kompozycja w fotografii
FOTOGRAFIA

Kompozycja w fotografii – 5 ulubionych wytycznych dla jeszcze lepszych zdjęć

 

W fotografii żadne zasady nie istnieją. Istnieją natomiast pewne wytyczne, które mogą pomóc zwiększyć atrakcyjność każdego zdjęcia. Te wytyczne pomogą Ci stworzyć bardziej interesujące kadry, nadając im równowagę, wzmacniając wrażenie obrazu, zwracając uwagę na ważne części sceny lub prowadząc spojrzenie widza przez obraz. Rozpoczynając swoją przygodę z fotografią, warto więc poznać wskazówki, które możesz wykorzystać w niemal każdej sytuacji, a w późniejszym etapie również modyfikować na własne potrzeby.

Czym jest kompozycja

Przede wszystkim musimy zdefiniować, co oznacza kompozycja w fotografii. Kompozycja, najprościej ujmując, odnosi się do sposobu umieszczania różnych elementów sceny w ramce. To sposób na zwrócenie uwagi widza na najważniejsze elementy w twojej pracy. Jak już wspomniałam, nie są to żadne zasady, ale jedynie wytyczne. Wiele z nich wykorzystywano w sztuce przez tysiące lat i naprawdę pomagają one osiągnąć bardziej atrakcyjne kompozycje. Warto więc zapoznać się z nimi, bo mogą pozwolić nam tworzyć jeszcze lepsze fotografie. Oto 5 moich ulubionych technik.

1. Zasada trójpodziału

Piszę, że nie ma zasad, a tu taki nagłówek… Wybaczcie, nie ja tę nazwę wymyśliłam 🙂

Zasada trójpodziału to podstawowy podział rządzący w kompozycji i jedna z podstawowych wskazówek, które można dać w kwestii komponowania zdjęć. Najprościej mówiąc, wystarczy zdjęcie podzielić na 9 równych części. Następnie najważniejsze elementy zdjęcia, należy umieścić na jednym z czterech przecięć tych linii, lub wzdłuż nich. Dzięki temu Twoje fotografie zwiększą swoją atrakcyjność wizualną.

Większość aparatów cyfrowych pozwala na wyświetlanie siatki trójpodziału na ekranie LCD, pomagając w ten sposób poprawnie wykadrować zdjęcie.

 

kompozycja w fotografii

2. Centralna kompozycja i symetria

Dla równowagi coś zupełnie odwrotnego do poprzedniej, uważanej za najbardziej doskonałą, zasady. Centralna kompozycja zakłada umieszczanie głównego obiektu fotografowanego na środku kadru. I są takie momenty, kiedy sprawdza się to naprawdę dobrze. Wykorzystaj linie, powtarzające się fragmenty, kolory czy znaki, które stworzą harmonijną, symetryczną całość na Twoim zdjęciu.

 

kompozycja w fotografii

3. Ramki

Ramki na zdjęciach są kolejnym efektywnym sposobem na ukazanie głębi w scenie. Rozejrzyj się dookoła siebie, a zobaczysz, że otacza nas mnóstwo naturalnych ramek. Poszukaj elementów, takich jak okna, bramy, czy gałęzie, aby ułożyć idealną scenerię. Korzystając z tej metody, warto tylko zastanowić się, czy lepiej zastosować ramkę, która jest ostra czy rozmyta.

 

4. Od lewej do prawej i z przestrzenią

Jest teoria, która mówi o tym, że „czytamy” obraz od lewej do prawej w ten sam sposób, w jaki czytamy tekst. Z tego powodu sugeruje się, aby każdy ruch przedstawiony na fotografii prezentować od lewej do prawej. To wszystko jest bardzo dobre, ale bywają sytuacje, w których nie da rady zrobić zdjęć w tym kierunku. A zresztą, szczerze mówiąc, widziałam wiele wspaniałych zdjęć, które płyną od prawej do lewej strony.

Istnieje również inna zasada związana z ruchem fotografowanych obiektów. Odnosi się do kierunku, w którym fotografowany obiekt zmierza. Jeśli więc przykładowo robisz zdjęcie poruszającego się samochodu, to przed nim powinno znajdować się więcej miejsca niż za nim. Poniższe zdjęcie jest przykładem zdjęcia z przestrzenią, ale przy braku możliwości zrobienia go od lewej do prawej.

 

kompozycja w fotografii

5. Perspektywa

Większość zdjęć wykonujemy z poziomu oczu. Jednak przed wykonaniem zdjęcia, warto zastanowić się, czy można skonstruować bardziej oryginalny i interesujący kadr. Perspektywa, z jakiej fotografujemy, ma ogromny wpływ na fotografię. W ostatnich latach najczęściej spotykamy się z perspektywą „z lotu ptaka”. Można fotografować z góry czy z dołu, ale należy pamiętać o podstawowych zasadach. Osoba fotografowana z dołu wygląda na zdjęciu na wyższą niż w rzeczywistości i odwrotnie.

 

 

Jak widzicie, możliwości jest wiele, a kompozycja obrazu to temat rzeka. Każda z powyższych wskazówek jest tak naprawdę wycinkiem większej całości. Wierzcie mi, takich wskazówek jest tyle, że można by napisać o nich książkę. Skoro jednak już przebrnęliście przez powyższe, może warto sprawdzić na początek, jak sprawdzą się one na waszych zdjęciach. Potem poznać inne, ciekawe techniki. A potem zacząć świadomie je wszystkie łamać 🙂

 

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na facebooku.


 

 

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz