LIGURIA I CINQUE TERRE,  PODRÓŻE,  WŁOCHY

Cinque Terre: 10 zaskakujących rzeczy, których się nie spodziewałam

 

 

Piękno Włoskiego Cinque Terre jest dobrze znane. Bo kto nie rozpoznaje tych słynnych kultowych domów na krawędzi maleńkiej zatoki? La dolce vita w najczystszej postaci. Istnieje wiele przewodników turystycznych o Cinque Terre, ale jak to naprawdę jest? Miałam wiele oczekiwań i wyobrażeń, ale podróżowanie po Cinque Terre zaskoczyło mnie bardziej niż cokolwiek innego. Oto 10 rzeczy, których nie powinniście się spodziewać po podróży do Cinque Terre we Włoszech.

Podczas podróży do Cinque Terre nie należy się spodziewać ….

1. Możliwości zaparkowania samochodu w dowolnym miejscu za darmo

Wioski zbudowane są na klifach i szczytach gór. Większość z nich to strefy wyłączone z ruchu samochodowego. Jeśli więc zamierzacie wybrać się tam w podróż i planujecie wynająć samochód: Nie popełniajcie naszego błędu! Wasz samochód będzie bezużyteczny, wręcz będzie z nim więcej problemów niż pożytku, a parkowanie poza wioskami (strome podejście pod górę) jest ograniczone i bardzo drogie. Pomyślcie, że dzień może was kosztować nawet 24 EUR.

2. Pieszych wycieczek w Cinque Terre od wioski do wioski

Większość ludzi podróżuje do Cinque Terre ze względu na szlaki turystyczne między wioskami. Ponieważ istnieje 5 wiosek, są między nimi 4 trasy. Ale nie spodziewajcie się wędrówek z jednej wioski do drugiej. W tej chwili 2 z 4 odcinków są zamknięte i nie ma możliwości ich pokonania. Możecie przejść tylko z Monterosso do Vernazzy i z Vernazzy do Corniglia. Cornigla-Manarola i Manarola-Riomaggiore są zamknięte.

A co ze słynną „Via del Amore”? Jest to wymyślna nazwa marketingowa szlaku między Manarola i Riomaggiore. Niestety: zamknięta. Terminy, kiedy szlaki zostaną naprawione i ponownie otwarte, nie są znane i zostały już kilkakrotnie przełożone.

 

Manarola Włochy

3. Wydania niewielkiej ilości pieniędzy

Staracie się być podróżnikiem budżetowym? Jeśli tak, nocleg w Cinque Terre odpada. To jedno z droższych rejonów Włoch, jakie odwiedziłam. Jeśli chcecie zaoszczędzić, pomyślcie o noclegu w  La Spezia lub Levanto. Albo jak my w Genui, choć jednak ja tego miasta nie polecam.

4. Niewielkiej ilości turystów

Cinque Terre jest popularne, do tego stopnia, że przez cały rok należy spodziewać się tam tłumów. My byliśmy w czerwcu, więc zapewne było lepiej niż w sezonie lipiec – sierpień, ale czytałam, że nawet w marcu panuje tam tłok.

5. Trzymania diety

W Cinque Terre, jak i w całych Włoszech czeka na was zbyt wiele pokus. Są przebrane za gelato, focaccia z pesto, domowej roboty lasagne, czy pizzę. Chyba nikomu nie uda się im oprzeć. 

 

Atrakcje Riomaggiore

6. Oglądania widoków z pociągu

Przed podróżą miałam wizję malowniczej podróży pociągiem z wioski do wioski. Kiedy wyruszyliśmy w pierwszą przejażdżkę pociągiem do Cinque Terre, rzeczywistość okazała się zupełnie inna. Pociąg jeździ od tunelu do tunelu i nie będziecie mogli zobaczyć zbyt wiele widoków na Cinque Terre z jego okien.

7. Punktualnych pociągów

Pięć wiosek, jeden pociąg i hordy ludzi. Można by pomyśleć, że pociągi będą mogły jeździć na czas, ale hej, witamy we Włoszech! Nie przejmujcie się jednak, gdy pociąg zostanie odwołany, zwykle kolejny inny w ciągu pół godziny. Aby uzyskać aktualne informacje na temat pociągów we Włoszech, sprawdź stronę internetową trenitalia.

 

Atrakcje Riomaggiore

8. Wybrania swojej ulubionej wioski

Kiedy po raz pierwszy przybyliśmy do Riomaggiore, zakochałam się w tym miasteczku. Potem zakochałam się jeszcze w Vernazzie. A potem w Manaroli. Nie ma możliwości podjęcia tak ciężkiej decyzji. Wszystkie miasteczka zasługują na miano najpiękniejszych i ulubionych. 

9. Spędzenia dnia na pięknej plaży

Kiedy myślicie o pięciu nadmorskich wioskach we Włoszech, możecie wyobrazić sobie piękne plaże i snuć plany o pracy nad opalenizną. Muszę was niestety wyprowadzić z błędu. Plaże w Cinque Terre piękne nie są – szare, żwirowate, w portach, albo na klifach (te na klifach podobały mi się najbardziej).

 

Atrakcje Monterosso al Mare

10. Zadowolenia z powrotu do domu

Czy kiedykolwiek podróżowaliście do jakiegoś miejsca i pomyśleliście: Widziałem już wszystko, dobrze, że moja podróż się skończyła i jutro wrócę do domu? Ja też nie! I zdecydowanie nie spodziewajcie się, że tak się stanie w Cinque Terre! W myślach marzyłam za to, aby stać się właścicielem jednego z tych kolorowych domów na  klifie i podróżować do Cinque Terre każdego dnia.

 

Vernazza atrakcje

 

To teraz powiedzcie, której z tych 10 rzeczy nie oczekiwaliście po podróży do Cinque Terre? Czy jesteście czymś zaskoczeni? Dajcie koniecznie znać w komentarzach!

 

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na facebooku.