kupić bilety on-line. Bilet łączony do Koloseum i Forum Romanum kosztuje 12,00 EUR. Ten zachwycający amfiteatr, który powstał w latach 70-80 n.e, mimo, że został poważnie uszkodzony przez trzęsienie ziemi, to jednak przetrwał i do dziś zachwyca miliony turystów z całego świata. Imponująco wielki i piękny uświadamia potęgę Cesarstwa Rzymskiego. W roku 2007 został dodany do listy siedmiu cudów świata.

 

Rzym plan zwiedzania

 

 

2. Palatyn

Po wyjściu z Koloseum udajemy się w kierunku, położonego tuż obok, Palatynu. To jedno z siedmiu rzymskich wzgórz, uważane za miejsce najstarszej osady Rzymu Roma quadrata. To w tutejszej grocie legendarna wilczyca miała karmić Remusa i Romulusa.

 

3. Forum Romanum

Z Palatynu schodzimy na położone u jego podnóża Forum Romanum. Jest to najstarszy rzymski plac, otoczony siedmioma wzgórzami – Kapitolu, Palatynu, Celiusu, Wiminału, Eskwilinu i Kwirynału. Palatyn był głównym ośrodkiem politycznym i towarzyskim starożytnego Rzymu. Odbywały się tu najważniejsze uroczystości publiczne.

 

Rzym plan zwiedzania

 

4. Piazza Navona

Plac, na którym znajdziemy wspaniałe fontanny, urocze restauracyjki i ulicznych grajków. Oddalony jest on od Forum Romanum o 3 km. Do wyboru mamy więc albo 30 minutowy spacer, albo dojazd autobusem linii 81 lub 87, ze stacji S. Gregorio do przystanku Senato (8 przystanków, około 15 minut).

 

Rzym plan zwiedzania

 

5. Panteon

Niedaleko Piazza Navona (500m) znajduje się Panteon. To największa i najsłynniejsza ze świątyń na terenie dawnego Cesarstwa Rzymskiego, a także najlepiej zachowany starożytny zabytek w Europie. Wstęp do niego jest bezpłatny.

 

Rzym plan zwiedzania

 

6. Fontanna Di Trevi

Najbardziej znana rzymska fontanna, powstała w latach 1735- 1776. Jej pomysłodawcą był papież Klemens XII. Całość przypomina fasadę budynku a główną postacią na niej jest Neptun. Oddalona jest od Panteonu o około 650 m, co daje nam blisko 10 minutowy spacer.

 

Rzym plan zwiedzania

 

7. Schody Hiszpańskie

Oddalone o 600 m od fontanny, do których również dotrzemy spacerem. Schody Hiszpańskie, znajdujące się na Piazza di Spagna, powstały w XVIII wieku. Liczą sobie 138 stopni, a na ich szczycie znajduje się Kościół Świętej Trójcy. Odbywają się na nich pokazy mody, a na wiosnę są pięknie dekorowane z okazji festiwalu kwiatów. To również ostatni punkt naszego zwiedzania, w pierwszym dniu pobytu.

 

Rzym plan zwiedzania

 

Dzień 1 – podsumowanie

Cała trasa dnia pierwszego prezentuje się następująco:

 

 

Wydaje się ciężka, ale to tak naprawdę około 5 km, które pokonamy w 1 godzinę. Reszta czasu zależy od tego, ile czasu będziemy zwiedzać poszczególne miejsca.

 

Dzień 2

Drugiego dnia będzie mniej spacerów, a bardziej podróżować będziemy komunikacją miejską. Naszym punktem startowym tego dnia jest Watykan.

1. Watykan

Aby uniknąć kolejek do wejścia najlepiej zjawić się tu wcześnie rano. Zwiedzamy Plac Świętego Piotra, Bazylikę, do której wejście jest darmowe, a także kopułę (można wejść na nią pieszo, pokonując 551 stopni – co kosztuje 5,00 EUR, lub najpierw wjechać windą do poziomu tarasu i pokonać jeszcze 320 stopni – w cenie 7,00 EUR.)

 

Rzym plan zwiedzania

 

2. Zamek Świętego Anioła

Piechotą udajemy się do Zamku Świętego Anioła. Ta 1,2 km trasa zajmie nam około 15 minut. Zamek Świętego Anioła to chyba najbardziej charakterystyczna budowla na nabrzeżach Tybru. Dzisiejsza twierdza w pierwotnej wersji była mauzoleum. Zamek został wzniesiony w 139 roku i miał być grobowcem cesarza Hadriana i jego rodziny. Wnętrza fortecy są udostępnione do zwiedzania. Cena biletu normalnego to 10 EUR, ulgowego 5 EUR.

 

Rzym plan zwiedzania

 

3. Zatybrze

Przejazd na Zatybrze, uznawane za najstarszą część Rzymu i położone na zachodnim brzegu Tybru. W czasach starożytnych zamieszkiwali ją najubożsi. Dojazd autobusem linii 115, ze stacji Paola do Trastevere/min. Pubblica Istruzione (14 przystanków, około 18 minut). Tu możemy oddać się spacerom po niezwykle urokliwej i klimatycznej dzielnicy.

 

Rzym plan zwiedzania

 

4. Awentyn

Przejazd do punktu widokowego na wzgórzu Awentyn. Z przystanku Trastevere / min. P. Education, tramwajem linii 3, dojedziemy do stacji Marmorata/galvani (4 przystanki, około 8 minut). Awentyn to wysunięte najdalej na południe wzgórze w starożytnym Rzymie. Za czasów cesarstwa stał się ulubioną dzielnicą rzymskiej arystokracji, bogatą w luksusowe wille i piękne pałace. Warto znaleźć także, na Placu Kawalerów Maltańskich (Piazza Cavalieri di Malta), Pałac, który nie jest dostępny dla zwiedzających, jednak spojrzenie przez dziurkę od klucza w bramie do jego ogrodu, ukazuje nie codzienne, zachwycające widoki.

 

Rzym plan zwiedzania

 

Jak widzicie, same podróże komunikacją to niecała godzina. Reszta zależy oczywiście od was.

Jeśli więc wybieracie się do Rzymu na jedynie dwa pełne dni, już wiecie, że zwiedzanie najbardziej znanych atrakcji, w takim czasie, jest wykonalne. Ale lepiej dać temu miastu choć jeden dzień więcej, na inne, mniej znane, a równie czarujące atrakcje oraz na snucie się wąskimi, brukowanymi uliczkami, które mają w sobie czar, niedostępny nigdzie indziej.

 Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na facebooku.