KOMFORT W PODRÓŻY,  PORADY

Chcesz zwiększyć komfort podróży – wynajmij samochód! (poradnik)

 

 

Ostatnio coraz częściej decyduję się, aby za granicą wynająć samochód. Poza tym, że to ogromna wygoda w podróżowaniu, to często też okazuję się, że to jedyny sposób, żeby dotrzeć do wszystkich miejsc, które sobie wymarzyliśmy…. Wiadomo, autobus jedzie długo, a my mamy mało czasu na realizację naszych wielkich planów… Zdarzają się też miejsca, w które dojazd autobusem jest po prostu niemożliwy. No a już na pewno nie ma opcji, żeby zatrzymywać autobus za każdym razem, gdy na naszej drodze zobaczymy coś niesamowitego ( w Norwegii zatrzymywaliśmy się chyba co 20 minut 🙂 ).

Podróżowanie autem często też okazuje się tańsze, zwłaszcza jeśli podróżujemy w grupie. Co więc musimy wiedzieć, aby zarezerwować samochód?

Zacznę od najważniejszych rzeczy:

 • Aby wynająć samochód konieczne jest posiadanie karty kredytowej wystawionej na głównego kierowcę (karta debetowa, przelew czy gotówka nie są akceptowane) – raz udało mi się co prawda zapłacić wypukłą kartą debetową, ale nie wiem czy w każdym przypadku tak się uda. Aktualizacja: w Norwegii się udało, w Dubaju już nie, więc wszystko zależy od wypożyczalni.
 • Kartę tą, razem z prawem jazdy, dowodem tożsamości i wydrukowanym potwierdzeniem rezerwacji, musisz mieć przy sobie przy odbiorze auta.
 • Na karcie musisz mieć wolne środki na pokrycie wkładu własnego, które w momencie odbioru samochodu zostaną zablokowane (kwota podana będzie w warunkach umowy, na ogół wynosi między 500 a 2.000 EUR)
 • Zrób zdjęcia auta przy jego odbiorze i zwrocie, zwłaszcza jeśli zauważysz jakieś uszkodzenia.

Najistotniejsze już wiecie, teraz bardziej szczegółowo:

1. Gdzie szukać

Opcje mamy dwie – wyszukiwanie na stronach pośrednika bądź bezpośrednio na stronie wypożyczalni. Najlepiej sprawdzić w obu miejscach, ponieważ często różnią się ceną nawet dość sporo. Pamiętaj tylko, że im wcześniej rezerwujesz tym większy wybór aut a dzięki temu niższe ceny!

Jeśli szukacie przez pośrednika to polecam rentalcars. Ma on w swojej ofercie same renomowane wypożyczalnie. Prawie zawsze korzystałam z ich usług i póki co nie było nigdy problemu.

W internecie dużo jest małych, lokalnych wypożyczalni, często także tańszych, jednak wiąże się z nimi większe ryzyko. Nie mają tak wielu aut, więc w nadzwyczajnych okolicznościach możemy samochodu po prostu nie dostać. Zresztą powiem tak – sama nigdy nie korzystałam. Opinie bardzo często widziałam takie, że a to auta nie było, a to wypożyczalnie zmieniają nazwy jak za dużo złych opinii jest… A jak już się nastawię na to, że samochód będzie to wolę, żeby był 🙂

Ja za to korzystałam z AVIS, Budget i Hertz – problemów nie było.

2. Rezerwacja auta krok po kroku

Pierwszym krokiem jest podanie danych odnośnie miejsca wynajmu – kraju, miasta a także wybór jednej z dostępnych lokalizacji (np. lotnisko). I tu uwaga – przy wynajmie auta ważne są godziny – płacimy za każdą rozpoczętą dobę.

 

samochod-1

 

Jeśli chcecie oddać auto gdzie indziej – to podajecie też lokalizację zwrotu, ale jest to opcja płatna dodatkowo.

Po wypełnieniu ukazuje nam się lista dostępnych aut – razem z ceną i klasą:

samochod-2

Przy każdej ofercie widzimy także najważniejsze parametry, czyli:

 • Grupę i typ auta (npekonomiczny” i „Mitsubishi Attrage lub podobny”)
 • miejsce odbioru
 • Opcję paliwa (np „pełny bak”) – czyli wynajmujemy samochód z pełnym bakiem i zwracamy z pełnym bakiem – jeśli nie oddamy pełnego baku wypożyczalnia obciąży nas dodatkowymi kosztami i na pewno wyjdzie sporo drożej niż za paliwo.
 • Dane auta (dopuszczalna ilość miejsc, liczba drzwi, opcja klimatyzacji i rodzaj skrzyni biegów)
 • Dodatkowe opcje wliczone w cenę ( anulowanie rezerwacji, zmiany w rezerwacji, ochrona od kradzieży i ubezpieczenie od skutków uszkodzeń)

W tym miejscu zapoznajemy się również z warunkami umowy. Rzeczy, na które musimy zwrócić uwagę to przede wszystkim:

 • Przebieg samochodu – gdzie sprawdzamy czy są limity kilometrów, których przekroczenie jest dodatkowo płatne
 • Obowiązkowe opłaty lokalne czyli wszystkie opłaty, które nie są wliczone w cenę wynajmu, tutaj np.:

 

samochod-3

 

 • Dokumenty niezbędne przy odbiorze auta – czyli te, o których wspominałam wcześniej (karta kredytowa, dowód osobisty bądź paszport, prawo jazdy oraz koniecznie wydrukowane potwierdzenie rezerwacji.
 • Akceptowany rodzaj płatności:

 

samochod-4

 

 • Wymaganie dotyczące prawa jazdy – tu znajdziemy informacje odnośnie minimalnego wieku kierowcy, o wymaganym okresie posiadania prawa jazdy oraz czy akceptowane jest prawo jazdy z naszego kraju, czy należy ubiegać się o wydanie dokumentu międzynarodowego.
 • Informacje dotyczące depozytu/ wkładu własnego – czyli kwota jaka zostanie zablokowana na naszej karcie na czas wynajmu. Warto tutaj zastanowić się nad wykupieniem zabezpieczenia wkładu własnego, które poza gwarancją zwrotu poniesionych kosztów zawiera również ubezpieczenie kół, szyb i lusterek – czego przeważnie nie ma w ubezpieczeniu podstawowym:

 

samochod-5-wklad-wlasny

samochod-zabezpieczenie-wkladu-wlasnego

samochod-5-ubezpieczenie

Bardzo ważne jest aby przeczytać dokładnie całą treść warunków umowy, unikniemy wtedy niepotrzebnych problemów, stresów i wydatków.

Po zapoznaniu się z umową klikamy rezerwuj teraz – gdzie znajdziemy opcję wykupu dodatkowego wyposażenia, dodatkowego kierowcy oraz zabezpieczenia wkładu własnego:

 

samochod-6-rezerwacja

 

Po wybraniu interesujących nas opcji przechodzimy do rezerwacji, gdzie wypełniamy dane kierowcy auta, najlepiej z podaniem numeru lotu, wtedy wypożyczalnia będzie wiedziała o wszelkich opóźnieniach w jego odbiorze:

samochod-7-rezerwacja

i przechodzimy do płatności:

samochod-8-rezerwacja

Po dokonaniu zapłaty koniecznie drukujemy potwierdzenie (należy je mieć przy sobie w momencie odbioru samochodu).

3. Odbiór/zwrot auta

Po przylocie udajemy się do biura naszej wypożyczalni, gdzie przedstawiamy potwierdzenie rezerwacji, dowód bądź paszport, prawo jazdy i kartę kredytową. Podpisujemy umowę, kwota zabezpieczenia zostaje zablokowana na naszej karcie i otrzymujemy kluczyki do auta. Przedstawiciel wypożyczalni instruuje nas jak dotrzeć na parking i gdzie stoi nasz samochód oraz gdzie go odstawić i gdzie oddać kluczyki.

Pamiętaj! Obejrzyj dokładnie samochód i zrób zdjęcia przy odbiorze i przy zwrocie. Zdjęcia mogą okazać się bardzo potrzebne w przypadku ewentualnych sporów z wypożyczalnią!

Po oddaniu samochodu blokada depozytu powinna w przeciągu kilku do kilkunastu dni zostać zdjęta.

Przyznam, że nigdy nie miałam na szczęście żadnych spięć z wypożyczalnią, ani żadnych większych problemów z autem. Pamiętajmy jednak żeby zawsze mieć przy sobie kontakt do wypożyczalni i ewentualnie pośrednika, którzy powiedzą nam co robić w przypadku jakiegokolwiek zdarzenia.

Życzę wam oczywiście, żeby wszystko udało się bez żadnych problemów. Zatem przywitajcie wasz samochód…

samochod

…Spakujcie dobrze bagażnik…

samochod-12

…i bezpiecznie ruszajcie w drogę! 🙂

 

1-129

 

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz