Rapallo zwiedzanie
LIGURIA I CINQUE TERRE,  PODRÓŻE,  WŁOCHY

Rapallo – wspaniała baza do zwiedzania Cinque Terre

 

 

Jeżdżąc wzdłuż wybrzeża Włoskiej Ligurii w poszukiwaniu plaż dotarliśmy do bardzo uroczej, mniej znanej miejscowości Rapallo. Od razu pożałowałam, że nie szukałam noclegu właśnie tutaj. Piękne, kolorowe miasto położone nad morzem, z zielonymi górskimi szczytami w tle.

Wybrzeże Rapallo

Zwiedzanie Rapallo warto rozpocząć od spaceru brzegiem morza, od przystani, przez część z przyjemną promenadą wysadzaną palmami, aż do zamku. Wzdłuż wybrzeża znajduje się szeroki wybór pubów i restauracji oraz hoteli, z których roztacza się wspaniały widok na panoramę miasta i morze.

Na końcu drogi, na małym cyplu nad brzegiem morza, czekać będzie na was mały, ale imponujący XVI-wieczny zamek. Pierwotnie został zbudowany w 1549 r. w celu obrony Rapallo przed piratami. Obecnie służy jako centrum wystawowe. U jego podnóża znajduje się niewielka, ale bardzo klimatyczna plaża. Niestety, przez jej wielkość, ciężko znaleźć dla siebie miejsce.

 

Rapallo zwiedzanie

Rapallo zwiedzanie

Rapallo zwiedzanie

Centrum miasta

Poza tętniącą życiem, nadmorską promenadą, Rapallo ma także małe, historyczne centrum, oddzielone bramą Saline, będąca pozostałością zabytkowych murów. Centrum miasta charakteryzuje się siecią wąskich, zamkniętych dla ruchu samochodowego, brukowanych uliczek, mnóstwem niewielkich sklepików i przepięknie kolorową, typową dla tego regionu, zabudową. Ich ciekawą cechą są dekoracyjne freski na fasadach. Czasami są to proste wzory, ale niektóre to bardzo realistyczne obrazy okien i okiennic. Taki trend zaczął się w XVIII wieku, kiedy Genua zaczęła nakładać podatki na podstawie liczby okien w nieruchomości.

 

Rapallo zwiedzanie

Rapallo zwiedzanie

Główne zabytki w Rapallo

  • XVII-wieczna Bazylika świętych Gerwazego i Protazego, znana z kopuły i XVII-wiecznej dzwonnicy. Katedra pochodzi z IV wieku, ale przez wieki była wielokrotnie przekształcana. Dziś posiada neoklasyczną fasadę z brązowymi drzwiami z 1957 roku. W katedrze znajdują się różne dzieła sztuki.

 

  • Niewielki Zamek zbudowany w 1551 roku jako strażnica, chroniąca przed atakami piratów. Obecnie to jeden z najważniejszych zabytków w mieście, gdzie odbywają się tutaj wydarzenia kulturalne.

 

  • XVI-wieczny kościół św. Franciszka z Asyżu, na placu o tej samej nazwie, z ozdobnym ołtarzem i obrazami na suficie.

 

Rapallo zwiedzanie

Rapallo zwiedzanie

Atrakcje w Rapallo i okolicy

  • W Rapallo (od Via Castegneto) można wybrać się na przejażdżkę kolejką linową, aby dotrzeć do XVI-wiecznego Sanktuarium Montallegro, położonego 600 metrów nad poziomem morza. Taką wycieczkę  bardzo polecam ze względu na widoki na Rapallo i morze. Jeśli chcecie uniknąć kosztu kolejki linowej, czyli około 10 euro, to jest tam także ścieżka, którą pieszo można dostać się na górę.

 

  • W niewielkiej odległości, na zachód od Rapallo, znajduje się piękna miejscowość Portofino i kurort Santa Margherita Ligure. Można do nich dotrzeć, korzystając z wodnych taksówek, co jest łatwiejszym i przyjemniejszym sposobem, niż jazda samochodem. Cenowo również wychodzi to korzystniej, ponieważ parkingi tam są bardzo drogie. Możecie także udać się tam pieszo, po najdłuższym czerwonym dywanie. Trasa ciągnie się wzdłuż linii brzegowej i liczy sobie 8 km. Miejsce idealne na spacer.

 

  • Nieco dalej wzdłuż wybrzeża, na południowy wschód od Rapallo, znajduje się, znane na cały świat, wyjątkowe Cinque Terre. Jeśli planujecie pobyt w tym miejscu, koniecznie zaplanujcie dzień, albo dwa, na zwiedzanie tych urokliwych wiosek. Na pewno będziecie zachwyceni ich klimatem.

 

Rapallo zwiedzanie

Rapallo zwiedzanie

Rapallo zwiedzanie

 

Nigdy wcześniej nie słyszałam o Rapallo, ale jak już mówiłam, żałuję, że nie wybrałam tego miejsca na bazę noclegową, zamiast Genui.To zdecydowanie lepszy wybór. Żałuję także, że poświęciliśmy mu tak mało czasu i nie skorzystaliśmy z atrakcji jakie oferuje, zwłaszcza z kolejki do Sanktuarium i spaceru do Portofino. Dopiero po powrocie dowiedzieliśmy się więcej o tym miasteczku.

A wy słyszeliście już o tym miejscu? Dajcie znać w komentarzach, jak wam się podoba.

 

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na facebooku.