Ateny zwiedzanie
ATENY,  ATTYKA,  GRECJA,  PODRÓŻE

Co trzeba zrobić, będąc w Atenach – 7 najważniejszych rzeczy

 

 

Miejsce narodzin demokracji, stolica Grecji – Ateny, chwytają za serca odwiedzających. To tętniąca życiem metropolia, licząca ponad 3,7 miliona mieszkańców, centrum sztuki, historii i kultury. Niezależnie od tego, czy zdecydujecie się zwiedzać zabytki, zrelaksować w przepięknych ogrodach, czy odkrywać ukryte klejnoty, będziecie z całą pewnością zachwyceni tym miastem.

Co trzeba zrobić, będąc w Atenach? Oto 7 pomysłów


1. Zorganizuj wycieczkę po sztuce ulicznej

Sztuka uliczna obfituje w Atenach i nie trzeba zbyt intensywnie poszukiwać, by dostrzec wiele interesujących elementów. Miejcie oczy szeroko otwarte, spójrzcie w górę, spójrzcie w dół i oczywiście rozglądajcie się po bokach. Graffiti zawsze istniało w Grecji, ale obecnie to właściciele sklepów biznesowych i inwestorzy nieruchomości komercyjnych przychodzą do artystów ulicznych, aby poprosić ich o pomalowanie ścian.

 

Plaka Ateny

2. Zwolnij i ciesz się naturą w Ogrodzie Narodowym

Za budynkiem Parlamentu, czyli w samym sercu ruchliwego miasta znajduje się Ogród Narodowy. Jest to park publiczny o powierzchni 38 akrów (15,5 ha). Zapomnijcie na chwilę o wszystkich zabytkach i po prostu wejdźcie tam, chłonąć barwy zieleni.

 

Ateny ciekawe miejsca

Ateny ciekawe miejsca

Ateny ciekawe miejsca

3. Wybierz się na spacer po Anafiotice

Będąca częścią Plaki, tuż pod Akropolem, Anafiotika, jest wciąż nieodkrytą częścią Aten. Niewielu podróżników o tym wie, ale Ci, którzy ją odkryją, od razu się zakochują.

Domy budowali robotnicy z Anafi, którzy przybyli do Aten podczas ery Otto w Grecji. Dzielnica została zbudowana zgodnie z typową dla Cyklad architekturą i wrażenie pozostało niezmienne przez wieki. Niestety, część terenu została zniszczona w 1950 roku, kiedy przeprowadzono badania archeologiczne. Obecnie pozostaje tylko 45 domów.

Anafiotikę najlepiej zwiedzać, kiedy nie pada, ponieważ wąskie uliczki mogą stać się wyjątkowo śliskie. Pozwólcie sobie zgubić się tutaj choć na chwilę i dać się oczarować tej niesamowicie urokliwej dzielnicy.

4. Złap okazję na pchlim targu w Monastiraki

Czy jest lepszy sposób, aby nauczyć się kultury, niż odwiedzając jeden z najciekawszych pchlich targów w Europie? Upewnijcie się, że dacie radę zjawić się tam w niedzielę, czytając, aby przeglądając kolekcję … no, właściwie to wszystkiego. Od książek po srebrną biżuterię, zegarki i karty telefoniczne. Jeśli szukacie bibelotów do przywiezienia do domu jako pamiątki, to miejsce może okazać się dobrym wyborem.

 

Monastriaki i agora w atenach (1)

5. Złap smaka lokalnej kuchni w tawernie

Zróbcie sobie przysługę i koniecznie odwiedźcie jedną w Ateńskich tawern. Zacznijcie od mezedes, czyli małych dań serwowanych w porcjach na jeden kęs, ale za to w wielkiej różnorodności. Do tego sałatka grecka (w sezonie, kiedy pomidory są dojrzałe) i tzatziki. Poznajcie i pokochajcie smak prawdziwej kuchni greckiej.

 

Monastriaki i agora w atenach (1)


6. Zobacz miasto z innej perspektywy – na przykład ze wzgórza Lykabettus

Góra Lycabettus stoi na wysokości 300 m nad poziomem morza i oferuje wspaniałe panoramiczne widoki na miasto. Na jej szczycie znajduje się kaplica, restauracji i oczywiście wspaniały punkt widokowy.

 

Ateny zwiedzanie

Ateny zwiedzanie


7. Samodzielnie zwiedzaj historyczne miejsca

Żadna wizyta w Atenach nie kończy się na zwiedzaniu głównych zabytków: Akropolu, Rzymskiej Agory, greckiej Agory i Świątyni Zeusa. W Atenach kryje się znacznie więcej ciekawych miejsc. Możecie o nich przeczytać tutaj:

 

Ateny to nie tylko Akropol, czyli co jeszcze warto tu zobaczyć

Najlepiej jest nie spieszyć się i zwiedzać to przepiękne miasto we własnym tempie.

 

Ateny ciekawe miejsca

 

A wy byliście już w Atenach? Dajcie znać jak wam się podobało! Z kolei Ci, którzy nie mieli jeszcze okazji ich odkryć polecam na to wczesną jesień – wrzesień czy październik. Ceny są już niższe niż w sezonie, ludzi zdecydowanie mniej, a pogoda wciąż przepiękna 🙂

 

 

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na facebooku.