lefkara co zobaczyć
CYPR,  PODRÓŻE

Lefkara – malownicza wioska na Cyprze

 

 

Czy słyszeliście kiedyś o malowniczej wiosce o nazwie Lefkara? Słynie z pięknej, unikalnie zachowanej architektury, starych cypryjskich tradycji, a także niesamowitych haftów. Można powiedzieć, że Lefkara znajduje się w sercu Cypru, ponieważ znajduje się tylko 50 km od Nikozji, 45 km od Larnaki i 50 km od Limassol. Jeśli jeszcze o niej nie słyszeliście, to koniecznie poznajcie to urocze miasteczko, a na pewno stanie się obowiązkowym miejscem do odwiedzenia, podczas zwiedzania Cypru.

Zgubcie się w malowniczych uliczkach

Zanurzcie się w wąskie uliczki i dezorientujące zaułki tej malowniczej wioski a kto wie, co tam znajdziecie. Oczywiście nie zapomnijcie zabrać ze sobą aparatu, aby uchwycić piękno tego malowniczego miejsca. Spacerując po brukowanych uliczkach Lefkary, robiłam mnóstwo zdjęć, bo wszystko tu wyglądało niesamowicie efektownie. Dodatkowego uroku okolicy dodawały kwiaty, które stały w donicach na każdym rogu, na każdej ulicy i przy wszystkich oknach.

 

lefkara co zobaczyć

lefkara co zobaczyć

lefkara co zobaczyć

lefkara co zobaczyć

lefkara co zobaczyć

lefkara co zobaczyć

Odwiedźcie Kościół Świętego Krzyża

W sercu wioski znajduje się piękny Kościół Świętego Krzyża. Szacuje się, że został zbudowany w XIV wieku. Jedną z jego głównych cech jest srebrny krzyż, który według starej legendy nosi kawałek z oryginalnego Świętego Krzyża. To zdecydowanie jeden z najważniejszych kościołów na wyspie, z bogatym dziedzictwem kulturowym.

Sztuka koronki – Lefkaritika

Sztuka i tradycja koronkarstwa, znana po prostu jako „lefkaritika” pochodzi z czasów weneckich, czyli z około XIV wieku, kiedy Cypr był pod kontrolą Wenecjan. Nic więc dziwnego, że ta ręcznie wykonana sztuka została wpisana na prestiżową listę światowego dziedzictwa niematerialnego UNESCO.

Według legendy Leonardo da Vinci odwiedził wioskę w 1481 roku. Kupił tutaj koronkowy obrus, aby dać go w prezencie na główny ołtarz Mediolańskiej Katedry Duomo di Milano. Lefkaritika jest obecnie sprzedawana na całym świecie i została doceniona przez wielu projektantów mody. To głęboko zakorzeniona częścią Cypryjskiej kultury, która wciąż żyje – znajdziecie ją w lokalnych sklepach, a na ulicach zauważycie na pewno kobiety wykonujące to rękodzieło.

Poznajcie prawdziwych mieszkańców Cypru

Większość mieszkańców tej wioski, mieszka tu przez całe swoje życie. Utrzymują się ze swoich małych firm, czy to poprzez „lefkaritika”, srebrną biżuterię czy prowadzenie własnych, niewielkich restauracji. Witają turystów i szybko nawiązują rozmowy, chcąc dowiedzieć się o waszym kraju, a nawet zaprosić na filiżankę kawy. To prawdziwa cypryjska gościnność, która jest również jednym z koniecznych powodów, aby odwiedzić tę wioskę.

Tasties – gdzie tradycja spotyka się z modernizmem

Jeśli odwiedzicie Lefkarę, nie przegapcie wizyty w tym urokliwym miejscu! Zwykle mają około 6-7 dań dnia, które są w większości inspirowane lokalną kuchnią cypryjską. Właściciele spędzili 10 lat projektując to miejsce i zrobili z niego małe niebo, które możecie dzisiaj zobaczyć. Jest to zdecydowanie najprzyjemniejsze miejsce, w jakim kiedykolwiek byliśmy, a jego dekoracja z pewnością zrobi na wszystkich ogromne wrażenie.

 

lefkara co zobaczyć

Jak się dostać do Lefkary

Chociaż istnieje lokalny autobus, który odjeżdża z Kofinou i dociera do Lefkary, to jednak transport publiczny tutaj jest tak kiepski, że nie warto marnować na niego czasu i energii. Jeśli jest jedna rzecz, którą zdecydowanie doradziłbym wam na Cyprze – to wynająć samochód! Dzięki niemu z łatwością dotrzecie do tego uroczego zakątka, chociaż jazda po nim okazała się dla nas nie lada wyzwaniem. Wąskie uliczki i lewostronny ruch to niezbyt łatwe połączenie. Jednak wystarczy jechać ostrożnie, a na pewno nie pożałujecie wizyty w Lefkarze.

 

lefkara co zobaczyć

lefkara co zobaczyć

lefkara co zobaczyć

lefkara co zobaczyć

lefkara co zobaczyć

lefkara co zobaczyć

 

Dajcie znać, jak wam podoba się Lefkara? Może mieliście okazję już ją odwiedzić? Koniecznie dajcie znać!