INSPIRACJE,  LEPSZE ŻYCIE,  LIFESTYLE

Jak osiągać cele? Małymi krokami!

 

Każdy z nas stawia przed sobą jakieś cele. Z całą pewnością Ty także. Być może chcesz rzucić palenie, zacząć ćwiczyć, zmienić pracę albo rozpocząć własny biznes. Niestety nie każdy jednak wie, jak odpowiednio te cele wyznaczać, aby mieć szansę je zrealizować. Nie każdy także wie od czego właściwie powinien zacząć?

Małe kroki – wielkie zmiany

Przyjrzyj się własnemu życiu i zobacz na jakim etapie się teraz znajdujesz. Odpowiedz sobie na pytanie, czy to kim teraz jesteś jest wynikiem wielkich, rewolucyjnych zmian, czy raczej ogromnej ilości mniej znaczących wydarzeń – Twoich decyzji, wyborów, itp? Zapewne w większości przypadków będzie to ta druga opcja. Oczywiście niektóre ważne wydarzenia są w stanie w znaczący sposób zmienić sposób naszego myślenia oraz jakość naszego życia. Jednak zdecydowanie największy w tym udział ma suma całej masy drobnych elementów, które dzieją się każdego dnia. Nie czekaj więc na wielkie bum, które nagle odmieni całkowicie Twoje życie, bo najprawdopodobniej nigdy się nie doczekasz.

Doceniaj małe rzeczy, które robisz na co dzień

W końcu to one Ciebie kształtują. Wprowadzaj w życie systematyczne i ciągłe, niewielkie ulepszenia. Na wielkie zmiany potrzeba wielkiej odwagi. Mało kto jest na takie gotowy, ale to nic. Wystarczy zdobyć się na drobne zmiany, dzięki którym powoli zrealizujesz te największe.

Małe kroki są niezwykle istotne dla ludzi z dużymi ambicjami, u których jednak na ambicji się kończy. Bardzo wiele osób stawia sobie wielkie, ambitne cele, które bardzo chcieliby zrealizować, ale jakoś ich to przerasta i nie wiedzą jak zacząć działać. Nic dziwnego, skoro stawiają je sobie w jednym kroku (na przykład „schudnę”) i tak to zostawiają. Nie podejmują żadnego działania, bo cel ich przerasta. A gdyby tak rozpisać ten wielki pomysł na drobniejsze kroczki, które doprowadziłyby pomału do efektu finalnego, cel przestałby wydawać się taki nieosiągalny.

Kroki małe, jak najmniejsze

Jak w praktyce wyglądać może osiąganie celów metodą małych kroków. Przykładem może być osoba, która chce zacząć więcej czytać. Może pomyśleć – od dziś będę więcej czytać, w tym tygodniu codziennie minimum 40 stron, a w następnym o 5 stron więcej i tak dalej. 40 stron dziennie dla osoby, która wcześniej prawie w ogóle nie czytała, może być strasznie męczące i szybko ją to zrazi. Zdecydowanie lepiej zrobić inaczej. Chcę czytać – w tym tygodniu będą to 2 strony, w kolejnym 3, itd… . Potem człowiek zaczyna automatycznie robić dużo więcej niż planował, bo sam traci cierpliwość do tak drobnego działania. Z drugiej jednak strony dzięki tak maleńkim krokom, mało kto na początku się zniechęci.

Jak osiągać cele każdego dnia

Małe kroki możemy stosować w praktycznie wszystkich dziedzinach życia. Gdy uczysz się czegoś nowego, przyswajaj wiedzę kawałek po kawałku, zamiast od razu starać się zapamiętać całość. Gdy budujesz swoją karierę rozwijaj się i buduj to krok po kroku. Jeśli chcesz mieć wyjątkowe relacje z innymi ludźmi, dbaj o nie i zacznij tworzyć je od samych fundamentów. Każdy większy cel rozbijaj na małe zadania, które będą dla Ciebie łatwe i przyjemne i stopniowo zwiększaj ich intensywność.

Czas na zmiany

Wprowadzenie tej filozofii do swojego życia jest naprawdę dziecinnie proste. Wystarczy, że zapamiętasz, aby przykładać większą wagę do małych kroków, które stawiasz codziennie. W końcu to one sprawiły, że jesteś dziś tym kim jesteś. Zacznij od teraz bardziej skupiać się na każdej decyzji i każdym swoim zachowaniu. Przecież już wiesz, że każdy, najmniejszy nawet wybór ma wpływ na to kim się stajesz i w jakim miejscu się znajdujesz. Zobacz ile świat podsuwa Ci możliwości i zacznij z  tego korzystać.

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco, polub My Travel Blog na Facebooku.