BERGAMO,  LOMBARDIA,  WŁOCHY

Bergamo – niedoceniona perełka Włoch

 

 

 
Większości z nas włoska miejscowość Bergamo kojarzy się jedynie z lotniskiem pod Mediolanem, na którym lądują tanie linie lotnicze. Duży błąd. Warto poświęcić temu miejscu choćby jeden dzień z kilku powodów. Nie tylko nie spotkacie tam takiego tłumu turystów, ale także poczujecie wspaniały, typowy dla Włoch, średniowieczny klimat.

Bergamo to miasto, które wciąż nie zostało doceniane przez turystów, chociaż już z każdym rokiem przybywa ich tu coraz więcej. Powodem tego niedocenienia jest zapewne bliska odległość Mediolanu, który jest głównym celem podróży, przylatujących tu turystów. Myślę, że to jednak ogromna zaleta, ponieważ nikt nie przepada za zwiedzaniem w tłumie. A Bergamo to idealne miejsce na długie spacery. Urokliwe, wąskie uliczki, średniowieczny klimat, kaskady zieleni i mnóstwo zabytków. Każda uliczka w Bergamo jest magiczna, warto więc iść, gdzie oczy i nogi poniosą.

 

Bergamo to miasto, które dzieli się na dwie części – dolne miasto Citta Bassa i miasto górne, zdecydowanie bardziej warte zobaczenia – Citta Alta. Do górnego miasta dojedziemy specjalną kolejką Funicolare. Znajduje się ona przy głównej ulicy, więc nie trudno do niej trafić. Można również zdecydować się na wejście pieszo schodami, ale przejazd kolejką to wspaniała atrakcja.

 

Citta Alta

Citta Alta otaczają długie, blisko 5 kilometrowe weneckie mury, z których rozciąga się zachwycający widok na całą okolicę. Na starówce możemy poczuć typowy, włoski klimat, z brukowanymi uliczkami, z małymi kawiarniami i barami oraz unoszącym się w powietrzu zapachem świeżej kawy.

W Citta Alta znajdziemy także miejski plac Piazza Vecchia i znajdujący się przy nim Palazzo della Ragione zaliczany do najstarszych publicznych pałaców we Włoszech. Warte odwiedzenia są również kaplica Capella Colleoni, katedra św. Aleksandra, Wieża Miejska z XI-XII wieku, gdzie znajduje się punkt widokowy oraz Bazylika Santa Maria Maggiore.

Warto jednak po prostu się tu zgubić. Miasto jest tak niewielkie, że zdążymy się odnaleźć, mając nawet nie za wiele czasu.

 

 

Nad Città Alta góruje wzgórze San Vigilio. Tutaj również możemy dostać się pieszo, wąskimi i krętymi uliczkami. Można także skorzystać z drugiej zabytkowej w Bergamo kolejki zębatej San Vigilio. Jeśli o mnie chodzi to polecam wjechać obiema kolejkami, za to schodzić pieszo (bądź odwrotnie). Widoki z San Vigilio są po prostu obłędne. Można tam siedzieć godzinami i upajać się panoramą miasta.

 

Citta Bassa

Citta Bassa, również zasługuje na uwagę. Znajdziemy tu również kilka zabytków, jednak, jak dla mnie, można je sobie odpuścić. Dlaczego więc zasługuje na uwagę? Bo widać stąd wspaniale górne miasto. Wygląda to tak zachwycająco, że żadne zdjęcia nie oddadzą tego w pełni. Bajkowy widok!

 

Dojazd

Z lotniska Orio el Serio do Bergamo dostaniemy się autobusem linii A1, który kursuje co 15 minut.Najlepiej wysiąść z autobusu na stacji Funicolare, w drodze powrotnej natomiast możecie wsiąść do autobusu na przystanku Citta Alta.

 

Jeżeli marzysz, aby poczuć włoskie klimaty, to koniecznie powinieneś odwiedzić Bergamo. Znajdziesz tu wszystko, co we Włoszech najlepsze. Wspaniałe widoki, średniowieczną architekturę, zabytki, pyszną kuchnię i świeżą kawę. Do tego leci się tu krótko, bilety są tanie, dojazd z lotniska jest łatwy, a miasto zwiedzimy nawet w jeden dzień. Mam nadzieję, że przekonałam Cię, że warto tu przyjechać 🙂

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na Facebooku.