Wenecja zwiedzanie
PODRÓŻE,  WENECJA,  WŁOCHY

Przewodnik po Wenecji – odkrywamy najpiękniejsze atrakcje miasta

 

Wenecja to romantyczne miasto otoczone kanałami, z wyjątkową architekturą i pojawiającymi się wszędzie, pięknie wykonanymi gondolami. To również jedno z najbardziej znanych miast we Włoszech, ze względu na wspaniałą historię, niezwykle romantyczną aurę i wspaniały karnawał znany na całym świecie. Mam nadzieję, że ten przewodnik po Wenecji pomoże wam odkryć najpiękniejsze jej atrakcje.

Najciekawsze atrakcje Wenecji

Plac i Bazylika Świętego Marka

Plac Świętego Marka to główny punkt miasta, najbardziej znany wśród odwiedzających to miasto turystów. Najważniejszym obiektem, znajdującym się na placu jest Bazylika św. Marka. Wejście do bazyliki jest bezpłatne, jedynie dodatkowe atrakcje, takie jak np. zwiedzanie skarbca to koszt kilku euro. Jej główną atrakcją jest jednak wspaniały Złoty Ołtarz. To cudo wysadzane jest ponad 2000 drogocennymi kamieniami, takimi jak szmaragdy, szafiry, rubiny, czy perły. Polecam również udać się na taras widokowy, z którego można zobaczyć Plac Świętego Marka w pełnej krasie.

Niestety, aby dostać się do środka Bazyliki trzeba przygotować się na dość spore kolejki. I zapamiętać, że nie ma możliwości wejścia do niej z bagażem osobistym w postaci plecaka czy torby. Lepiej od razu zostawić swoje rzeczy w bezpłatnej przechowalni, znajdującej się w Ateneo San Basso, niż stać drugi raz w długiej kolejce. Ważne, aby pamiętać, że również w zbyt skąpym stroju możemy nie zostać wpuszczeni do środka.

 

Wenecja zwiedzanie

Wenecja zwiedzanie

Wenecja zwiedzanie

Wenecja zwiedzanie

Wenecja zwiedzanie

Wenecja zwiedzanie Wieża Świętego Marka

Wieża Świętego Marka ma wysokość 98,6 metra i stoi samotnie w kącie Placu Świętego Marka, w pobliżu Bazyliki. Ze szczytu dzwonnicy roztacza się wspaniały widok na Wenecję i lagunę. Przy sprzyjającej pogodzie można zobaczyć podobno widoki aż do Alp. Nie muszę chyba mówić, że są one naprawdę rewelacyjne i koniecznie powinniście je zobaczyć. No i na szczęście nie musicie wchodzić po schodach, winda zabierze was prosto na szczyt. Bilet normalny kosztuje 8 EUR, ulgowy 4 EUR.

 

Wenecja zwiedzanie

Wenecja zwiedzanie

Wenecja zwiedzanie

Pałac Dożów

Kilka kroków od bazyliki znajduje się Pałac Dożów, siedziba władzy politycznej i administracyjnej Republiki Weneckiej. Ta fuzja architektury jest odświeżającym połączeniem współczesnych i pierwotnych epok. Oferuje szereg arcydzieł renesansowych, wspaniałe klatki schodowe, bogate pokoje i monumentalne wejścia, z których wszystkie zapierają dech w piersiach. Mieści największe płótno na świecie stworzone przez słynnego artystę Tintoretto. Mówi się, że ściany komnat przechowują opowieści, o których świat rzadko słyszał. Kiedy już tu będziecie, koniecznie przejdźcie przez Most Westchnień i poczujcie to, co więźniowie, którzy ostatni raz patrzyli przez okno na miasto. 

Aby zwiedzić Pałac Dożów, najlepiej stanąć w kolejce z samego rana, przed grupami wycieczek, które wchodzą z pierwszeństwem. Godziny otwarcia: od 1 kwietnia do 31 października codziennie od 8.30 do 19.00 (ostatnie wejście o 18.00), od 1 listopada do 31 marca codziennie od 8.30 do 17.30 (ostatni wstęp o 16:30). Cena biletu – normalny 14 EUR, ulgowy 8 EUR.

 

Wenecja zwiedzanie

Wenecja zwiedzanie

Wenecja zwiedzanie

Wenecja zwiedzanie

Wenecja zwiedzanie Most westchnień

Słynny most Wenecki został zbudowany na początku XVII wieku. Zgodnie z tym, co mówi legenda, nazwa mostu pochodzi od pełnych rozpaczy westchnień skazanych, którzy przechodząc nim, po raz ostatni oglądali miasto.

 

Wenecja zwiedzanie

Wenecja zwiedzanie

Bazylika Santa Maria della Salute

Wenecka Bazylika mniejsza Santa Maria della Salute z XVII wieku to jeden z najlepszych przykładów Weneckiego baroku. Bazylika ta, to także charakterystyczny element krajobrazu Wenecji. Stoi przy Kanale Grande, a wzniesiona została w podziękowaniu za uwolnienie Wenecji od epidemii Dżumy, która panowała w mieście w latach 1629-1631. Wstęp do głównej części Bazyliki jest bezpłatny.

 

Wenecja zwiedzanie

Wenecja zwiedzanie

Schody pałacu Contarini del Bovolo

Ukryte w centrum Wenecji, nieznane większości turystów, są spiralną klatką schodową, która wije się przez fasadę historycznego pałacu. Znajduje się na małej uliczce, która wymaga nawigowania słynnym labiryntem wąskich uliczek Wenecji, ale warta jest wysiłku. Zwiedzający mogą wspiąć się na szczyt 80 stopni, z których roztacza się piękny widok na dachy miasta. Otwarte codziennie, od 10:00 do 13:30 i od 14:00 do 18:00. Wstęp kosztuje 7 EUR.

 

Wenecja zwiedzanie

Wenecja zwiedzanie

Wenecja zwiedzanie

Wenecja zwiedzanie

Kanał Grande

Kanał Grande to najważniejsza wodna droga Wenecji o długości około 3800 metrów, która rozdziela miasto na dwie strony. Określany jest najpiękniejszą ulicą świata, chociaż zamiast chodników, jest tu woda. Canale Grande ma długość niemal 4 kilometrów, głębokość do 6 metrów, a jego szerokość wynosi od 30 do 70 metrów. Brzegi Canale Grande są połączone przez cztery znane mosty, najlepsze punkty widokowe w okolicy: Most Rialto, Most Akademii, Most Konstytucji oraz Most Bosych. Z każdej strony Kanału znajduje się wiele wspaniałych budynków, pochodzących z okresu między XII a XVII wiekiem, które powstawały przez 500 lat w przeróżnych stylach: bizantyjskim, gotyckim, renesansowym, barokowym.

 

Wenecja zwiedzanie

Most Rialto

Most Rialto jest wysoki na 7,32 m, a jego rozpiętość to 28,8 m. To kamienny most łączący najwęższy punkt Wielkiego Kanału w sercu Wenecji. Zbudowany w ostatnich latach XVI wieku, Most Rialto jest najstarszym mostem na całym kanale, znanym jako architektoniczne i inżynieryjne osiągnięcie Renesansu. Został zaprojektowany i zbudowany przez Antonio da Ponte i jego siostrzeńca, Antonio Contino, po konkursie projektowym w mieście.

 

Wenecja zwiedzanie

Wenecja zwiedzanie

Taras widokowy na dachu centrum handlowego Fondaco di Tedeschi

Jeśli macie jeszcze trochę czasu i chcecie mieć ładny widok na Wenecję i Kanał Grande, polecam odwiedzić to centrum handlowe. Nam udało się dostać na niego sprawnie, ale z tego co czytałam, lepiej najpierw wjechać na górę i odebrać bilet. My musieliśmy wejść tego samego dnia dwa razy, najpierw rano – jednak okazało się, że praktycznie nic nie widać, potem raz jeszcze, gdy na szczęście mgła postanowiła odpuścić.

 

Wenecja zwiedzanie

Wenecja zwiedzanie

Ponte de Chiodo

Wiedzieliście, że w Wenecji znajduje się łącznie 417 mostów. Mi do gustu przypadł zwłaszcza jeden z nich – Ponte de Chiodo. Most ten jest wyjątkowy i jest jedynym mostem w mieście bez bocznych barierek. Jego nazwa pochodzi od nazwiska szlacheckiej rodziny, która była właścicielem mostu wiele wieków temu. Podobno kiedyś wszystkie mosty były takie, ale miejscowi wpadali do kanałów, więc dorobiono im barierki.

 

Wenecja zwiedzanie

Rejs gondolą

Absolutnie konieczna pozycja podczas pobytu w Wenecji, ale to zapewne wiecie. Niepowtarzalne doświadczenie i okazja do podziwiania oszałamiającej architektury i chłonięcia niepowtarzalnej atmosfery tego przepięknego miasta. Niestety nie jest to tania przyjemność, ale oczywiście rozkłada się na wszystkie osoby w gondoli. Cena 30 minutowego rejsu to 80 EUR. Polecam nie wybierać się w rejs po Kanale Grande, ale po małych kanałach miasta. To przy nich panuje niesłychany spokój, pozwalający cieszyć się w pełni bajecznymi widokami.

 

Wenecja zwiedzanie

Wenecja zwiedzanie

Wenecja zwiedzanie

Murano, Burano

Jeśli nacieszyliście się już Wenecją, polecam spędzić czas na jednak z okolicznych wysp – Murano lub Burano. Murano, wyspy rybaków to większa z wysp, znana na całym świecie ze swoich fabryk szkła. Burano natomiast to przyciągające wzrok, kolorowe domy, które z pewnością skradną wasze serca. My wybraliśmy drugą z wysp i zauroczyła nas zachwycającą magią kolorów i barw. Dostaniecie się na nią tramwajem wodnym nr 12, który startuje ze stacji F.te Nove. Cena biletu to 7,5 Euro. Bardzo polecam. 

 

Wenecja zwiedzanie

Wenecja zwiedzanie

 

Mam nadzieję, że Wenecja zadziała na was w taki sam sposób jak na mnie – pobudzi wasze zmysły i rozkocha w sobie na zabój. Koniecznie zobaczcie wszystkie najciekawsze jej atrakcje, a następnie dajcie mi znać, które podobają wam się najbardziej.

 

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na Facebooku.