Grobowce królewskie w Pafos
CYPR,  PODRÓŻE

Grobowce Królewskie w Pafos

 

 

O ile, jak dla mnie, w samym Pafos nie ma zbyt wielu ciekawych atrakcji, o tyle niedaleko od niego, znajduje się wspaniałe miejsce, które na pewno warto odwiedzić. Wyobraźcie sobie częściowo pustynny krajobraz, przeplatany gdzieniegdzie kolorami kwitnących krzewów, z którego wyłaniają się wspaniałe, starożytne skalne komnaty. Ich tłem jest turkus morza łączący się z pięknym błękitem nieba, a jedynymi dźwiękami, które da się tam usłyszeć, są fale uderzające o skały i śpiewające ptaki. Takie właśnie doświadczenia czekały na nas w Grobowcach Królewskich w Pafos.

Zaczynamy zwiedzanie

Pierwsze wrażenie jednak nie było do końca tak wspaniałe. Po przekroczeniu bramek ukazał nam się jedynie rozległy teren ziemi. Całe szczęście, że byliśmy tam wiosną, kiedy wszystko wokół budziło się do życia. Dzięki temu widać było odrobinę koloru, który stawał się coraz bardziej intensywny z każdym kolejnym krokiem. Jesienią wszystko byłoby już zapewne wypalone słońcem, więc pierwsze wrażenie mogłoby być jeszcze gorsze.

Po krótkim spacerze krajobraz wygląda już zupełnie inaczej. Kwitną krzewy, powoli wyłania się błękitne morze, a z oddali widać już te nietypowe budowle. Zachwycający widok. O ile więc samo Pafos nas zawiodło, o tyle dla tego miejsca i dla Półwyspu Akamas, warto się wybrać na zachodnią stronę Cypru.

 

Miejsce dziedzictwa światowego UNESCO

Grobowce Królewskie to jedno z najważniejszych miejsc archeologicznych na Cyprze. Od 1980 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ta niesamowita nekropolia powstawała od IV w pne do III w ne. Kompleks składa się z około stu podziemnych grobowców, które wykuto w litej skale. Do zwiedzania udostępnionych jest kilkanaście z nich. Grobowce dostarczają badaczom znaczących informacji odnośnie dawnych mieszkańców tego miasta, ich pozycji społecznej, religii czy pochodzeniu.

 

Grobowce królewskie w Pafos

Grobowce królewskie w Pafos

Grobowce królewskie w Pafos

Grobowce królewskie w Pafos

Grobowce królewskie w Pafos

Królewska architektura nie dla Królów

Wbrew pozorom i swojej nazwie w Grobowcach Królewskich nie został pochowany żaden Król. Te wspaniałe grobowce zostały zbudowane dla wysokich rangą urzędników, arystokratów, oficerów, czy bardzo zamożnych mieszkańców. Skąd więc ich nazwa? Z majestatycznej i imponującej architektury Grobowców. Wykute w skałach masywne kolumny, zdobienia kolorowymi freskami, olbrzymie przedsionki. Cóż… Królewskiego wyglądu nie da się im odmówić.

 

Grobowce królewskie w Pafos

Grobowce królewskie w Pafos

Grobowce królewskie w Pafos

Grobowce królewskie w Pafos

Grobowce królewskie w Pafos

Informacje praktyczne

Godziny otwarcia:

16 kwietnia – 15 września – 08:30 – 19:30

16 września – 15 kwietnia – 08:30 – 17:00

Cena biletu – 2,50 EUR

Zwiedzanie – Najlepiej wybrać się tu rano albo wieczorem, bo w ciągu dnia zwiedza to miejsce wiele wycieczek. Warto zaopatrzyć się w wodę (na miejscu nie ma gdzie jej kupić) i krem z filtrem, bo teren obiektu jest dość spory.

 

Grobowce królewskie w Pafos

Grobowce królewskie w Pafos

 

Grobowce Królewskie to jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc w okolicy Pafos. Zrobiły na nas ogromne wrażenie, a będąc tam można poczuć, że przeniosło się w czasie. Nie trzeba wysilać wyobraźni, żeby zobaczyć, jak to miejsce wyglądało ponad 2 500 lat temu. Wszystko widać tu jak na dłoni.

 

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na facebooku.


 

 

 • Szaman Shamansky

  Świetne zdjęcia! 🙂

 • Wielopokoleniowo 3

  Uwielbiam takie klimaty! Chętnie odwiedziłabym to miejsce 🙂

 • ma.

  Urocze widoki, a do tego ładnie uchwycone w kadrze. Nic tylko pozazdrościć! 🙂 Zwłaszcza w te zimowe polskie dni i wieczory…

 • Wspaniałe widoki i niezwykłe miejsce. Jeśli kiedyś wybiorę się na Cypr, postaram się zwiedzić to miejsce. Pamiętam, jakie wrażenie zrobiła na mnie Dolina Królów w Luksorze:-)

 • Karolina Ostrowska

  Cudowne zdjęcia <3 Czekam na moją objazdówkę po Cyprze 😀

 • Na razie mam dość greckich wsyp (ich nieszczęsna grecka niechlujność i niezorganizowanie :D) ale na pewno kiedyś Cypr w końcu odwiedzę 🙂

 • Lubię takie dzikie zakątki, z moim chłopakiem bardziej wchodzi w grę bardzo wczesne zwiedzanie, niż wieczorne spacery. To daje nam możliwość podziwiania różnych miejsc bez tłumów dookoła 🙂

 • naszebabelkowo.blogspot.com

  Same grobowce może nie zapewniają zbyt przyjemnych wrażeń estetycznych – ale poznając ich historię mimo wszystko nabiera się ochoty na zwiedzanie 🙂

 • Cypr jest bardzo bogatym krajem a w szczególności właśnie Pafos. Mowa oczywiście o bogactwie archeologicznym. Osobiście mam słabość do takich miejsc, bo gdzie bogata historia danego miejsca, tam zawsze jeszcze jest coś do odkrycia. Akurat tego rejonu jeszcze nie odwiedziłem, i mam nadzieję tę zaległość uregulować. Zwłaszcza po tak zachęcającym opisie tego miejsca, pokolorowanym pięknymi i wyraźnymi zdjęciami.
  Pozdrawiam serdecznie.

 • Świetne zdjęcia 🙂

 • z-dusza.pl

  Piękne zdjęcia i świetna inspiracja na kolejny wyjazd, uwielbiam takie miejsca z historią, z duszą! 😉

 • Agnieszka Adamowska

  Piękne zdjęcia i piękna okolica. Pozdrawiam serdecznie

 • Dorota

  Pafos rzeczywiście jest miejscem gdzie można poczuć ducha historii. Szkoda tylko, że poza archeologicznymi zabytkami praktycznie cały Południowy Cypr jest niezbyt ciekawy pod względem architektury. Oczywiście jest kilka miejsc, które potrafią zachwycić. Ciągle mam przed oczyma wszędobylskie bojlery na wodę i multum szop-garaży- warsztatów samochodowych. Północny Cypr jest o wiele ciekawszy.

 • Wygląda jak jedna wielka skamienielina. Ale Twoje zdjęcia sprawiają, że to miejsce wydaje się ciekawsze,,,