LOMBARDIA,  MEDIOLAN,  PODRÓŻE,  WŁOCHY

Co warto zobaczyć będąc w Mediolanie

 

 

Mediolan kojarzony jest przede wszystkim ze światowej sławy projektantami, pokazami mody i zakupami. Z miastem eleganckim, nowoczesnym, pełnym zgiełku i luksusów. Obleganym przez turystów dniami i nocami. I to jest dla mnie najdziwniejsze, bo tak naprawdę w Mediolanie nie ma wiele do zobaczenia.

 

Atrakcje Mediolanu

Na palcach jednej ręki można wyliczyć ilość miejsc, które Mediolan ma nam do zaoferowania. To miasto, w którym jeden dzień to zdecydowanie wystarczająca ilość czasu.

 

Katedra i Piazza Duomo

 

Symbol Mediolanu, czyli wspaniała i monumentalna, gotycka Katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie, mieści się na Piazza Duomo, w samym centrum miasta. Moim zdaniem to jedyna atrakcja w mieście, która jest godna uwagi i bez dwóch zdań zrobi oszałamiające wrażenie na każdym, kto przed nią stanie.

Ten wspaniały budynek wzbudza ogromny podziw nie tylko z zewnątrz, ale również z tarasu widokowego na jego dachu. Wstęp na taras, to wydatek 7 Euro jeśli zdecydujemy się wchodzić schodami, lub 12 Euro przy wjeździe windą. Cena i schody to jednak żaden problem w porównaniu z kolejką, w której musimy postać do kasy. Ja byłam w kwietniu, a więc przed sezonem i finalnie po godzinie musiałam zrezygnować. Moja rada – zacznijcie zwiedzanie od ustawienia się w tej kolejce, z rana jest mniej ludzi.

 

 

To, że nie udało mi się dostać na dach to szczerze mówiąc jedyny powód, dla którego jeszcze raz mogłabym się na chwilę w Mediolanie zatrzymać.
Plac przed Katedrą natomiast to już zupełnie inna historia. Wydaje mi się, że to chyba najbardziej zatłoczone miejsce w Mediolanie. Ciężko się tam poruszać nie tylko przez tłum turystów, ale i atakujących z każdej strony sprzedawców bransoletek i innych dupereli. Jak ich zobaczycie to nawet nie próbujcie mówić po angielsku, że nie jesteście zainteresowani, bo jedno słowo wystarczy, żeby ciężko się było od nich odgonić. Najlepiej przejść bez słowa i traktować jak powietrze. Byłam świadkiem, jak jeden z nich rzucił taką bransoletką w dziewczynę. Ta chciała mu ją oddać, wyciągnęła rękę, a kolejny już zapinał na niej inną bransoletkę…

 

Galleria Vittorio Emanuele II

 

Obok Piazza Duomo znajduje się XIX-wieczna galeria handlowa Vittorio Emanuele II. Ten pasaż handlowy przypomina eleganckie ulice pokryte szklanym dachem. Posadzki są wyłożone kafelkami tworzącymi piękne mozaiki.

Na środku galerii znajduje się mozaika byka turyńskiego, na której, według legendy, należy obrócić się trzykrotnie na pięcie, aby mieć w życiu szczęście.
Większość ze sklepów, które znajdują się w środku to sklepy znajdujące się poza  zasięgiem cenowym większości ludzi (Louis Vuitton ,Prada, Dolce&Gabbana, Dior, Armani). Reszta to zwykłe sieciówki jak wszędzie. Liczyłam, że spotkam tam również coś lokalnego, niedostępnego nigdzie indziej i w przystępnych cenach, ale niestety nic takiego nie znalazłam.

 

 

Teatr La Scala

 

Po przejściu na drugą stronę galerii Vittorio Emanuelle, znajdziemy się tuż przy teatrze La Scala. Wbrew pozorom wcale nie tak łatwo go dostrzec, bo wygląda bardzo niepozornie. Szczerze mówiąc nie tak wyobrażałam sobie wygląd najsłynniejszego teatru na świecie. Podobno w środku prezentuje się o niebo lepiej. Jeśli więc lubicie takie miejsca, to możliwość zwiedzania La Scali od środka kosztuje 7 euro. Jeśli natomiast wolicie wybrać się na przedstawienie to cennik przedstawień znajdziecie tutaj. Bilety natomiast musicie zarezerwować ze sporym wyprzedzeniem.

 

 

Zamek Sforzów i park Sempione

 

Z Piazza Duomo możemy dotrzeć ulicami Via dei Mercanti oraz Via Dante do otoczonego murami Zamku Sforzów. Przed wejściem do tej ceglanej fortecy znajduje się fontanna, przy której spotykają się mieszkańcy. W Zamku natomiast mieści się kilka muzeów: Muzeum Sztuki Antycznej, Muzeum Sztuki Użytkowej, Muzeum Instrumentów Muzycznych, Muzeum Egipskie, Muzeum Prehistoryczne oraz słynna pinakoteka.
Przy zamku akurat zatrzymali się Carabinieri, dumnie prezentując swoje auto. Dla turystów była to jedna z większych atrakcji.

 

Po północnej stronie zamku rozciąga się z kolei Park Sempione, wraz z monumentalnym Łukiem Pokoju. To najsłynniejszy park w Mediolanie. Widoki są tu całkiem ładne, ale znów ciężko przecisnąć się przez tłum ludzi. To niestety nie jest miejsce, w którym można by było odpocząć.

 

 

Ostatnia Wieczerza Leonarda da Vinci

 

To niezwykłe dzieło znajduje się w refektarzu klasztoru przy kościele Santa Maria della Grazie. Jednak aby go zobaczyć, powinniśmy przynajmniej miesiąc wcześniej zarezerwować bilet. My jednak nie byliśmy nim aż tak zainteresowani, jeśli jednak wy chcielibyście go obejrzeć, to tutaj możecie zrobić rezerwację.

 

Jeśli chodzi o atrakcje Mediolanu, to na tym lista się kończy. Można by tu wpisać jeszcze dzielnicę Navigli, która jest podobno miejscem najbardziej klimatycznym w Mediolanie. Ale i tu turystów cała masa, a kanały nie wydają się być na tyle atrakcyjne, by specjalnie tam jechać.
Jeśli jednak zostajecie w Mediolanie na dłużej, to polecam zrobić sobie wycieczkę po okolicznych miejscowościach. Odwiedźcie wspaniałe Bergamo, wybierzcie się nad jezioro Garda albo jezioro Como. Tamte miejsca na pewno skradną wasze serca.

 

 

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na Facebooku.