pozycjonowanie bloga
BLOGOWANIE,  LIFESTYLE

Jak i po co pozycjonować posty na blogu – Podstawy SEO

 

Zastanawiacie się może dlaczego jedni blogerzy mają więcej wejść na bloga z wyszukiwarek, a inni mniej, albo wcale? Podstawą do skutecznego pozycjonowania bloga jest jego odpowiednia optymalizacja. Przygotowałam więc dla was krótki tekst o tym, jak najlepiej wypozycjonować każdy z waszych postów, tak aby były bardziej przyjazne dla wyszukiwarek. Taka mała ściąga z SEO, dzięki której szybko, łatwo i przyjemnie nauczycie się co nieco o pozycjonowaniu.

Instalacja wtyczki SEO.

Dostępne są oczywiście różne wtyczki, ale ja polecam wam zdecydowanie Yoast SEO. To chyba najbardziej popularna wśród blogerów wtyczka, bardzo łatwa i przejrzysta, więc na pewno nie będziecie mieli z nią żadnych problemów. Po zainstalowaniu i napisaniu nowego posta na blogu pod spodem powinniście zobaczyć takie okienko, które wystarczy dobrze wypełnić:

 

pozycjonowanie bloga

Fraza kluczowej

Do każdego z postów mamy możliwość dodanie jednej darmowej frazy kluczowej. Cóż to jest? A no nic innego, jak hasło, po którym użytkownicy znajdą wasze posty, czyli podstawowy element SEO. Na moim przykładzie posta, który właśnie dla was tworzę, frazą kluczową będzie „pozycjonowanie bloga”. Musi to być hasło, po którym sami szukalibyście informacji na konkretny temat. Im bardziej skomplikowana fraza kluczowa, tym mniejsza szansa, że ktoś jej użyje.

 

Tytuł SEO oraz link

Tytuły dla każdego posta w zasadzie są dwa. Pierwszy to ten, który wpisujecie przed postem i który pojawia się na waszym blogu. Drugi z kolei to tytuł, który wyświetlany będzie w wyszukiwarkach. Najpoprawniej powinien on mieć długość od 40 do70 znaków oraz zawierać frazę kluczową. Frazę kluczową powinien zawierać także link do waszego posta.

 

pozycjonowanie bloga

Opis meta

Opis meta to treść, która pod tytułem pojawia się w wyszukiwarkach. To krótka informacja dla czytelnika, co znajdzie w naszym artykule, ale również miejsce, w którym po raz kolejny powinna znaleźć się fraza kluczowa i pomocnicze słowa, zachęcające do wejścia na stronę.

U mnie jest to: Pozycjonowanie bloga krok po kroku, czyli jak sprawić, żeby tekst pojawiał się wysoko w wyszukiwarkach. Optymalizacja bloga i dobór słów kluczowych.

pozycjonowanie bloga

 

Teraz mój wpis w google będzie wyglądał tak:

 

pozycjonowanie bloga

Optymalizacja obrazków

Google lubi obrazki, więc dobrze jest do każdego wpisu dodać jakieś zdjęcia. Każde z nich również należy zoptymalizowany pod kątem SEO. Wystarczą do tego trzy proste kroki:

  1. Nadanie nazwy pliku, która również powinna zawierać słowo kluczowe bez polskich znaków.
  2. Nadanie tytułu zdjęcia, który WordPress wstawi automatycznie, zgodny z nazwą pliku Można go zmienić, ale nie koniecznie.
  3. Wpisanie tekstu alternatywnego, czyli miejsce, gdzie opisujecie, co przedstawia zdjęcie. To także dobre miejsce na osadzenie frazy kluczowej. 

Linki

Czyli miejsce, na dzielenie się tym, co sami znaleźliście w sieci. Nie bójcie się, konkurencję już macie ogromną, a link do innych to zawsze gest bardzo mile widziany. Linkujcie więc do innych wartościowych treści, a na pewno w końcu ktoś podlinkuje i do was. A to zrobi wam w wyszukiwarkach bardzo dobrze. Możecie także linkować wewnętrznie do władnych wpisów, co również jest na plus. Dzięki temu nie tylko wzmocnicie swój tekst, ale również macie szansę na dłużej zatrzymać u siebie czytelnika.

Podsumowanie najważniejszych rzeczy:

  • Istnieją dwa tytuły posta – dla bloga i dla wyszukiwarek.
  • Wybierzcie słowa kluczowe i używajcie ich w tekście i linku URL.
  • Pamiętajcie o tytułach i tekstach alternatywnych obrazków.
  • Korzystajcie z podpowiedzi wtyczki Yoast.
  • Linkujcie do siebie i do innych.
  • Pamiętajcie o dobrym opisie meta.

 

Nie oczekujcie oczywiście, że dziś napisany tekst, jutro znajdzie się na pierwszym miejscu w google. Na to potrzeba czasu, regularnie dodawanych treści i ich dobrego contentu. Ale im szybciej zaczniecie pozycjonować wpisy, tym prędzej zobaczycie tego efekty. Uzbrójcie się więc w cierpliwość i twórzcie nowe artykuły Jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z blogowaniem, przeczytajcie inne moje wpisy z tej dziedziny. I koniecznie dajcie znać, jeśli coś sprawia lub sprawiało wam trudność odnośnie SEO. Choć mam nadzieję, że teraz jest ono proste jak bułka z masłem.

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na facebooku.