Egina zwiedzanie
ATENY,  ATTYKA,  GRECJA,  PODRÓŻE

Jak spędzić dzień w okolicach Aten

 

 

Wszyscy, którzy spędzając czas w Atenach postanowią także pozwiedzać ich okolice, zostaną nagrodzeni fascynującymi zabytkami i spektakularnymi pejzażami. Mam dla was kilka propozycji, na niesamowity dzień w regionie Attyka, z których każda będzie fantastycznym dodatkiem do planu podróży po stolicy Grecji. Zobaczcie ile ciekawych rzeczy czeka tam na was, a na pewno będziecie chcieli zobaczyć większość z nich.

Riwiera Ateńska

Ten piękny odcinek wybrzeża zaczyna się zaledwie kilka kilometrów od Aten i rozciąga na obszarze około 100 kilometrów, aż do Cape Sunion. W okresie letnim urlopowicze rozkoszują się tam wspaniałą pogodą, nadmorskimi knajpkami i czystymi, zadbanymi plażami. W okolicy znajduje się wiele fascynujących zabytków, a także odprężające spa, pięciogwiazdkowe hotele, tradycyjne restauracje, pola golfowe, kluby plażowe, kluby żeglarskie i przystanie jachtowe. Najlepszym sposobem odkrywania Riwiery Aten jest samodzielnie zorganizowana wycieczka.

 

Plaże w okolicach Aten

Wyspy Egina, Poros i Hydra

Otoczone spokojnymi, błękitnymi wodami Zatoki Sarońskiej wyspy Egina, Poros i Hydra są łatwym celem wycieczek dla turystów z Aten. Wyspa Egina, znajdująca się najbliżej Aten (40-minutowy rejs promem z Pireusu), słynie ze świątyni Ateny, która jest jedną z najlepiej zachowanych starożytnych świątyń w Grecji. Ta wyspa stała się i naszym wyborem, a więcej o niej możecie dowiedzieć się z tego artykułu:

 

Wyspa Egina – miejsce z autentycznym, greckim klimatem

 

Egina zwiedzanie

 

Kolejna wyspa znana z pięknej, piaszczystej linii brzegowej i krystalicznie czystej wody to Poros (godzinna podróż promem z Pireusu). Do jej najważniejszych atrakcji należy nadmorskie miasto Poros i nadmorska miejscowość Askeli.

Nieco dalej od Aten położona jest wyspa Hydra, najbardziej turystyczna z trzech wysp. Ta maleńka wyspa jest całkowicie wolna od dróg, samochodów i motocykli. Jedynym środkiem transportu publicznego są tam… osły. Urocze brukowane uliczki i strome kręte ścieżki dla pieszych dodają jej wyjątkowego uroku. Stolica wyspy, Hydra Town, ma atrakcyjne nabrzeże, otoczony murem port i okazałe, stare rezydencje. Warto również wybrać się do małej wioski rybackiej Kamini, z tradycyjnymi tawernami z owocami morza i piękną mariną, oraz do miasteczka Vlichos, które zapewnia wspaniałe widoki wybrzeże Peloponezu.

Wszystkie trzy wyspy są dostępne promem z portu w Pireusie (12 km od Aten). Każda z nich jest warta odwiedzenia, ale ze względu na ograniczony harmonogram promów, logistycznie nie możliwe jest odwiedzanie wszystkich w ciągu jednego dnia. Chyba, że wykupicie zorganizowaną wycieczkę (taka możliwość również znajdziecie w Pireusie), jednak moim zdaniem tempo na niej będzie za szybkie.

Pireus: starożytna przystań, nowoczesny port i terminal promowy

Największy w Grecji, nowoczesny port Pireus szczyci się ponad 2000-letnią historią. To główny port handlowy Aten i  jeden z najbardziej ruchliwych portów na Morzu Śródziemnym.Warto zwrócić na niego uwagę podczas oczekiwania na wybrany rejs.

 

Egina zwiedzanie

Jezioro Vouliagmeni

Jezioro Vouliagmeni jest prawdziwym cudem natury i znajduje się zaledwie 25 km od centrum Aten. Położone w samym sercu Riwiery Ateńskiej jezioro jest miejscem, którego większość Ateńczyków nawet nie kojarzy, a moim zdaniem to jedno z najciekawszych miejsc, które można odkryć w pobliżu tej metropolii. To naturalne i niepowtarzalne uzdrowisko termalne i mineralne spa. Słonawe wody jeziora są ciągle uzupełniane zarówno przez morze, jak i przez podziemne źródła termiczne. To właśnie tym ciepłym źródłom, temperatura wody nie schodzi nigdy poniżej 24 stopni. Dodatkowo jezioro pełne jest podziemnych jaskiń, których łączna długość wynosi około 3 000 metrów. Niestety nie można tutaj nurkować, gdyż do końca nie zbadane jaskinie, mogą być niebezpieczne. Więcej o nim możecie dowiedzieć się tutaj:

Jezioro Vouliagmeni

Ateny Jezioro Vouliagmeni

Półwysep Sunion

Przylądek Sunion jest najbardziej wysuniętym na południe punktem Attyki. Ograniczony jest on brzegiem Zatoki Sarońskiej i wychodzi na rozległe Morze Egejskie. Od mitycznych czasów do dnia dzisiejszego, Sunion zachwyca każdego odwiedzającego. Dojazd do niego zajmuje tylko około półtorej godziny. Przylądek Sunion Przylądek jest prawdopodobnie najbardziej znany ze antycznej Świątyni Posejdona, osadzonej na gigantycznym klifie, który wyrasta na środku morza. Więcej o tym magicznym miejscu znajdziecie tutaj:

Półwysep Sunion i Świątynia Posejdona

Półwysep Sunion

Inne miejsca warte uwagi, których nie udało nam się odwiedzić:

  • Maraton,
  • Mati,
  • Anavyssos
  • Nea Makri

 

Jak widzicie Attyka to nie tylko Ateny. Warto więc, odwiedzając stolicę Grecji, zbadać również mniej odwiedzane przez turystów miejsca. Jestem pewna, że wam się spodoba. Dajcie koniecznie znać, co o nich myślicie!

 

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na facebooku.