Cypr porady praktyczne
CYPR,  PODRÓŻE,  PORADNIKI,  PORADY

Cypr – praktyczne porady przed wyjazdem

 

 

Cypr to wyspa, która kusi turystów przepięknymi plażami, skalistymi klifami, niezwykłymi zabytkami, cudownym klimatem i słońcem, świecącym przez cały rok. To idealne miejsce dla ludzi aktywnych oraz tych, którzy kochają dobrą kuchnię i wspaniałe wino. Zapraszam na praktyczne porady dla tych, którzy planują wybrać się na wyspę Afrodyty.

Jak dojechać

Z Polski najtaniej dolecimy Wizzairem z Warszawy i Katowic do Larnaki, bądź Ryanairem z Krakowa do Pafos. Połączenie w dwie strony w sezonie zimowym można znaleźć już od 150 zł. My lecieliśmy w maju, a za bilety zapłaciliśmy około 320 zł rt.

Połączenia do Larnaki oferuje także LOT z Warszawy, jednak ceny biletów są w tym przypadku zdecydowanie droższe.

Transport na Cyprze

My na Cyprze z komunikacji publicznej nie korzystaliśmy wcale, ale udało nam się zorientować w kilku tematach. Po pierwsze autobusy jeżdżą wszędzie, ale niestety dość rzadko – przynajmniej poza sezonem. Bilet jednorazowy w komunikacji miejskiej kosztuje 1,5 EUR, dobowy 5 EUR. Autobusami dotrzemy wszędzie, ale warto trasę zaplanować wcześniej korzystając z tej strony.

Wynajem auta

Ja jednak zdecydowanie polecam wam wynajem samochodu. Dzięki niemu szybko dotrzecie do każdego zakątka wyspy. Ruch jest co prawda lewostronny, ale da się przestawić. Zwłaszcza, że wynajęte samochody mają specjalne, czerwone tablice rejestracyjne, dzięki którym wszyscy na drodze będą na was uważać.

Obowiązujące limity prędkości -w mieście 50 km/h, poza miastem 80 km/h, a na autostradzie 100 km/h. Drogi są bardzo dobre, a miasta łączy autostrada, więc jeździ się naprawdę bardzo dobrze.

Za tygodniowy wynajem auta zapłaciliśmy z ubezpieczeniem około 500 zł.

Noclegi

Oczywiście na Cyprze hoteli jest mnóstwo, można przebierać w ofertach, wybierając ładniejsze, tańsze, z wyżywieniem lub bez. Ceny zaczynają się tutaj od 150 zł za noc w pokoju dwuosobowym.

My zdecydowaliśmy się na 3 dni w Pafos w apartamencie z 1 sypialnią. Cena 1 000 zł, blisko promenady i w świetnym standardzie. Zdecydowanie polecam.

Kolejne 4 dni spędziliśmy w hotelu w Agia Napa. Tu z kolei mieliśmy niższy standard, troszkę dalej do promenady i plaży. W cenie 1500 zł było za to śniadanie.

Kiedy jechać

Dla mnie na wczasy na Cyprze warto wybrać się zawsze. Wszystko zależy oczywiście od naszych planów, oczekiwań i rejonów, w które zamierzamy się wybierać. Plażowanie możemy rozpocząć tutaj już w kwietniu, a sezon na nie kończy się dopiero w listopadzie. Latem jest bardzo gorąco i bardzo wilgotno. Taka pogoda nie sprzyja zwiedzaniu. Zima jest łagodna, idealna dla miłośników spacerów i zwiedzania. Śnieg można tu spotkać jedynie w górach.

Dla tych, którzy tak jak my, lubią łączyć zwiedzanie z odpoczynkiem na plaży, idealne będą miesiące kwiecień – czerwiec i wrzesień – październik.

Tabela temperatur

MIESIĄC I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
DZIEŃ 16 17 19 22 26 30 33 32 31 28 22 18

Wyżywienie

Sklepy spożywcze – W każdym dużym mieście na Cyprze spotkamy przynajmniej jeden większy supermarket, z których najtańszy zdecydowanie był Lidl. Przykładowe ceny produktów:

 • bochenek chleba – 1,00 euro
 • piwo – 1,50 euro
 • woda mineralna (2 l) – 0,50 euro
 • ser żółty – 5 euro
 • masło – 3,68 euro
 • whisky (1 l) – 16 euro
 • mleko (1 l) – 1,20 euro

Restauracje – Ceny w restauracjach były średniej wysokości. Dania obiadowe zjemy w cenie od 10-15 euro. Piwo 0,5l to wydatek rzędu 2,5-3,5 euro. Kawa w kawiarni kosztuje 3 euro, czyli tyle samo, co gałka lodów.

Takie ceny obowiązywały w maju. Podczas sezonu letniego na pewno będzie tu trochę drożej.

Bezpieczeństwo

Zagrożenie przestępczością na Cyprze jest niewielkie. Należy oczywiście zachować zdrowy rozsądek i pilnować portfeli, ponieważ jak wszędzie kradzieże kieszonkowe mogą zdarzyć się i tutaj. Mieszkańcy są przyjaźnie nastawieni do turystów.

Ze względu na podział wyspy na część grecką i turecką, należy zachować ostrożność w rejonie przygranicznym. Wkroczenie do strefy wojskowej, nawet nieświadome, może się niemiło skończyć. Takie strefy znajdują się zwłaszcza na Północy. W ich okolicy lepiej także unikać robienia zdjęć.

W regionach górskich niebezpieczeństwo mogą stanowić jadowite węże. Surowicę przeciw ukąszeniu można natomiast kupić w każdej aptece.

Informacje praktyczne

 • Waluta – Euro (EUR) sprawdź kurs waluty tutaj.
 • Przepisy wizowe –Do przekroczenia granicy uprawnia dowód osobisty lub paszport. Dla wybierających się na północ Cypru (część Turecka) konieczne jest posiadanie paszportu.
 • Czas przelotu: Polska-Pafos/Larnaka – 3,5 godz.
 • Czas lokalny: czas polski plus 1 godz.
 • Język: grecki, angielski
 • Napięcie: 220 V, niestandardowe gniazdka – potrzebny adapter

 

Cypr porady praktyczne

 

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na facebooku.


 

 

 

Zapisz