ATENY,  ATTYKA,  GRECJA,  PODRÓŻE,  PORADNIKI,  PORADY

Ateny – poradnik praktyczny

Kolebka kultury, gdzie na każdym kroku aż roi się od zabytków. Stolica Grecji i wspaniałego regionu – Attyki. Miasto, które stale tętni życiem i stanowi połączenie starożytności z nowoczesnością. Sprawdź jak się dostać, gdzie spać i co warto wiedzieć, przed wyjazdem do Aten.

 

Jak dojechać

Z Polski najtaniej dolecimy Ryanairem z portu lotniczego Warszawa Modlin, lub linią Aegean Airlines z lotniska Chopina. Niestety lotów bezpośrednich z innych miast jak na razie nie ma. Od sezonu zimowego jednak, Ryanair zabierze nas do Aten także z Krakowa i Poznania.

Dojazd z lotniska

Ateny są bardzo dobrze skomunikowane z położonym w pobliżu miasta lotniskiem. Najszybciej do centrum dojedziemy metrem, którego stację znajdziemy bezpośrednio przy lotnisku (linia 3 – niebieska). Podróż zajmuje około 40 minut. Jednorazowy bilet na dojazd z lotniska to koszt 8 EUR. Bilety do kupienia w automatach na stacji lub w kasie.

Przy powrocie na lotnisko zwróćcie uwagę na godziny odjazdu właściwego pociągu, ponieważ trasa większości z nich kończy się wcześniej. Na lotnisko kursują co około 30 minut.

 

Noclegi

Oczywiście w Atenach hoteli nie brakuje, ale jeżeli w dobrej cenie chcecie mieć przyzwoity standard, to warto jednak wynająć tutaj mieszkanie. My wynajęliśmy takie – niewielkie mieszkanie, składające się z kuchni, salonu z balkonem, sypialni (choć w zasadzie to jeden duży pokój przedzielony na pół) i łazienki oraz małego przedpokoju. Blisko centrum, na piechotką to około 15 minutowy spacer. Pod oknem fajna knajpka, ach miło było posiedzieć na balkonie i popatrzeć na tych wszystkich zadowolonych i głośnych ludzi 🙂

Inne dostępne mieszkania możecie przejrzeć tutaj (zarejestruj się teraz i zyskaj zniżkę na wynajem), a hotele tu.

 

Kiedy jechać

Dla mnie Ateny są warte odwiedzenia zawsze, ale bardzo podobały mi się kiedy było przyjemnie ciepło. My byliśmy w październiku, a temperatura osiągała 24 stopnie w cieniu. Plażowaliśmy, kąpaliśmy się w morzu i w jeziorze – dla nas to pogoda idealna, no i wiadomo, turystów zdecydowanie mniej.

Myślę, że Ateny najlepiej wybrać wtedy, kiedy nie jest ani za gorąco, ani za zimno ( bo jest tam co zwiedzać i gdzie chodzić). Najlepszy okres to od marca do czerwca, i od drugiej połowy sierpnia do października.

 

 

Komunikacja miejska

 Komunikacja miejska w Atenach jest bardzo dobrze rozwinięta. Na obszarze całych Aten funkcjonuje gęsta sieć autobusowa i trolejbusowa oraz kilka linii nowoczesnych szybkich tramwajów, a także kilka linii metra. Znajduje się tu również nowoczesna kolej podmiejska „Proastiakos”.

Ceny biletów kształtują się następująco:

 • bilet jednorazowy ważny 90 minut – 1,4 euro
 • bilet całodobowy – 4,5 euro,
 • bilet na lotnisko – 10 euro (dla 2 osób – 18 euro),
 • bilet 3 dniowy turystyczny (wliczony bilet na lotnisko) – 22 euro,
 • bilet 5 dniowy – 9 euro.

 

W Atenach większość zabytków jest bardzo blisko siebie, my zwiedziliśmy wszystko na piechotę. Wystarczy wybrać dobrą lokalizację noclegu, a w ogóle nie trzeba będzie poruszać się komunikacją miejską.

 

Wyżywienie

Sklepy spożywcze – ceny w sklepach są nieco wyższe, niż w Polsce (jak to zwykle bywa w strefach euro). Przykładowo:

 • bochenek chleba – 1,00 euro
 • 0,5l Coca-Coli – 0,96 euro
 • piwo – 1,30 euro
 • woda mineralna (1,5 l) – 0,40 euro
 • ser żółty (1 kg) – 8-15 euro
 • kostka masła – 1,50 euro
 • jajka ( 6 sztuk ) – 1,80 euro
 • mleko (1 l) – 1 euro

Restauracje Ceny w restauracjach w Atenach są umiarkowane, chociaż nie należą do bardzo tanich. Dania obiadowe zjemy w cenie 8-15 euro. Najwięcej knajpek znajdziemy dookoła Akropolu, przede wszystkim w okolicy słynnej Plaki czy Monastiraki.

 

Bezpieczeństwo

Grecja należy do krajów ocenianych jako bezpieczne dla turystów. Jednak kradzieże portfeli czy torebek, szczególnie w miejscach turystycznych oraz w środkach transportu miejskiego są dość częste.

Demonstracje i strajki, także w sektorze transportowym (w tym porty i lotniska), są zwykle krótkotrwałe, ale zdarzają się dość często. Trzeba więc na bieżąco sprawdzać sytuację.

O samych mieszkańcach Aten, czytałam wiele niepochlebnych opinii. Jednak nie spotkałam się z żadną nie miłą sytuacją. Wszyscy byli bardzo pozytywnie nastawieni i kiedy mieliśmy problem, bardzo chętnie pomagali. Moja opinia o nich jest więc bardzo dobra.

 

Informacje praktyczne

 • Waluta – Euro (EUR) sprawdź kurs waluty tutaj.
 • Przepisy wizowe – Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Do przekroczenia granicy uprawnia dowód osobisty lub paszport.
 • Czas lokalny: GMT + 2 godz.
 • Język: grecki
 • Gniazdka elektryczne: jak w Polsce

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na Facebooku.