Salamina zwiedzanie
CYPR,  PODRÓŻE

Salamina – Najpiękniejsze Starożytne Miasto Cypru

 

 

Zaledwie 6 km na północ od Famagusty, starożytne ruiny w Salaminie przywołują sceny podobne do tych z Iliady i Odysei Homera. Najwcześniejsze znaleziska archeologiczne na tym terenie sięgają czasów XII wieku p.n.e. Dawniej było to najważniejsze, najstarsze i największe miasto Cypru, dziś niezwykła pamiątka dawnych czasów, która kryje wiele tajemnic starożytnego Cypru oraz wspaniała atrakcja turystyczna.

Historia Salaminy

Według mitologii Salamina została założona przez bohatera spod Troi – Teukrosa, syna Telamona z Salaminy greckiej, który na cześć swojej ojczyzny, postanowił dać nowej osadzie tą samą nazwę. Faktycznie jednak miasto zostało założone w XII wieku p.n.e. W 450 r. p.n.e. bitwy między flotą grecką i perską podczas wojen perskich, natomiast w 306 r. p.n.e. Salamina była świadkiem bitwy  między flotami Ptolemeusza, a wojskami Antygona I Jednookiego.

W IV wieku miały miejsce liczne trzęsienia ziemi, które rujnowały Salaminę . Cesarz Konstanty II stworzył nowe, mniejsze miasto, które stało się nową stolicą Cypru. Jednak i ono zaczęło podupadać przez siły natury i najazdy arabskie.

Salamina pozostawiła po sobie jednak wyjątkową spuściznę wielu starożytnych mieszkańców, mimo że obszar ten nawiedził szereg klęsk żywiołowych, które niemal doszczętnie ją zniszczyły. Jak na ironię, natura pomogła zachować teren – leżała nieodkryta pod warstwami piasku przez setki lat. Z tego powodu często porównywany jest do Pompei.

 

Salamina zwiedzanie

Salamina zwiedzanie

Salamina zwiedzanie

Zwiedzanie Salaminy

Przed wejściem na teren ruin znajduje się duży parking, na którym zostawiliśmy samochód. W maju parking był zupełnie pusty, a i Salaminę mieliśmy praktycznie na wyłączność. Wstęp na teren ruin kosztuje 2,5 EUR. W cenie biletu otrzymujemy także mapkę ze wszystkimi wykopaliskami na terenie starożytnego miasta.

Na Salaminę składają się:

 • Amfiteatr,
 • Gimnazjon,
 • Łaźnie,
 • Rzymska willa,
 • Forum,
 • Świątynia Zeusa,
 • Rzymska agora,
 • Bazylika Agios Epifanios.
 • Ruiny akweduktu,
 • Groby Królewskie,
 • Monaster Apostolosa.

 

Salamina zwiedzanie

Salamina zwiedzanie

Salamina zwiedzanie

 

Spacerując po mieście, jesteśmy pod jego absolutnym wrażeniem. To niesamowite, że po tylu latach możemy oglądać pozostałości sprzed wieków, chodzić uliczkami, którymi spacerowali dawni mieszkańcy, czy usiąść w ich amfiteatrze. Uwielbiam takie miejsca za ich magię i zdolność przenoszenia ludzi do czasów, o których w większości nie mamy pojęcia. Możemy zobaczyć i doświadczyć jak kiedyś żyli, wyobrazić sobie jak spędzali czas. Dla mnie to niesamowite doświadczenie, które zawsze przyprawia mnie o pewien dreszczyk emocji.

Godziny otwarcia:

 • Latem – 9:00-19:00
 • Zimą – 9:00-13:00 i 13:-16:45

 

Salamina zwiedzanie

Salamina zwiedzanie

Salamina zwiedzanie

Salamina zwiedzanie

Salamina zwiedzanie

Salamina zwiedzanie

 

Jeśli planujecie odwiedzić północny Cypr, koniecznie tutaj przyjedźcie. To niezwykle klimatyczne i fascynujące miejsce, dostarczające fantastycznych wrażeń i obłędnych widoków. Dla mnie numer 1 północnej części tego kraju. A wam jak się podoba? Dajcie znać w komentarzach.

 

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na facebooku.