Vernazza atrakcje
LIGURIA I CINQUE TERRE,  PODRÓŻE,  WŁOCHY

Vernazza – klejnot Cinque Terre

 

Usytuowana w malowniczej linii brzegowej Ligurii, Vernazza przedstawia czarującą pocztówkę z pastelowymi kamienicami, kamienistymi plażami i cichymi szlakami wśród tarasów porośniętych winoroślami i drzewkami oliwnymi. Ta miejscowość jest kolejnym klejnotem wśród pięciu miasteczek Cinque Terre, miejscem z architekturą charakterystyczną dla okolicy, małymi sklepikami, kawiarniami i wykwintnymi restauracjami.

Vernazza

Vernazza uznawana jest za najpiękniejsze miasteczko w Cinque Terre, choć ja nie umiałabym tak tego ująć. Moimi faworytami są jeszcze Manarola i Riomaggiore i chyba nigdy nie zdecyduję się powiedzieć, które z nich jest najpiękniejsze. To kolejne miejsce, w którym zatrzymałabym się na jakiś czas. Choć ma niewiele atrakcji, to jednak jego klimat wręcz zachęca, aby rozkoszowania się nim przez dłuższą chwilę.

 

Vernazza atrakcje

Miejsca do zobaczenia

Vernazza znana jest przede wszystkim ze swojego rynku, na którym miejscowi spędzają wspólnie czas i przystani, z którą faktycznie nie może się równać żadne inne miejsce w Cinque Terre. Jest tu jednak jeszcze kilka miejsc wartych zobaczenia:
Kościół został wzniesiony w XI-XII wieku, za dokładną datę jego budowy przyjmuje się 1318 r, ale tak naprawdę nie jest ona znana. To niezwykły przykład połączenia liguryjskiego gotyku i baroku. Łatwo go zlokalizować bo znajduje się na samym nabrzeżu, a z jego umiejscowieniem wiąże się pewna legenda. Opowiada ona o skrzyni skarbów zawierającej kości dłoni Św. Małgorzaty, zagubionej, a następnie ponownie odkrytej na brzegu miasta. Ludzie z Vernazzy uznali to za znak do zbudowania kościoła w tym samym miejscu, gdzie odnaleziono zgubę.
Są to pozostałości umocnień, broniących kiedyś miasto przed atakiem ze strony morza, pochodzące z XI wieku. Dziś na tarasie zamku otwarty jest punkt widokowy ze wspaniałą panoramą wybrzeża i miasteczka. Do zamku przylega wieża Belforte, uważana za symbol Vernazzy, która widoczna jest na wszystkich zdjęciach tego miasta. Bilet wstępu kosztuje 1,50 euro.

Mury miejskie i klasztor

Klasztor Ojców Reformowanych pod wezwaniem św. Franciszka jest obecnie siedzibą rządu Vernazzy. W obrębie murów miejskich można zobaczyć także zabytkową wieżę. Klasztor powstał w XVII wieku, ale mury i wieża zostały wzniesione sto lat wcześniej.

Plaże Vernazzy

Vernazza zajmuje tylko wąski fragment wybrzeża, więc plaż z prawdziwego zdarzenia tutaj nie znajdziemy. Ale to co zastaliśmy było dla nas wystarczające. Na miejscu znajdziecie dwie plaże – pierwszą, niewielką, położoną tuż obok centralnego placu miasta. Druga, nieco większa, znajduje się z drugiej strony wieży Belforte, a dojść do niej można tunelem pod skałami, który rozpoczyna się przy głównej ulicy miasteczka.

 

Vernazza atrakcje

Vernazza atrakcje

Vernazza atrakcje

Vernazza atrakcje

 

Vernazza i reszta miasteczek Cinque Terre to miejsca niesamowicie piękne i kompletnie nie przereklamowane. W sezonie niestety turystów jest tu cała masa, ale podczas naszego czerwcowego pobytu nie było aż tak źle. Polecam wam serdecznie wybrać się do tych pocztówkowych miasteczek na kilka dni i wczuć w ich niezwykły klimat. Dajcie znać czy uwzględniacie je w swoich podróżniczych planach.

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na facebooku.